Profilaktyka zdrowia

Na co pomaga herbata z hibiskusa? Zastosowanie i przeciwwskazania

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Adrian
Adamczyk
pilipphoto/Getty ImagesHerbata z hibiskusa

Herbata z hibiskusa jest szczególnie zalecana osobom z nadciśnieniem tętniczym oraz z nadwagą i otyłością. Przyczynia się do regulowania poziomu cholesterolu oraz obniża poziom cukru we krwi. Herbatka z hibiskusa wspiera również leczenie infekcji górnych dróg oddechowych i problemów skórnych.

Herbata hibiskusowa wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Posiada dobroczynne działanie na układ sercowo-naczyniowy, chroni przed nadciśnieniem tętniczym i miażdżycą. Przyczynia się również do uregulowania procesów trawiennych i pobudza przemianę materii.

Herbata z hibiskusa – działanie

Herbata z hibiskusem jest naparem otrzymywanym z egzotycznej rośliny nazywanej kwiatem hibiskusa bądź inaczej malwą sudańską lub ketmią. Roślina ta pochodzi z rejonów Azji i północnej Afryki. Prozdrowotne działanie herbaty z hibiskusa od wieków znajduje zastosowanie w medycynie naturalnej tych krajów. Aktualnie napar ten wykorzystywany jest jako naturalny lek na wiele dolegliwości i schorzeń. Za dobroczynne działanie herbatki z hibiskusa odpowiadają zawarte w roślinie substancje aktywne. Są to m.in. flawonoidy roślinne wykazujące właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne oraz fenole, które są przeciwutleniaczami i działają antyseptycznie (odkażająco). Kwiat hibiskusa, z którego otrzymuje się prozdrowotny napar, zawiera także kwasy organiczne odpowiadające za pobudzanie metabolizmu komórkowego, jak też stymulujące odbudowę naskórka. Roślina ta dostarcza również witaminy C, błonnika roślinnego oraz olejków eterycznych o właściwościach antybakteryjnych, przeciwbólowych i odprężających.

Nie dajmy się jesiennej chandrze! Rytuały, które podnoszą nastrój (całość)
Nie dajmy się jesiennej chandrze! Rytuały, które podnoszą nastrój (całość)

Herbata z hibiskusa – właściwości prozdrowotne

Właściwości herbaty z hibiskusa znajdują zastosowanie w medycynie naturalnej i kosmetyce. Herbatka z hibiskusa posiada delikatne działanie moczopędne i przeczyszczające, dzięki czemu sprzyja detoksykacji organizmu. Napar przyspiesza przemianę materii oraz przeciwdziała nadmiernemu odkładaniu się wody w organizmie, dlatego jest pomocny w odchudzaniu. Herbata z hibiskusa dzięki zawartości witaminy C i innych związków o właściwościach przeciwutleniających wzmacnia działanie układu odpornościowego, zapobiega infekcjom górnych dróg oddechowych, przeziębieniom i grypie.

Ponadto działa przeciwzapalnie, pomaga obniżać gorączkę oraz łagodzi napady kaszlu. Herbata z hibiskusa wykazuje pozytywne działanie na układ sercowo-naczyniowy. Przyczynia się do obniżenia poziomu tzw. złego cholesterolu LDL oraz cholesterolu całkowitego, a tym samym zmniejsza ryzyko wystąpienia miażdżycy i innych powiązanych z nią chorób, to jest: choroby niedokrwiennej mięśnia sercowego, zawału serca i udaru mózgu. Herbatka z hibiskusa dzięki działaniu stymulującemu metabolizm, regulującemu procesy trawienne i obniżającemu poziom glukozy we krwi jest pomocna w walce z nadwagą i otyłością. Związki zawarte w naparze obniżają ciśnienie tętnicze krwi oraz wykazują ochronne działanie na wątrobę.

Herbata z hibiskusa – właściwości kosmetyczne

Regularne picie herbaty z hibiskusa wykazuje dobroczynne działanie kosmetyczne. Napar z kwiatu hibiskusa jest szczególnie zalecany osobom z cerą naczynkową. Herbata z hibiskusa wzmacnia ściany naczyń krwionośnych oraz usprawnia krążenie krwi. Napar sprzyja również zmniejszaniu przebarwień skórnych. Herbatę z hibiskusa zaleca się stosować w przypadku problemów skórnych, a kurację warto dodatkowo wzmocnić kosmetykami zawierającymi wyciągi z tej rośliny. Przypisuje się jej również działanie odmładzające, dlatego też hibiskus nierzadko pojawia się w składzie kosmetyków o właściwościach ujędrniających i wygładzających skórę przeznaczonych do pielęgnacji cery dojrzałej.

Jak przyrządzić herbatę z hibiskusa?

Herbata z hibiskusa odznacza się wyjątkowym smakiem i aromatem. Napar przygotowuje się w prosty sposób. Wystarczy umieścić kilka płatków suszonych kwiatów w naczyniu, np. w dzbanku, a następnie zalać je gorącą wodą, najlepiej o temperaturze 96–97℃. Tak przygotowany napar przykrywa się i odstawia na około 10 minut do zaparzenia. Do gotowej herbaty z hibiskusa można dodać odrobiny naturalnego miodu lub cukru. Herbatka z hibiskusa doskonale smakuje również z plasterkiem cytryny lub pomarańczy. Orzeźwiającą propozycją na letnie i upalne dni jest przestudzona herbata z hibiskusa z kostkami lodu i listkami mięty.

Herbata z hibiskusa a ciąża – czy można pić?

Herbata z hibiskusa wykazuje liczne właściwości prozdrowotne, a przy tym uznawana jest za bezpieczny i łagodny napar. Istnieją jednak przeciwwskazania do jej stosowania. Niektórzy lekarze są zdania, że herbata z hibiskusa wypijana regularnie może prowadzić do osłabienia mięśni macicy, a w konsekwencji zwiększać ryzyko poronienia. Z tego powodu herbata z hibiskusa w ciąży powinna być stosowana wyłącznie po wcześniejszej konsultacji z lekarzem. Z picia herbaty z hibiskusa powinny zrezygnować osoby z niedociśnieniem, gdyż napar może dodatkowo obniżać ciśnienie tętnicze krwi. Herbata z hibiskusa nie jest również zalecana osobom ze zdiagnozowanymi wrzodami żołądka, refluksem, zgagą, zapaleniem błony śluzowej żołądka ze względu na możliwe wywoływanie podrażnień.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: pilipphoto / Getty Images

Pozostałe wiadomości