Dom

Małopolska chata podcieniowa, czyli najpiękniejszy dom na świecie. "Jego siłą jest nawiązanie do tradycji"

Dom

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Piotr Wojtasik
Małopolska chata podcieniowa, czyli najpiękniejszy dom na świecie
Małopolska chata podcieniowa, czyli najpiękniejszy dom na świecieDzień Dobry TVN
wideo 2/8

Małopolska chata podcieniowa w Zabierzowie otrzymała wiele prestiżowych nagród, w tym tytuł "Najpiękniejszego domu na świecie". Postawiono ją na zwężającej się i opadającej działce. Jak udało się dopasować dom do trudnego terenu? Czym inspirowano się przy tworzeniu przestrzeni? O tym opowiedział w Dzień Dobry TVN architekt Bogusław Barnaś.

"Najpiękniejszy dom na świecie"

Nasz reporter Piotr Wojtasik odwiedził miejscowość Zabierzów, gdzie wybudowano wyjątkowy dom. Małopolska chata podcieniowa to nieruchomość, która zdobyła wiele prestiżowych nagród m.in. German Design Award oraz European Property Award. Autorem tego projektu jest architekt Bogusław Barnaś.

Działka, na której wybudowano nieruchomość, jest terenem wymagającym elastyczności i pomysłowości. - Jest to bardzo trudna działka, bo ona się zwęża i opada. - tłumaczy. - Na tej działce mogliśmy zaprojektować jedynie dom parterowy z poddaszem dwuspadowym. Chcieliśmy wykreować coś fajnego, współczesnego i bardzo nowoczesnego - dodaje.

Projekt inspirowany polską tradycją

Dzięki przemyślanemu projektowi dach pełni funkcję pierwszego piętra. - To jest pierwsze piętro, które tworzy przepiękny podcień inspirowany podcieniami Lanckorony, tradycyjnych drewnianych domów podcieniowych - wyjaśnia Bogusław Barnaś.

"Najpiękniejszy dom na świecie" został zrealizowany w racjonalnym budżecie. Bogusław Barnaś podkreśla, że siłą tego domu jest idea i nawiązanie do tradycji oraz stworzenie ciekawej przestrzeni. Jakimi projektami zaskoczy nas w przyszłości?

- Zagroda już jest zrealizowana. W tej chwili sporo projektujemy chat podcieniowych. Czerpiemy z polskiej tradycji. Tworzymy i projektujemy polski design - podsumowuje architekt.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Piotr Wojtasik

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości