Jak prosić o podwyżkę? "Do rozmowy z szefem o pieniądzach trzeba podejść po partnersku"

Mówi się, że pieniądze szczęścia nie dają. Niestety ich brak lub niedostatek może przysporzyć wielu problemów. Czy Polacy są zadowoleni ze swojego wynagrodzenia? Ile chcieliby zarabiać? Czy wiedzą, jak rozmawiać o pieniądzach i prosić szefa o podwyżkę? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy na ten temat z Mają Meissner headhunterką, specjalistką ds. rynku pracy.

Wysoka pensja, czyli jaka?

Pieniądze są tematem tabu. Czasem nie chcemy, a czasem wstydzimy się o nich mówić. Przeciętna pensja w Polsce to ok. 4 tysiące netto. Czy to dużo? Czy to mało? Postanowiliśmy zapytać o to Polaków. Przeprowadzona przez nas sonda pokazała, że dla jednych pensja w wysokości 2 tysięcy to dużo, dla innych dobre wynagrodzenie zaczyna się od 10, nawet 30 tysięcy w górę. Jakie jeszcze kwoty padały? Dowiecie się tego z naszego materiału.
A jak tę rozbieżność ocenia Maja Meissner headhunterka, specjalistka ds. rynku pracy? - Nikt nie odniósł się do rzeczywistej siatki płac, czyli do tego, ile zarabia się na danym stanowisku - mówiła w Dzień Dobry TVN specjalista.
Czy umiemy negocjować i walczyć o wysokość swojego wynagrodzenia? - Większość z nas postrzega siebie jako jeden z trybików w firmie. Z takim podejściem niewiele uda nam się ugrać. Do rozmowy z szefem o pieniądzach trzeba podejść po partnersku - dodała. Jak się przygotować do takiej rozmowy? W pierwszej kolejności powinniśmy sprawdzić ile osoby na danym stanowisku, w danym regionie, zarabiają. - Zdobycie takich informacji jest bardzo proste. Możne je znaleźć w Internecie, można też popytać rodzinę oraz znajomych - mówiła.

Czy pensja to jedyny benefit?

Przed rozmową z szefem o wynagrodzeniu warto także sprawdzić, w jakiej kondycji jest firma, w której pracujemy. Być może ze względu na pandemię pracodawca nie będzie mógł podnieść nam pensję, ale zaoferuje nam coś innego. - Benefit może być dopasowany do indywidualnych potrzeb danego pracownika. Mogą to być np. wprowadzenie bardziej elastycznego czasu pracy, opłacenie przedszkola lub opiekunki - mówiła Maja Meissner.
O czym jeszcze pamiętać podczas rozmowy z pracodawcą o pieniądzach? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy:
Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: R. Męczykalski, S. Witas, N. Górska
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości