sztuka

  sztuka

  Obrazy z pierwszej swojej wystawy sprzedał za łączną kwotę 17. tysięcy funtów. Porównywany do Moneta i Picassa. Jest ustawiany w szeregu obok takich cudownych dzieci malarstwa jak: Michał Anioł, Leonardo da Vinci i Rafael Santi . 9 - letni Kieron Williamson mieszka w Anglii. Kiedy talent chłopca ujrzał światło dzienne?

  W cyrku jest najstarszym akrobatą, przez 15 lat nie miał poważnej kontuzji. Czy po takim czasie, podczas występów na arenie, nadal towarzyszy mu strach? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy Zbigniewa Bąchóra, artystę Cirque du Soleil, największego i najwspanialszego cyrku na świecie, który występował między innymi dla Królowej Elżbiety II oraz z Michaelem Jacksonem.

  Każdy jego falsyfikat dostaje odpowiedni certyfikat, który – paradoksalnie – potwierdza pochodzenie i autentyczność kopii. Jego klientami byli takie gwiazdy Hollywood jak: La Toya Jackson, Frank Sinatra, Arnold Schwarzenegger. Jego managerem i żoną jest Polka - Teresa . Łukasz Rawdan spotkał się z najsłynniejszym kopistą świata - Danielem Dondé.

  ... ale jako reżyser! Już niebawem premierę będzie miał jego debiutancki spektakl "Merylin Mongoł". Na deskach teatru Ateneum, dziennikarka Dzień Dobry TVN Kinga Burzyńska, spotkała się z Bogusławem Lindą i z ekipą przygotowywanego spektaklu. Aktor zdradził za czym tęskni, co go upokarza i dlaczego postanowił zostać reżyserem.

  Prof. Piotr Targowski i prof. Bogumiła Rouba z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika wyjechali do Włoch przebadać obraz Leonarda da Vinci „Pokłon Trzech Króli”. Dzieło znajduje się w galerii Uffizi we Florencji. Dzieło mistrza będą badać za pomocą specjalnego urządzenia porównywanego do medycznego tomografu - OCT, czyli Optical Coherence Tomography. Jak ono działa i po co przeprowadza się "operacje " na dziełach malarskich , w studiu Dzień Dobry TVN, wyjaśnił krytyk sztuki Łukasz Radwan.

  Żywiec od wieków związany jest z rodem Habsburgów. Ród ten należał do najbardziej wpływowych rodzin arystokratycznych w Europie. Dziś, w żywieckim zamku, mieszka ostatnia z Habsburgów - księżna Maria Krystyna Habsburg. Odwiedził ją krytyk sztuki Łukasz Radwan.

  Agata Oleksiak lubi, kiedy ludzie zwracają się do niej Olek. Szydełkować zaczęła już w liceum, kiedy musiała obciąć włosy i chciała zrobić dla siebie kilka czapek. Nigdy jednak nie przyszło jej do głowy, że szydełkowanie może stać się sztuką, sposobem na zarabianie i wyrażanie siebie. A jednak głośno o Agacie zrobiło się, kiedy „ubrała” w zrobiony przez siebie na szydełku kostium „Szarżującego Byka”- symbol Wall Street. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy samą artystkę wraz z dwoma szydełkowymi Spider-Menami!

  Kiedy miał dwanaście, tak kunsztownie i precyzyjnie kopiował dzieła renesansowego malarstwa, że mógłby zostać fałszerzem. Jednak Vincent Desiderio został malarzem, wymienianym za życia w podręcznikach historii. Na jego płótnach notorycznie pojawia się jego ukochany syn Sam, który na skutek zaniedbania personelu medycznego, cierpi na porażenie mózgowe. W studiu Dzień Dobry TVN krytyk filmowy Łukasz Radwan przybliżył nam postać i dzieła nowojorskiego artysty.

  Jutro, w krakowskich Sukiennicach, zawiśnie słynny obraz „Hołd Pruski”. Dzieło Jana Matejki niedawno wróciło z Berlina, gdzie wystawione było w ramach zorganizowanej przez Polaków i Niemców wystawy „Obok. Polska – Niemcy. 1000 lat historii w sztuce". W studiu Dzień Dobry TVN Łukasz Radwan opowiedział, jak krótkowidzącemu Matejce udało się namalować niemalże 8-metrowe dzieło oraz ilu policjantów konwojuje obraz.

  Zdewastowane i nieremontowane - tak wygląda większość zabytkowych zamków i pałaców w Polsce. Choć wiele z nich jest w prywatnych rękach, to ich stan się nie poprawia. Są jednak wyjątki, jednym z nich jest pałac w Rysiowicach. Odwiedził go krytyk sztuki Łukasz Radwan.

  Zamek Pieszycki, inaczej zwany jest zwany Wersalem Śląska ze względu na swą dostojność i przepych . Jest największym zamkiem barokowym w województwie dolnośląskim. Jego odbudowa jest najpoważniejszą tego typu prywatną inwestycją w Europie, zarówno pod względem dbałości o szczegóły oraz jakości wykończenia wnętrz. Jego obecnym właścicielem jest milioner Stanisław Hajduk. Ile kosztuje odbudowa i dlaczego rzeczony milioner się na nią zdecydował? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy krytyka sztuki Łukasza Radwana.

  Dziennikarz i krytyk sztuki Łukasz Radwan miał wyjątkową okazję gościć w posiadłości wybitnego rzeźbiarza Igora Mitoraja, którego dzieło można od pewnego czasu podziwiać na Starówce. Igor Mitoraj udekorował swoją rzeźbą drzwi kościoła. Jak udało się namówić znanego rzeźbiarza, by ozdobił wejście do kaplicy? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy jezuitę Andrzeja Kiełbowskiego oraz Łukasza Radwana.