Jak nauczyć dziecko sprzątać swój pokój? Dzięki radom ekspertki Twój dom zacznie błyszczeć

Wraz z dorastaniem dziecka, rośnie liczba zabawek, które z dnia na dzień zabierają coraz więcej miejsca w pokoiku. Magdalena Kordaszewska, ekspertka ds. zabawek oraz terapeutka sensoryczna zdradziła patenty dla świeżo upieczonych rodziców, jak poradzić sobie z dziecięcym bałaganem. Wystarczy wdrożyć w życie kilka cennych lekcji.

Sprzątanie dziecięcego pokoju

Czy uda się osiągnąć kompromis pomiędzy marzeniem rodziców, aby większość, jeśli nie wszystkie zabawki były pięknie ułożone na półkach lub schowane w pojemnikach, a ideą dzieci, że wszystkie zabawki powinny być na wierzchu, bo są niezbędnie potrzebne do zabawy? Okazuje się, że małymi kroczkami możemy do tego dojść.
Magdalena Kordaszewska zdradziła kilka trików:
 1. 1Należy ograniczyć liczbę zabawek – regularny przegląd i pozbywanie się zabawek zniszczonych, tych, z których dziecko już wyrosło. Warto też schować część zabawek (mniej używanych) i wyciągnąć je za kilka tygodni czy miesięcy – odzyskają wówczas miłość w oczach dziecka.
 2. 2Warto dobrać odpowiednie meble - w ten sposób dziecko będzie mogło z łatwością chować i wyciągać z nich zabawki.
 3. 3Zabawa w sprzątanie pokoju - dzięki temu zamieniamy ten niemiły obowiązek w super aktywność. Można namawiać dziecko, aby samo wskazało, gdzie jaka zabawka powinna być schowana. Oczywiście nie możemy sprzątać za dziecko, bo będziemy to robić przez długie lata. Ale powinniśmy nauczyć dzieci sprzątania, układania, chowania, bo to sztuka.
 4. 4Ważnym jest, aby zachować regularność, czyli zabawki też idą spać – jeśli zaplanujemy sprzątanie na porę przed spaniem, stanie się to stałym elementem dnia i uciążliwość porządkowania.
 5. 5Postaw na akcesoria, które pomogą w posegregowaniu zabawek:
 • Kosze z tkanin,
 • tapicerowane skrzynie,
 • łatwo dostępne regały,
 • komody z szufladami,
 • plastikowe pojemniki,
 • worki-maty na zabawki,
 • drewniane skrzynki.

Jak nauczyć dzieci dobrych nawyków?

Nasz dziennikarz, Marcin Sawicki, rozmawiał z pisarką Jennifer Scott o tym, jak uczyć dzieci dobrych nawyków. Również tych, związanych z utrzymywaniem porządku.
- Mam swój ulubiony sposób, którym uczę dzieci dobrych manier i polecam go wszystkim. Rozstawiam ozdobny stół i sadzam przy nim dzieci, którym mówię, że pobawimy się w szkołę etykiety. Początkowo nie wiedzą o co chodzi, ale później są podekscytowane - radziła.
- Większość rodziców upomina dzieci podczas jedzenia, że robią coś nie tak. Moim zdaniem lepiej zorganizować coś na miarę próby generalnej jak przed przedstawieniem. Później nie muszę przypominać, żeby np. kładły serwetkę na kolanach - podsumowała.
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Zobacz wideo: Jak nauczyć dzieci dobrych manier?
Autor: Oskar Netkowski
Pozostałe wiadomości