urlop macierzynski

  W związku z koniecznością wdrożenia unijnej dyrektywy work-life balance z 2019 roku, zmienią się przepisy między innymi w kwestii urlopów rodzicielskich. Do tej pory mogła z niego skorzystać matka lub ojciec po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego. Prace legislacyjne wciąż trwają. Co ma się zmienić od sierpnia?

  Dla wielu matek czas spędzony z dzieckiem w pierwszych miesiącach jego życia jest bezcenny. Kobiety z radością korzystają z urlopów macierzyńskich i wychowawczych, odkładając na dalszy plan karierę. To nie znaczy, że nie chcą jej kontynuować. Jednak wielu mamom nie jest łatwo wrócić do pracy. Cztery z nich opowiedziały nam o swoich doświadczeniach.

  Do sierpnia przyszłego roku Polska ma czas, by wdrożyć zapisy unijnej dyrektywy work–​life balance. Co zmieni regulacja? Przede wszystkim wprowadzi ważne zmiany dla rodziców, które wiązać się będą z przebudową Kodeksu pracy. Modyfikacji ulegną uprawnienia ojców w zakresie korzystania z urlopów rodzicielskich. Jak zmiany mogą wpłynąć na rynek pracy? O tym opowiedziała nam Natalia Tur, socjolożka.

  W 2019 r. przyjęto dyrektywę Unii Europejskiej work-life balance. W związku z nią do 2 sierpnia 2022 we wszystkich krajach członkowskich muszą zostać wprowadzone odpowiednie przepisy. Zmiany mają zajść przede wszystkim w urlopach rodzicielskich. Co się zmieni?

  Łączenie kariery zawodowej i opieki nad dzieckiem jest wymagającym zadaniem i oznacza życie w ciągłym biegu. Każdy rodzic zatrudniony na podstawie umowy o pracę przez okres co najmniej 6 miesięcy ma prawo do urlopu wychowawczego, czyli przerwy w zatrudnieniu w celu sprawowania opieki nad dzieckiem.

  Monika Mrozowska niedawno została po raz czwarty mamą. Doświadczona rodzicielka w mediach społecznościowych chętnie opowiada swoim obserwatorom o kwestiach związanych z wychowywaniem dzieci. Nie boi się mocnych słów i mówi nie tylko o pięknych momentach, ale też tych ciężkich i trudnych. Teraz odniosła się do urlopu macierzyńskiego.

  Z powodu lockdownu wywołanego pandemią koronawirusa wiele firm przystąpiło do tarczy antykryzysowej, która umożliwiła m.in. obniżenie wymiaru czasu pracy i co się z tym wiążę - także pensji pracownikom. Najmocniej na tym ucierpiały kobiety, które w czasie pandemii przeszły na zwolnienie lekarskie albo urlop macierzyński.

  W Polce urlop macierzyński trwa przeważnie rok. Jednak nie kobieta mama może sobie pozwolić na tak długą przerwę w pracy. Zwłaszcza mama wykonująca wolny zawód. Kinga Burzyńska spotkała się z Martą Żmudą Trzebiatowską, mamą rocznego Brunona. Aktorka po urlopie macierzyńskim wraca na deski teatru Kwadrat. Czy mogła sobie pozwolić na roczną przerwę w pracy? Marta przyznała, że macierzyństwo to nie tylko sam cukier, że bywają też cięższe momenty. W kim aktorka ma największe wsparcie?

  Niewiele znanych w show-biznesie kobiet decyduje się na dłuższy urlop macierzyński. A jak było w przypadku wokalistki Anny Wyszkoni oraz aktorek Darii Widawskiej i Katarzyny Glinki? O swoich doświadczeniach powiedziały w Dzień Dobry TVN.

  Zdarza się, że kobiety, które wracają do pracy po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym zostają z niej bezprawnie zwolnione. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prawniczkę Katarzynę Łodygowską, aby powiedziała, jakie prawa przysługują paniom, które po urodzeniu dziecka zamierzają wrócić do pracy. Naszego gościa zapytaliśmy również o uprawnienia pracownic w ciąży. Mogą być zwolnione z pracy? Mogą być zatrudnione w porze nocnej?

  Urlop macierzyński dobiegł końca. Małgorzata Socha "odrobinę stremowana, ale zadowolona i pełna energii" wróciła na salony, a za chwilę wraca także na plan. Wiecie, jak szybko, po porodzie, gwiazdy wracają do pracy? Zobaczcie czego dowiedział się Mateusz Hładki!

  O to, czy ZUS rzeczywiście śledzi nas w mediach społecznościowych spytaliśmy rzecznika ZUS - Wojciecha Andrusiewicza: "To pracodawcy do nas piszą i wskazują, że ich pracownicy, mimo iż są na zwolnieniu lekarskim, to mają takie oto zdjęcia na swoim profilu na facebooku. (...) Mamy 24 miliony klientów. Kontrolujemy rocznie około 300 tyś. zwolnień na kilkanaście milionów, to nie jest dużo. (...) Jeżeli ktoś nieprawidłowo wykorzystuje zwolnienie lekarskie, jest pozbawiony zasiłku chorobowego". Czy urzędnicy w szczególny sposób sprawdzają kobiety, które znalazły zatrudnienie na kilka tygodni przed porodem? Jak wygląda taka kontrola i jaka kara czeka osobę oszukującą pracodawcę i ubezpieczyciela?

