Dom

Wszechstronny ocet. Poznaj 10 sposobów na jego wykorzystanie

Dom

iStockphotoOlgaMiltsova/Getty Images

Ocet ma dużo więcej możliwości zastosowań, niż się może wydawać. Sprawdza się nie tylko w roli wzmacniacza smaku, ale też jako środek czyszczący, pochłaniacz zapachów czy odkamieniacz. Sprawdź, do czego jeszcze można go wykorzystać.

Ocet - substancja do zadań specjalnych

Ocet to wodny roztwór kwasu octowego, który powstaje w wyniku fermentacji alkoholowej i octowej. Jest obecny w większości domów, ale nie wszyscy znają wachlarz jego możliwości. Poza tym, istnieją różne jego rodzaje. Oprócz najpopularniejszego octu – spirytusowego, na sklepowych półkach znaleźć można również jabłkowy, winny, balsamiczny i ryżowy.

Sposoby na wykorzystanie octu

Zanim wyjaśnimy, jak go użyć w konkretnych przypadkach, najpierw je wymienimy. Ocet można zastosować do:

  • odkamieniania czajnika,
  • usuwania osadu z kawy w kubku termicznym,
  • mycia okien bez smug,
  • zmniejszenia procesu elektryzowania się tkanin,
  • usuwania nieprzyjemnych zapachów,
  • usuwania etykiet i naklejek,
  • czyszczenia soli z butów,
  • czyszczenia srebra,
  • pozbywania się muszek owocówek,
  • mycia warzyw i owoców.

Ocet na kamień w czajniku

Aby odkamienić czajnik wystarczy wlać do niego po szklance wody i octu, a następnie je zagotować. Wrzącą mieszankę pozostawić w środku na około 30 minut. Jeśli kamienia jest naprawdę dużo, można wydłużyć ten czas. Następnie należy wszystko wylać i zagotować w czajniku samą wodę co najmniej 2 razy – w ten sposób usuwa się zapach octu ze środka.

Ocet na osad z kawy w termosie lub kubku termicznym

Ocet skutecznie pozbywa się kamienia, ale też ciemnego osadu po kawie. Do termosu lub kubka termicznego należy wlać wodę i ocet w proporcjach 4:1 i odstawić na około godzinę. Po tym czasie należy wszystko wylać i dokładnie wypłukać kubek.

Ocet na szyby i lustra bez smug

Myciu szyb i luster często towarzyszą irytujące smugi. Rozwiązaniem jest oczywiście wszechstronny ocet! Wystarczy zmieszać go z wodą w proporcjach 1:1 i tym roztworem umyć szklane powierzchnie. Najpierw należy przetrzeć je mokrą ściereczką, następnie spryskać mieszanką z octem i wypolerować szkło suchą ściereczką. Niektórym przeszkadzać może zapach, który utrzymuje się na początku. Jeśli okna pozostawimy otwarte do wyschnięcia, po pewnym czasie wywietrzeje.

Ocet na elektryzujące się tkaniny

Szklanka octu dodana do bębna pralki zmiękczy ubrania i dzięki temu skutecznie pozbędzie się nagromadzonych w nich bakterii, a także zapobiegnie elektryzowaniu.

Ocet na nieprzyjemne zapachy

Zapach octu nie jest przyjemny, ale jednak znacznie bardziej akceptowalny niż niektóre "domowe smrody". Można połączyć go z ulubionym olejkiem eterycznym (lub nie) i ustawić w miejscu, z którego wydobywają się brzydkie aromaty. Ocet po prostu je zniweluje.

Ocet do usuwania etykiet i naklejek

Sposobów na usunięcie pozostałości po naklejkach jest wiele, ale nie każdy jest prosty i skuteczny. W celu usunięcia zbędnej etykiety ze słoika, należy wypełnić go wodą, aby zwiększył masę, włożyć go do większego naczynia i zalać całość gorącą wodą. Następnie należy dolać octu w proporcji pół szklanki octu na szklankę wody. Odstawić na około 30 minut, a po tym czasie umyć naczynie – naklejka powinna sama lub z niewielką pomocą odkleić się od szkła.

Ocet na ślady soli na butach

Plamy i zacieki na skórzanych i zamszowych butach spowodowane solą drogową można wyczyścić wodą z octem. Do szklanki wody należy dodać 3-4 łyżeczki octu, zamoczyć ściereczkę w roztworze i pocierać nią plamy.

Czyszczenie srebra octem

Wszystkie srebrne przedmioty, które wymagają czyszczenia, należy włożyć do naczynia z wodą i octem w proporcjach 1:1. Powinny brać taką kąpiel około 30-40 minut. Następnie należy osuszyć je czystą, miękką ściereczką.

Ocet na muszki owocówki

Najlepszym sposobem na szybkie pozbycie się z kuchni natrętnych muszek owocówek jest oczywiście nie kto inny, jak ocet. Naczynie z dowolnym octem skutecznie ja zwabia.

Ocet do mycia warzyw i owoców

Po zakupie, przed spożyciem warzyw i owoców, należy je dokładnie umyć i chyba wszyscy o tym wiedzą. Nie każdy jednak ma świadomość, że sama woda może nie dać rady wszystkim pestycydom i środkom chemicznym, które mogły pozostać na powierzchni produktów roślinnych. Również w tym przypadku pomocny okazuje się ocet.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Ocet ma wiele zalet

Autor: Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości