Przepisy kulinarne

Woda po gotowaniu ziemniaków - do czego można ją wykorzystać?

Przepisy kulinarne

Autor:
Diana
Ryściuk
Getty ImagesМихаил Руденко/Getty Images

W polskich kuchniach ziemniaki goszczą bardzo często. Woda wykorzystana do ich ugotowania zazwyczaj jest później wylewana. Tymczasem okazuje się, że może mieć wiele wartościowych zastosowań. Do czego można ją wykorzystać?

Ziemniaki ugotowane? Nie wylewaj wody!

Woda po gotowaniu ziemniaków to jeden z najbardziej niedocenianych produktów ubocznych w kuchni. Może być wykorzystana na kilka sposobów, nie tylko w kuchni. Co w sobie zawiera? Przede wszystkim sporo witamin i składników odżywczych, a wśród nich witaminy A, E, z grupy B, potas, magnez, żelazo, wapń, błonnik i oczywiście skrobia. Poza tym poniższe sposoby są bardzo w duchu idei zero waste - nic się nie marnuje!

Woda po ziemniakach dodana do zup i sosów

Esencja, jaka zostaje w wodzie po ugotowaniu ziemniaków, może być bardzo dobrą bazą do zup i sosów. Nawet niewielka ilość takiej wody powoduje, że sosy stają bardziej aksamitne. Obecność skrobi może zagęścić niektóre płynne potrawy, a cała reszta nadać im głębszego smaku i większej ilości wartościowych składników odżywczych.

Piękne włosy i skóra? Użyj wody po ziemniakach!

"Ziemniaczaną wodę" można wykorzystać również jako płukankę do włosów. Oczywiście nie powinna być solona. Wzmacnia je i sprawia, że są błyszczące. Okazuje się jednak, że ta woda ma też właściwości przyciemniające, lepiej więc nie stosować jej, jeśli zależy nam na zachowaniu aktualnego odcienia włosów.

Jeśli chodzi o skórę - woda po ziemniakach może ją lekko nawilżyć i odżywić. Nie bez powodu bywa często używana do moczenia stóp czy dłoni, które wymagają regeneracji.

Woda po ziemniakach do podlewania kwiatków

Inną, najczęściej wprowadzaną w życie opcją wykorzystania "ziemniaczanej wody" jest podlewanie nią kwiatków. Domowe i ogrodowe rośliny z pewnością docenią bogactwo składników mineralnych, jakie wraz z nią otrzymają.

Sprawdź również inne, niecodzienne zastosowanie różnych produktów

Zobacz wideo: Pachnąca, ekologiczna świeca do masażu z masła shea - jak ją zrobić?

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

Pozostałe wiadomości