Styl życia

Sen i jego rola w naszym życiu. "Dzień zadaje nam wiele pytań, sen przynosi odpowiedzi"

Styl życia

Aktualizacja:

Niektórzy wierzą w ich ukryte znaczenie. Inni traktują je tylko jako symboliczny obraz podświadomości. Co mówią nam nasze sny? O tym rozmawialiśmy z Adą Edelman, blogerką i pisarką.

Śmierć kliniczna – doświadczenia

Śmierć kliniczna jest niezwykłym doświadczeniem. Zdaniem Ady Edelman człowiek, który opuszcza ciało, zaczyna rozumieć, że jest duszą. Nasza rozmówczyni śmierć kliniczną przeżyła aż trzy razy. Po raz pierwszy, gdy miała zaledwie 9 miesięcy.

- Późniejsze śmierci miały ogromny wpływ na moje życie. Miały przede wszystkim taki kształtujący wpływ. Jeżeli ktoś przeżywał realistyczny sen, to jest mały pikuś w porównaniu z tym, co czuje się poza ciałem. Doświadcza się takiej nieprawdopodobnej głębi samego siebie i wszystkiego, co nas otacza - powiedziała Ada Edelman w Dzień Dobry TVN.

Jakie znaczenie mają nasze sny ?

Zgodnie z teorią Freuda należy różnicować treść jawną snu, czyli wątek śnionej historii oraz ukrytą, w której zakodowane są symbole i znaki. Jeśli śnimy o tym, że spacerujemy po lesie, to jest to wątek naszego snu. Istotne są inne elementy: droga, którą idziemy, napotkane osoby, zwierzęta. Jak powinniśmy traktować nasze sny? Zdaniem specjalistki wszystkie symbole są jednakowo ważne. Jednak ze względu na ich ogromny ładunek emocjonalny, dobrze byłoby skupić się na tych elementach, które nas zaskakują, szokują lub wywołują najsilniejsze uczucia. Zarówno pozytywne, jak i negatywne. Szukajmy tego, co niecodzienne i dalekie od naszych wyobrażeń na jawie.

- Nasze sny mają ogromne znaczenie. Odrzucanie czegokolwiek, co przychodzi do nas w snach, jest w pewnym sensie utrudnianiem sobie własnego życia. Sny są nam dane po to, żebyśmy najpierw zrobili prządek od strony fizjologicznej. Potem mamy czas na zrobienie porządku z czymś, co niektórzy nazywają sumieniem, uczuciami wyższymi - tłumaczyła Ada Edelman.

Czy istnieją prorocze sny?

Zdaniem naszej rozmówczyni sny są najbardziej osobistą rozmową nas samych ze sobą. Nie ma w nich żadnych samospełniających się mechanizmów. Na jawie zbieramy bowiem wiele informacji na poziomie nieświadomym i dopiero podczas snu przetwarzamy je ponownie. To pozwala nam wyciągnąć nowe wnioski, dokonać oceny i weryfikacji pierwszego wrażenia.

- Dzień zadaje nam wiele pytań, sen przynosi nam odpowiedzi, a my musimy te odpowiedzi przyjąć i odpowiednio zinterpretować - podsumowała blogerka i pisarka.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

Beata Kozidrak w nietypowym duecie. Z kim zaśpiewała gwiazda?

Finał Hotelu Paradise 2. „Tu nie zawsze wygrywa miłość”

Ile zarabia Rita Ora? Majątek młodej wokalistki przyprawia o zawrót głowy

Autor: Nastazja Bloch

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości