Styl życia

Seniorzy odkrywają ciała w modelingu. Jaką mają receptę na samoakceptację? "Przez lata się krytykowaliśmy"

Styl życia

Autor:
Berenika
Olesińska
Kocham moje ciało takim jakie jest
Kocham moje ciało takim jakie jestDzień Dobry TVN
wideo 2/5

Nie tak dawno oburzenie opinii publicznej wywołała wypowiedź dr Ireny Kamińskiej-Radomskiej. Ekspertka ds. etykiety skomentowała zdjęcie dojrzałej, eksponującej swoje wdzięki modelki słowami: "ostatnio ludzie nie mają wstydu". O tym, jak szkodliwe skutki społeczne ma krytykowanie niewyidealizowanego ciała ludzkiego, mówiły w Dzień Dobry TVN psycholog Katarzyna Kucewicz, 80-letnia modelka Bożenna Łukaszczyk oraz modelka i coach Johanna Marzena Zeyer.

Seniorzy w modelingu - jak się odnajdują? Czy mierzą się z hejtem?

Bożenna Łukaszczyk ma 80 lat. Od niedawna pracuje jako modelka. Jej przygoda z branżą fashion rozpoczęła się od portretowego zdjęcia, które zagościło na stołecznych billboardach.

- Nie było mnie wtedy w Polsce dosyć długo. Po powrocie wysiadam z metra, a tutaj (...) cała Warszawa się do mnie śmiała. (...) Ja byłam zawsze bardzo odważna - tłumaczy w Dzień Dobry TVN.

Dziś seniorka poszła o krok dalej. Na fotografiach pokazuje nie tylko twarz, lecz także ciało w kostiumie kąpielowym. Jak twierdzi, nie spotkała się dotąd z żadnymi negatywnymi komentarzami. Miała więcej szczęścia niż inna dojrzała modelka, której "zbyt odważne" zdjęcie skrytykowała nie tak dawno dr Irena Kamińska-Radomska.

- To, co miało miejsce ostatnio, było absolutnie brutalne względem tego wszystkiego, o czym my, psycholodzy, tak często mówimy: żeby wreszcie odczepić się od tego wyglądu i zająć się swoim wnętrzem i na tym się skupiać - ocenia psycholog Katarzyna Kucewicz.

Ekspertka zwraca uwagę, że przez lata przywykliśmy do krytykowania siebie samych i siebie nawzajem. Pokłosie tych nieprawidłowych przyzwyczajeń widoczne jest aż do teraz.

- Często jak ktoś nas chwali, to odbieramy to z jakimś niedowierzaniem albo szukamy drugiej intencji, bo nie mamy tego we krwi jak punktowanie i ocenianie - precyzuje specjalistka.

Jak zaakceptować swój wygląd? Uczmy się tego od seniorów

Johanna Marzena Zeyer, dojrzała modelka oraz coach, zdradziła w Dzień Dobry TVN swój przepis na samoakceptację. - Jeżeli zaczniemy wierzyć, że jesteśmy w doskonałym ciele, nawet jeżeli jest ono trochę niedoskonałe, to tak naprawdę rzeczywistość to nam pokaże - przekonuje nasza gościni.

Psycholog Katarzyna Kucewicz dodaje, że miłość do samego siebie potrafi zdziałać cuda - poprawia relacje z innymi ludźmi i pomaga zachować spokój ducha oraz wewnętrzną harmonię.

- Im bardziej siebie akceptujemy i lubimy, tym łatwiej nam jest troszczyć się o ciało - dobrze się odżywiać, uprawiać sport. Bo jak człowiek siebie nienawidzi i siebie się wstydzi, i cały czas przesiąka takimi komunikatami, że jest nie taki, jak trzeba, to nie chce mu się współpracować, bo nikomu się nie chce współpracować z wrogiem - uświadamia ekspertka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości