Styl życia

Jak szybko nauczyć się języka obcego? "To jest powód częstych porażek"

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Justyna
Piąsta
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić? Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Nauka języka obcego jest celem wielu osób, często wręcz koniecznością. Czy da się przyswoić nową wiedzę w szybkim tempie? Bartosz Czekała, poliglota, nie ma wątpliwości, że tak. W Dzień Dobry TVN opowiedział, jak to zrobić.

Szybka nauka języka obcego

Zapamiętanie nowych słówek to jedno, ale niezwykle ważne jest, by wiedza pozostała pamięci na dobre. Jak przekonuje Bartosz Czekała, każdy z nas ma predyspozycje do nauki języków, niezależnie od tego, czy ma do tego talent.

- Każda funkcjonalna osoba dorosła jest w stanie się nauczyć. Ta niemożność nauczenia się jest najczęściej podyktowana nieodpowiednimi metodami i podejściem. Zacząłbym od optymalizacji czasowej powtórek informacji. Wiele osób zrobi powtórkę jednego dnia, następną za tydzień, tym samym ta efektywność zapamiętywania jest bardzo mocno obniżona. Od końca XIX wieku wiemy, że ta optymalizacja może odbywać się algorytmicznie i powtórki będą wykonywane w odpowiednich odstępach - powiedział Bartosz Czekała, poliglota i ekspert w dziedzinie zapamiętywania.

Na czym polega ta metoda? - Pełny algorytm, krzywa Ebbinghausa, mówi, że najpierw robimy powtórkę teraz, potem po 20 minutach, po 6 godzinach, po jednym dniu, po dwóch dniach, po sześciu dniach, po dwóch tygodniach. Początkowo te powtórki są dużo częściej, a później coraz bardziej oddalają się od siebie w czasie - wyjaśnia Czekała.

Co zrobić, by nauka języka (i nie tylko) nie poszła na marne?

Regularne powtarzanie jest kluczem do utrwalenia wiedzy.

- Mamy olbrzymią pewność, że informacje zostaną zapamiętane. W momencie, kiedy uczymy się, a później robimy powtórkę za tydzień, później w jakimś innym losowym okresie, to najczęściej zanim wrócimy znowu do tego powtarzanego materiału, to on ulega zapomnieniu. Można powiedzieć, że od nowa zaczynamy przyswajać tę informację. Często to wygląda w ten sposób, że możemy uczyć się materiału 5, 6, 7, 8 razy w różnego rodzaju okresach i w ogóle nie będzie podlegać przyswojeniu - wskazał poliglota.

Czekała nauczył się języka szwedzkiego w 3,5 miesiąca. Oprócz tego zna jeszcze angielski, niemiecki, rosyjski, esperanto, hiszpański, czeski i francuski. Ile trzeba mieć czasu, żeby nauczyć się nowego języka?

- To będzie bardzo mocno zależało od różnego rodzaju czynników. Jednym z takich najbardziej niedocenianych czynników jest tzw. "background knowledge", niektórzy to nazywają taką wiedzą skrystalizowaną. To ilość języków, które już się zna. Jest dużo łatwiej, bo m.in. schematy gramatyczne będą obecne w różnego rodzaju grupach językowych - przyznał Bartosz.

Ekspert jest nie tylko poliglotą, ale również dietetykiem, trenerem personalnym, a także trychologiem. Ilość zajęć, jakimi się zajmuje, sa pochodną tego, że ma łatwość w uczeniu się.

- Tak, i chęci. Wydaje mi się, że jedną z takich rzeczy, która na pewno bardzo mocno zabija jakąkolwiek chęć do nauki to brak wyników. W momencie, kiedy ktoś stwierdzi, że nauczy się angielskiego, niemieckiego i widzi, że nie przyswaja tych informacji, to to jest niesamowicie frustrujące. Wydaje mi się, że to jest powód częstych porażek - dodał Bartosz Czekała.

Europejski Dzień Języków (Międzynarodowy Dzień Języków Obcych)

26 września języki mają swoje święto. Wszystko w celu podkreślenia, jak ważne jest uczenie się języków obcych oraz propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Justyna Rojek/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości