Dieta doktora Mosleya 5:2 naprawdę działa. Dzięki niej schudł bez efektu jojo!

Szukasz łatwej i skutecznej diety odchudzającej? 10 kg mniej to twoja waga docelowa? To całkiem sporo, jednak nie jest to niemożliwe! Wystarczy dyscyplina i regularna ciężka praca. Jeśli jednak zależy ci na bardzo szybkich efektach, czeka cię jeszcze większy wysiłek i najprawdopodobniej... efekt jojo! Jak go uniknąć? Czym jest dieta 5:2 stworzona przez doktora Mosleya i dlaczego niemal każdy może przetestować ją na sobie?
 • Dieta 5:2 - co to jest? Na czym polega? Zasady
  • Jak skutecznie schudnąć 10 kg? Sposób myślenia o diecie
   • Jak skutecznie schudnąć 10 kg? Zmiana trybu życia
    • Jak uniknąć efektu jojo?
     • Jaką dietę stosować, żeby schudnąć 10 kg w 2 miesiące?

      Zobacz też: 

      Które leki na odchudzanie naprawdę działają?

      W czasach, w których otyłość uważa się za jedną z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych, coraz większą popularność zdobywają sobie różnego rodzaju diety. Większość z nich, mimo iż daje szybkie efekty, równie szybko powoduje efekt jojo. Jak szybko zrzucić 10 kg i jednocześnie nie doświadczyć powrotu wagi?

      Kluczem do sukcesu jest... zmniejszenie żołądka, spokojnie! Nie operacyjnie - mówił o tym w studiu Dzień Dobry TVN Michael Mosley, dziennikarz, autor programów i książek medycznych.

      Mosley napisał książkę "Fast 800". Na potrzeby książki "Fast 800" Mosley przeprowadził eksperyment na sobie - przytył kilka kilogramów, a potem z pomocą okresowych postów powrócił do swojej wagi, bez efektu jojo. Mosley przekonuje, że szybka utrata wagi ze stałym efektem jest możliwa. Nowa książką to ulepszenie, modyfikacja jego diety 5:2, która w jeszcze dogodniejszy sposób pozwala uniknąć efektu jo-jo.

      Dieta 5:2 - co to jest? Na czym polega? Zasady

      Dieta 5:2 określana jest też jako dieta postna. Twórcą tej diety jest dr Mosley. Mosley zapewnia, że był jednym z pierwszych, którzy przetestowali jej działanie, po tym jak zdiagnozowano u niego zbyt wysoki poziom cholesterolu we krwi i podwyższony wskaźnik cukru. Przez trzy miesiące stosowania diety waga spadła u niego o 8 kilogramów. 

      Główna zasada diety 5:2 polega na tym, że przez dwa dni w tygodniu, kiedy stosowane są tzw. głodówki, nie należy całkowicie rezygnować z jedzenia, ale przestrzegać odpowiedniej liczby kalorii, która w przypadku mężczyzn wynosi 600 jednostek, a kobiet – 500. Należy spożywać dwa posiłki – śniadanie i kolację. 

      Między nimi powinna wystąpić 12-godzinna przerwa, która stanowi swego rodzaju post. Dobrze jest, jeśli 2 dni postne nie występują bezpośrednio po sobie.

      Dieta nie jest bardzo restrykcyjna i pozwala na korzystanie z ulubionych produktów nawet w dni postne – oczywiście zgodnie z ograniczeniami co do kaloryczności posiłków.

      Jak skutecznie schudnąć 10 kg? Sposób myślenia o diecie

      Podstawą skutecznego odchudzania jest zmiana sposobu myślenia. Nie możesz zatem zastanawiać się, jak schudnąć 10 kg w tydzień bez efektu jojo. Nie da się! Zastanów się raczej, jak zdrowo schudnąć i uniknąć ponownego przybrania na wadze. Nie myśl o diecie jako o katordze, która będzie trwać kilka tygodni i da krótkotrwałe efekty. Zaplanuj zmiany, które wprowadzisz stopniowo i na stałe w swoim życiu, a na pewno schudniesz dość szybko i trwale.

      Przede wszystkim uświadom sobie, co jest dobre dla ciebie i twojego organizmu. Zarówno dietę, jak i ćwiczenia traktuj jako nagrodę dla siebie, a nie jako przykry obowiązek. Przyzwyczaj się do myśli, że zdrowe jedzenie i siłownia to prezenty, na które zasługujesz każdego dnia i jest to ważniejsze od wszystkiego innego. Kiedy nastawisz się w ten sposób, łatwiej ci będzie zwlec się z kanapy czy powstrzymać od zjedzenia kolejnego batonika.

      Więcej: Czy jedzenie mięsa jest szkodliwe? Oto cała prawda >>>

      Jak skutecznie schudnąć 10 kg? Zmiana trybu życia

      Zanim dojdziesz do wybrania sposobu żywienia oraz ćwiczeń, zatrzymaj się na chwilę i przyjrzyj swojemu trybowi życia. W procesie chudnięcia oraz regeneracji organizmu niezwykle ważne są czynniki, które bez zbytniego wysiłku z twojej strony wesprą cały proces odchudzania. Zastosuj się do poniższych zasad:

      · wysypiaj się! – Jeżeli będziesz zażywał za mało snu, Twój organizm nie znajdzie czasu na regenerację. Natomiast zbyt mała ilość czasu na regenerację oraz zgromadzenie energii skutkuje między innymi nadmiernym uczuciem głodu. W ten sposób Twoje ciało będzie rekompensować sobie zmęczenie.