  Młodym mamom wracającym do aktywności zawodowej towarzyszy wiele obaw. Niektóre z nich czują presję, że w pełni powinny poświęcić się macierzyństwu zamiast wracać do pracy. Jak pomóc im na nowo uwierzyć we własne możliwości? W Dzień Dobry TVN gościliśmy: Annę Kozioł, blogerkę i mamę trójki dzieci oraz coacha Martę Waszczuk, która pomaga mamom wrócić do aktywności zawodowej.

  Kiedy Aleksandra Pająk-Gałęza była w drugiej ciąży, razem z mężem Zbyszkiem wymyślili wyprawę rowerową do Maroka. Wyjechali, kiedy córka miała niespełna pół roku. W podróży spędzili siedem miesięcy. Jak najbliższa rodzina i przyjaciele zareagowali na plany małżeństwa Gałęzów? Jak przygotowywali się do wyprawy? Obecnie Ola jest w trzeciej ciąży. Czy po narodzinach córki planują rowerową wycieczkę? O swoich planach rodzina Gałęzów opowiedziała w studiu Dzień Dobry TVN.

  Od stycznia 2016 roku zacznie obowiązywać nowe świadczenie rodzicielskie gwarantujące 1000 zł miesięcznie. Komu będzie przysługiwał zasiłek i czy kobiety, które urodziły dziecko jeszcze w grudniu 2015 roku również będą mogły złożyć wniosek o zapomogę? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN Katarzynę Karpę-Świderek, dziennikarkę TVN24.

  Mama wraca do pracy, a tata zostaje dzieckiem w domu? Taki model jest coraz częstszym zjawiskiem. Czy taki układ wpływa na związek? Czy mężczyźni radzą sobie z obowiązkami domowymi i opieką nad dzieckiem? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy: Joannę Heidtman, która jest psychologiem i socjologiem, Michała Nazarewicza, założyciela portalu dla ojców oraz Adama Piśko, tatę Ignacego (7 lat) i Zuzi (8 miesięcy), ktróy jest na urlopie rodzicielskim.

  Bohaterką cyklu "Niedoskonała mama" jest Dorota Kwiatek, która po urlopie macierzyńskim postanowiła wrócić do pracy. Gdy wychodzi z domu jej prawie dwuletnia córka reaguje płaczem. Dziewczynka za każdym razem przeżywa rozłąkę z mamą. Jak temu zaradzić? Zapytaliśmy o to Tomasza Kuźmicza, psychologa dziecięcego z Akademickiego Centrum Psychoterapii i Rozwoju, Uniwersytetu SWPS.

  Grafik aktorki jest ostatnio przepełniony zawodowymi zobowiązaniami. Jak Małgorzata Kożuchowska dzieli swój czas między opieką nad synkiem a pracą? Czy nie bała się, że jej roczna przerwa związana z ciążą i urlopem macierzyńskim wykluczy ją z rynku pracy?

  Coraz więcej młodych matek ma problemy z powrotem do pracy. Tracą zatrudnienie lub spotykają się z dyskryminacją ze strony pracodawców. Jakie korzyści wniesie nowelizacja prawa pracy, która w życie wejdzie już od stycznia 2016 roku? Zapytaliśmy o to eksperta Dzień Dobry TVN adwokata Lukę Szaranowicza.

  Dziennikarka Dzień Dobry TVN trzy tygodnie temu została mamą. Jak się czuje? Czy łatwo jej było zostawić malutką Zuzię pod opieką partnera i wyjść z domu? Kiedy Kinga planuje powrót do pracy? O tym, gdzie będziemy mogli ją zobaczyć zdradziła Agnieszce Jastrzębskiej.

  Dlaczego tak ciężko jest podjąć decyzję o powrocie do pracy po urlopie macierzyńskim? Jakie pojawiają się wówczas dylematy? Co zrobić, gdy nie stać nas na prywatną nianię? Czy mamy mogą liczyć na pomoc państwa? Jakie przysługują im prawa? Czy matka jest wydajnym pracownikiem? O tym w Dzień Dobry TVN Joanna Gotfryd, współzałożycielka portalu Mamo Pracuj oraz Dorota Łosiewicz, mama trójki dzieci i dziennikarka.

  Dzień Dobry TVN zawsze blisko widzów! Młodym mamom podpowiadamy, co zrobić, gdy kończy się macierzyński, a opieka niani lub żłobek absolutnie nie wchodzi w grę. Żonom doradzamy, jak namówić męża do zmiany stylu, a Edyta Herbuś zdradza, jak rozkwitać na wiosnę. Czy w jej przypadku to prywatna, czy zawodowa przyczyna? Zacznijcie dzień wraz z Dzień Dobry TVN. To lepsze niż poranna kawa! :-)

  Dziennikarce Dzień Dobry TVN Agnieszce Jastrzębskiej opowiedziała, czym zajmie się po powrocie do pracy. Czy Anna Mucha wróci do teatru i nadal będzie grać w sztuce "Single i remiksy?

  Tylko co 6. Polka chciałaby poświęcić się karierze i osiągnąć sukces w pracy. Jak zmieniły się Polki na przestrzeni ostatnich 10, 20 lat? W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: dziennikarka Katarzyna Laskowska, aktorka Beata Tyszkiewicz, wiceprezes prezes firmy ubezpieczeniowej Dominika Kraśko-Białek oraz socjolog Tomasz Sobierajski.