Rzeźba z mydła krok po kroku

Figurka z mydła
Figurka z mydła
Źródło: Chico Santos/Getty Images
Figurki z mydła mogą stanowić estetyczną i oryginalną ozdobę. Aby robiły wrażenie, muszą jednak zaskakiwać formą i kształtem. Może się wydawać, że zrobienie takiej ozdoby to zadanie banalnie proste. Nic bardziej mylnego - wymaga skupienia, precyzji i wiedzy.

Jak zrobić figurkę z mydła? Łatwe rzeźby z mydła

Warto wiedzieć, że rzeźbienie jest bardzo dobrym sposobem na relaks. Dlatego zanim przystąpisz do pracy, przygotuj sobie jakąś przyjemną, wyciszającą muzykę. Musisz także mieć niezbędne narzędzia, ale nie martw się, prawdopodobnie znajdziesz je w swoim domu. W zasadzie wystarczy płaski śrubokręt lub zaostrzony ołówek lub dobrze naostrzone nożyczki.

Oczywiście będziesz także potrzebować rzeźbiarskiego materiału - wystarczy zwykła kostka szarego mydła. To idealny materiał dla początkujących rzeźbiarzy. Możesz także, dla wzmocnienia efektu, wybrać mydło kolorowe i zapachowe - dzięki temu Twoja rzeźba z mydła nie tylko zyska na swej estetyce, ale także będzie oddziaływała na większą ilość zmysłów.

Być może rzeźbienie w mydle stanie się dla Ciebie inspiracją do dalszych poszukiwań, a w przyszłości nauczysz się rzeźbić w drewnie czy z pomocą gipsu, co daje jeszcze oryginalniejsze efekty. Przede wszystkim jednak materiały te są trudniejsze w obróbce, choć bardziej trwałe. Wybierając mydło, musisz być świadomy, że to najprostszy sposób na naukę, ale Twoje dzieła raczej nie będą zachwycać następnych pokoleń.

Rzeźby z mydła dla dzieci

Wspólna praca twórcza z dzieckiem to doskonały sposób na spędzenie wolnego czasu. Pozwoli Wam się zrelaksować, a równocześnie nauczy współpracy i poprawi zdolności manualne Twojego dziecka. Trudno o bardziej pożyteczną zabawę! Do tego niezwykle tanią. W zasadzie każde mydło w kostce nadaje się do obrobienia. Dzieci wciąż rozwijają swoje zdolności sensoryczne, dlatego warto jest wybrać mydła kolorowe i zapachowe - szybciej wzbudzą zainteresowanie malucha.

Jeśli zdecydujesz się na zakup kilku różnych kostek mydła, to Wasze rzeźby będą miały znacznie ciekawszy charakter. Dzięki tej zabawie Twoje dziecko popracuje nad sprawnością dłoni, skrupulatnością i precyzją.

Pamiętajcie - jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia. Zatem, do dzieła!

Rzeźby z mydła (łatwe)

Do najłatwiejszych wzorów, które może wykonać maluch należą:

 • świeczka
  • piramida
   • serce
    • muchomor
     • ryba
      • kot
       • mysz

        Nieco trudniejsze, ale wciąż w zasięgu dziecka będą:

        • pies
         • pająk
          • dłoń

           Rzeźby z mydła mogą też stanowić bardzo oryginalną ozdobę świąteczną. Jest kilka wzorów, z którymi dzieciaki z pewnością sobie poradzą, należą do nich:

           • bałwanek
            • choinka
             • gwiazda

              Rzeźby z mydła szarego dla zaawansowanych

              Jeśli poradziłeś sobie z wykonaniem najprostszych wzorów, to jesteś gotowy, by pójść krok dalej. Efektownym pomysłem może być wyrzeźbienie skrzypiec. Może się to wydawać zadaniem bardzo trudnym, ale w rzeczywistości tak nie jest.

              Figurki z mydła szarego - skrzypce

              Zacznij od wyrzeźbienia w bocznych częściach kostki mydła opływowego kształtu, który będzie przypominał skrzypce, na tym etapie nie przejmuj się detalami, chodzi o wyrzeźbienie samej formy, nad którą później będziesz pracować. Czyń to, pozbywając się z bocznych ścian mydła kolejnych warstw. W końcu powstanie dwustronny, płaski kształt przypominający skrzypce.

              Rzeźby z mydła szarego krok po kroku

              Teraz możesz zacząć skupiać się na szczegółach. Rozpocznij od gryfu, nie zapomnij o ślimaku i strunach. Jeśli chcesz, by efekt był jeszcze bardziej imponujący - spróbuj z przodu rzeźby zrobić pogrubione obramowanie skrzypiec, wdrażając ich środek. Twoja rzeźba z mydła zyska na trójwymiarowości. Piękną ozdobą dzieła będzie wydrążenie w bębnie finezyjnych "szlaczków", kiedy bęben będzie prosty i wygładzony nie powinno to stanowić problemu. Najlepiej umieścić je symetrycznie po obu stronach strun.

              Rzeźba z mydła - róże

              Piękną ozdobą do Twojej łazienki mogą okazać się wyrzeźbione w mydle róże. Wykorzystaj do tego dużą kostkę różowego mydła, oczywiście efekt będzie lepszy, jeśli zdecydujesz się na mydło o różanym zapachu. Nie będzie to, jak w przypadku skrzypiec, rzeźba, tym razem stworzysz płaskorzeźbę.

              Zacznij od wydrążania po jednej stronie mydła kolejnych płatków róży. Jeśli będziesz miał odpowiedni nożyk, to wkrótce okaże się, że to nic trudnego. Zbędne mydło odkładaj na bok. Chwilę później przed Twoimi oczami pojawi się pierwsza różyczka. Stwórz obok niej kolejną, tym razem większą. Następnie na wolnym różowym tle wyrzeźb listki, w podobny sposób jak różyczki, one również mają wystawać z płaskorzeźby. Zbędne tło dookoła należy wygładzić, odcinając jego górną warstwę. Tak powstanie piękna i efektowna ozdoba, która nada się do każdej łazienki.

              Zobacz także:

              Dziecięcy handmade
              Źródło: x-news

              Autor: Adrian Adamczyk

              Źródło zdjęcia głównego: Chico Santos/Getty Images

              podziel się:

              Pozostałe wiadomości