      · ogranicz stres i odpocznij! – W odchudzaniu nie chodzi o to, żeby zamęczać się ćwiczeniami i głodówką. Chodzi przede wszystkim o to, żeby ciało pozbawić toksyn, uspokoić i pozwolić mu na naturalną odnowę, która zadziała lepiej niż jakiekolwiek spa. Daj sobie zatem czas na przeczytanie książki, którą od dawna odkładałeś z nadmiaru obowiązków i unikaj stresu. Pomyśl o zainwestowaniu w melisę lub zieloną herbatę.

      · nie podjadaj między posiłkami! – Podjadanie między posiłkami jest niezdrowe ze względu na niekontrolowane pochłanianie dodatkowych kalorii. Ma to jednak również zły wpływ na gospodarkę insulinową organizmu. Lekarze i dietetycy uważają, że wręcz zdrowo jest od czasu do czasu poczuć głód i nie stymulować organizmu wciąż do produkowania insuliny. Musisz schudnąć 10 kg? Nie podjadaj!

      · wyznacz sobie okno żywieniowe! – Ta stara metoda żywienia polega na wyznaczeniu godzin, w których wolno Ci jeść i takich, kiedy nie możesz sięgać po nic poza bezkalorycznymi napojami (woda, kawa, herbata). Post, nawet kilkunastu godzinny, jako nawyk może przynieść wiele korzyści zdrowotnych Twojemu organizmowi. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, poczytaj o diecie IF (Intermittent Fasting).

      Jak uniknąć efektu jojo?

      Aby uniknąć efektu jojo, trzeba na samym początku powiedzieć sobie, że utrata kilku kilogramów nie nastąpi w kilka dni. Osoby na diecie bardzo często eliminują duże grupy produktów. Na przykład modna jest ostatnio dieta bezglutenowa. Ludzie nie jedzą glutenu, bo chcą zrzucić zbędne kilogramy, a nie zastanawiają się nad tym, że taka dieta eliminacyjna może też doprowadzić do wielu niedoborów.

      Diety eliminacyjne powinno stosować się tylko w przypadku, kiedy są ku temu zalecenia lekarskie. Na przykład kiedy ktoś ma celiakię, wtedy powinien wykluczyć gluten z diety.

      Kiedy eliminujemy w diecie wszystko, co związane jest z mąką, możemy mieć problemy z niedoborem witaminy B - mówiła w studiu Dzień Dobry TVN dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz.
      Należy pamiętać, że każda drastyczna dieta jest zła! To szok dla organizmu - dodała Czernicka-Cierpisz.

      Najzdrowszą dietą odchudzającą jest dieta, w której spożywamy stosunkowo mało kalorii. Dieta musi być również dostosowana do trybu naszego życia.

      Więcej:

      Jaką dietę stosować, żeby schudnąć 10 kg w 2 miesiące?

      Nie ma sposobu na szybkie schudnięcie 10 kg, który byłby jednocześnie bezpieczny i nie dał w rezultacie efektu jojo . Są natomiast niezliczone zdrowe, lecz dość długie w realizacji sposoby, aby ważyć 10 kg mniej. Dieta będzie tu twoim największym sprzymierzeńcem.

      Musisz przede wszystkim przyjrzeć się produktom, które zjadałeś do tej pory. Ich wartości odżywczej oraz właściwościach zdrowotnych. Produkty o wątpliwej zdrowotności wymień na owoce i warzywa. Wystrzegaj się alkoholu, a pieczywo białe ogranicz, aby uniknąć jedzenia pokarmu o dużej ilości kalorii i jednocześnie bardzo niskiej zawartości błonnika.

      Jak skutecznie schudnąć 10 kg i utrzymać później tę wagę? Zamień swoją dietę na wysokobłonnikową. Dzięki dużej zawartości błonnika w pokarmie przyspieszysz przemianę materii i pozbędziesz się wzdęć (oczywiście takie działanie błonnika zaczniesz odczuwać, kiedy organizm przyzwyczai się na nowo do prawidłowego trawienia surowych warzyw i owoców).

      Pamiętaj również o tym, aby nie ograniczać drastycznie kalorii. Aby schudnąć 10 kg w 3 miesiące (lub nieco szybciej), musisz obliczać przy każdym ważeniu aktualny wskaźnik zapotrzebowania energetycznego (BMR) i w ciągu doby spożyć jedynie o 100 kcal mniej niż wskazuje BMR. Zapewni ci to stopniowe chudnięcie oraz jednocześnie nie spowolni metabolizmu.

      Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

      podziel się:

      Pozostałe wiadomości

      Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć
      Materiał promocyjny

      Kosmetyczka w podróży. Tych produktów nie może w niej zabraknąć

      Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?
      Materiał promocyjny

      Jak trenować, by szybko zobaczyć efekty?