Artykuł z cyklu ''Fisher Price. Let's be kids!'' strona główna cyklu
Let's be kids!

Jak nauczyć dziecko zasypiać samemu? Sprawdzone sposoby, jak oduczyć malucha spania z rodzicami

Let's be kids!

Jak nauczyć dziecko zasypiać samemu? Sprawdzone sposoby, jak oduczyć malucha spania z rodzicami

W pierwszych latach życia dziecko najczęściej śpi z rodzicami. Przychodzi jednak taki moment np. pójście do żłobka, w którym trzeba oduczyć malucha spania z mamą i tatą. Sprawdź, jakie są na to sposoby.

Wady i zalety spania niemowlaka z rodzicami

Kiedy dziecko przychodzi na świat, rodzice mają potrzebę spędzania z nim jak najwięcej czasu. Z wyjątkową uwagą troszczą się o jego bezpieczeństwo, komfort wypoczynku oraz rozwój. Dlatego często decydują się na spanie z noworodkiem w jednym łóżku. Choć nie do końca jest to wygodne i może być przyczyną niewyspania, rodzice chętnie śpią ze swoimi pociechami i początkowo ciężko jest im z tego zrezygnować. W szczególności dotyczy to niemowląt, które są karmione piersią. Wspólne spanie daje matkom możliwość szybkiego zareagowania, bez konieczności ciągłego wstawania do głodnego malucha. Swobodny dostęp do matczynej piersi to pewność, że mama się wyśpi, a maleństwo będzie najedzone. Wspólny sen niewątpliwie buduje także więź emocjonalną między dzieckiem a rodzicami.

Główną wadą spania maleństwa z rodzicami jest świadomość, że prędzej czy później trzeba będzie go nauczyć samodzielnego zasypiania. Należy się liczyć także z tym, że na początku dziecko będzie przychodzić w nocy do łóżka mamy i taty i domagać się wspólnego snu. Często młodzi rodzice zapominają również, że po pewnym czasie od narodzin malucha będą potrzebować więcej intymności i problem, jak nauczyć dziecko spać samemu, może się okazać jeszcze większy.

Jak oduczyć dziecko spania z rodzicami?

Jest to dużo trudniejsze u maluchów, które od narodzin są przyzwyczajone do zasypiania u boku mamy. Warto jednak podjąć próbę, nawet gdy dziecko nie chce spać w swoim pokoju. Na początku należy zatroszczyć się o stworzenie przytulnego kącika, w którym szkrab będzie miał swoje łóżeczko i ulubione zabawki. Zwiększy to jego poczucie bezpieczeństwa i komfortu przebywania w nowym miejscu. Kolejnym ważnym tematem jest moment, kiedy oduczyć dziecko spania z rodzicami. Jest to bardzo indywidualna sprawa, ponieważ każdy maluch ma inne potrzeby i przyzwyczajenia. Przyjęło się, że najodpowiedniejszy jest czas, gdy mały człowiek zaczyna interesować się światem, rozumie zakazy i potrafi postawić pierwsze kroki.

Gdy dziecko śpi z rodzicami, jest spokojne i wyciszone. Chcąc go nauczyć samodzielnego spania, przed snem należy zadbać o to, aby poczuł ten sam spokój, gdy kładzie się spać z mamą. Dlatego podczas usypiania przeczytaj mu bajkę, zaśpiewaj kołysankę i zrezygnuj z szalonych zabaw. Komfort snu zapewnia również pozostawienie zapalonej lampki np. Chmurki Usypiacza Fisher-Price, której delikatne światło wpłynie na spokojny sen, a dodatkowe melodie i biały szum wyciszą dziecko. Nie bez znaczenia jest również przestrzeganie przyjętego planu dnia oraz stosowanie określonych rytuałów podczas usypiania, np. głaskania po głowie, przytulanie i stopniowe oddalanie się od łóżeczka dziecka.

Akcesoria pomocne w samodzielnym zasypianiu

Bajki, kołysanki oraz codzienne rytuały związane m.in. z przebieraniem w pidżamę i myciem zębów to nie wszystko, co pomoże zasnąć twojemu dziecku. 

Króliczek Usypianka "Zaśnij ze mną" Fisher-Price pomoże twojemu dziecku wyrobić dobre nawyki związane z samodzielnym zasypianiem. Ta przytulanka z maseczką na oczy, mięciutkim kocykiem i uroczymi króliczymi kapciami ma podświetlany brzuszek. Kolor czerwony oznacza porę drzemki, zielony natomiast to czas na pobudkę.

To inteligentne urządzenie pomaga w zasypianiu dzięki 20-minutowej playliście z uspokajającą muzyką (4 dźwiękami m.in. białym szumem), która została opracowana z ekspertami w dziedzinie snu.

Zabawką możesz zarządzać dzięki aplikacji Smart Connect™, która umożliwia dostosowanie wszystkich ustawień z poziomu smartfona i sterowanie nimi bez zakłócania snu dziecka.

Króliczek do nauki zasypiania jest przeznaczony dla dzieci od 18. miesiąca życia do wieku przedszkolnego

Cierpliwość przede wszystkim

Chcąc wiedzieć więcej, jak nauczyć malucha samodzielnie zasypiać, przede wszystkim uzbrój się w cierpliwość. Efekty nie będą widoczne od razu, ponieważ to może zająć kilka dni, tygodni, a nawet miesięcy. Dlatego niczym się nie zrażaj i jeśli zajdzie konieczność, wracaj do płaczącego dziecka tyle razy, ile będzie trzeba. Jeśli pociecha będzie niespokojna, głaszcz i przytulaj. Przygotuj się również na nocne pobudki i marudzenie, że dziecko nie chce samo spać.


Artykuł sponsorowany
Co sądzisz o tym artykule?
57
17
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0