Styl życia

Rzucił korporację dla jeansów. Dzisiaj jest gwiazdą wśród projektantów

Styl życia

Michał Majtczak z wykształcenia jest etnologiem. Po studiach zaczął pracę w korporacji, którą po 7 latach rzucił, by zająć się szyciem jeansów. W Dzień Dobry TVN twórca opowiedział o swojej pasji i kulisach pracy.

Pasja do jeansu

Michał Majtczak swoje zamiłowanie do jeansu odkrył zupełnie przypadkowo. Pewnego razu, kiedy szukał w internecie informacji o amerykańskich butach spadochronowych, jego uwagę przykuło zdjęcie mężczyzny w ciekawych spodniach z jeansu.

- Odkryłem, czemu ten jeans jest inny. Okazało się, że to rodzaj "selvedge". Najbardziej znacząca jest krawędź, a w przypadku tego wzoru jest ona zapleciona. W zwykłym jeansie krawędź jest po prostu odcinana - powiedział Michał.

Obecnie mężczyzna uchodzi za autorytet w swoim fachu.

- Potrafi dojść do genezy produkcji, do samych podstaw, siedzi godzinami (...) i mówi mi, że dotarł do tego, jak to zostało zrobione - stwierdził Jacek Nowakowski, kolega Michała.

Jak wygląda produkcja jeansów?

Na początku swojej przygody z projektowaniem spodni, Michał kupił jedną maszynę do szycia. Jednak szybko zorientował się, że będzie potrzebował znacznie więcej sprzętu do pracy.

- Żeby zrobić jedną parę jeansów, która będzie posiadała wszystkie detale, jakie były w latach 30. czy 40., potrzebujemy 11 maszyn - usłyszeliśmy.

- Każda maszyna odpowiada za inną operację . Jedna podwija nogawkę, inna będzie służyła do zwijania szwu francuskiego - dodał Michał.

Jeans - właściwości materiału

Michał nie ma wątpliwości, że jeans to materiał jedyny w swoim rodzaju.

- Jest fantastyczną tkaniną, bo ona pracuje jak skóra. Tak jak ją nosimy, tak będzie wyglądać - powiedział projektant.

- Jest zasada wśród miłośników jeansu, że jeansu "raw" nie pierze się przez pierwsze pół roku. Osoby zajmujące się tego rodzaju jeansem, są nazywane Denim Headmi. One mają swój styl, czyli dobre buty, często noszone kaszkiety, jeansy, koszule - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz też:

Autor: Oskar Netkowski

Reporter: Ludwik Lis

Pozostałe wiadomości