Sport i fitness

Tai Chi - sposób na dobrą kondycję w czasie kwarantanny

Sport i fitness

Odprężenie, relaks, większa sprawność fizyczna, poprawa równowagi, poprawa koncentracji i funkcjonowania mózgu - to tylko niektóre zalety Tai Chi. O korzyściach płynących z tych ćwiczeń opowiadała nam Zofia Lelek – mistrzyni Tai Chi, a trening wykonywał Hai Bui Ngoc Nam – znawca ponad trzydziestu stylów chińskich sztuk walki.

Tai Chi - co to jest

Tai Chi jest chińską sztuką medytacji w ruchu. Jest to system ćwiczeń ruchowo-oddechowych wywodzących się z chińskich sztuk walki, mających dobroczynny wpływ na ciało i umysł.

Jednym z efektów jest relaksacja i wyciszenie. Cechuje się spokojnym, rytmicznym tempem. W ten sposób całe ciało i umysł pozostają w harmonii

- mówi Zofia Lelek - mistrzyni Tai Chi, która ćwiczy od 15 lat.

Jak podkreśla w rozmowie z Dzień Dobry TVN, najbardziej przyciąga ją w tym piękno ruchów.

Tai Chi to jest sztuka ruchu . Chodzi o grację, połączenie siły wyrazu i jednocześnie elegancji ruchu

Zdaniem Zofii Lelek, czas pandemii to dobry moment na to, żeby zacząć ćwiczyć Tai Chi.

Możemy ćwiczyć w domu, zaczęliśmy uczyć on line. Myślę, że to jest sposób, żeby ruszać się, zostać w dobrej kondycji również w czasie kwarantanny

- podkreśla mistrzyni Tai Chi.

Tai Chi - jak ćwiczyć

Zajęcia zaczynają się od rozgrzewki, dzięki czemu ciało przygotowane jest do ruchu. Większa swoboda umożliwia przyjmowanie niższych pozycji. Następnie przechodzi się do nauki nowych elementów oraz powtarza się znane układy. Trening kończy się rozciąganiem, co z czasem przekłada się na większą elastyczność ciała.

Strój do Tai Chi to rodzaj chińskiego uniformu i jest noszony głównie podczas zawodów, pokazów i innych uroczystości. Na co dzień ćwiczy się w zwykłym stroju sportowym.

Naukę zaczyna się od poznania formy „24 Obrazów”, która zawiera podstawowe ruchy Tai Chi. Z czasem przechodzi się do bardziej zaawansowanych form. Ćwiczy się też z różnymi rodzajami broni, takimi jak: miecz, kij czy wachlarz bojowy.

Tai Chi - zalety

Największe korzyści, jakie płyną z Tai Chi:

  • odprężenie,
  • relaks,
  • wyciszenie,
  • większa sprawność fizyczna i lepsza koordynacja ruchowa,
  • poprawa równowagi,
  • pogłębianie świadomości ciała,
  • poprawa koncentracji i funkcjonowania mózgu,
  • wzmocnienie mięśni, ścięgien, stawów,
  • poprawa funkcjonowania układu krążenia i oddechowego.

Światowy Dzień Tai Chi

Obchody Światowego Dnia Tai Chi zapoczątkowane zostały w USA w roku 1999. Jego celem jest popularyzacja chińskich form ćwiczeń, których uprawianie przyczynić się może do poprawy zdrowia społeczeństw całego świata.

Podstawową formą obchodów stały się otwarte plenerowe spotkania, by jak najwięcej osób mogło dołączyć do wspólnych zajęć. Tego dnia „fala Tai Chi” przetacza się przez cały glob. W Polsce święto jest obchodzone od 2003 roku.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Autor: Luiza Bebłot

Pozostałe wiadomości