Przepisy kulinarne

Domowe sposoby na suszone pomidory - jak suszyć i co z nich robić?

Przepisy kulinarne

Autor:
Teofila
Siewko
Suszone pomiory na ruszcie

Późne lato i wczesna jesień to dobry moment na rozpoczęcie przygotowań domowych przetworów. Suszone pomidory to idealny sposób na zachowanie ostatnich promieni lata. Można je przygotowywać na wiele sposobów - poznaj nasze ulubione.

Pomidory suszyć można na wiele sposobów - w suszarce, piekarniku, a jak pogoda dopisze, to nawet na słońcu. Co zrobić, aby zachowały swój smak? Jak je przygotować, żeby były najsmaczniejsze?

Jak suszyć pomidory na słońcu

Dawniej, kiedy nie było jeszcze suszarek i piekarników, pomidory suszone były głównie na słońcu. To bardzo czasochłonna metoda, ale smak jest niepowtarzalny. Do suszenia na słońcu musi sprzyjać pogoda - potrzebne będą od 5 do 6 słonecznych dni. Pomidory należy pokroić w ćwiartki, pozbyć się gniazd nasiennych i ciasno ułożyć na blasze.

Warzywa powinny przebywać na słońcu do momentu, kiedy skurczą się i będą całkowicie suche. W czasie suszenia powinno się pilnować, aby nie dostały się do nich żadne owady. Na noc trzeba je chować, aby nie złapały wilgoci. Tak suszone smakują najlepiej - słońcem i świeżym powietrzem. Jednak nie zawsze mamy czas i pogoda może nas zawieść. Wtedy warto postawić na piekarnik lub suszarkę.

Suszenie pomidorów w suszarce i piekarniku - przepis krok po kroku

Składniki:

  • pomidory - 2 kg,
  • świeże liście rozmarynu, bazylii i innych ulubionych przypraw.

Sposób przygotowania:

  • Pomidory dokładnie umyć i pokroić w ćwiartki.
  • Świeże liście przypraw umyć i oddzielić od gałązek.
  • Pomidory można wyczyścić z gniazd nasiennych, jednak nie jest to obowiązkowym krokiem.
  • Suszenie w piekarniku - pomidory wyłożyć ciasno na blasze. Na wierzch wyłożyć przyprawy. Całość suszyć w 80 stopniach przez około 4-6 godzin, do całkowitego wyschnięcia.
  • Suszenie w suszarce - pomidory ułożyć ciasno na piętrach suszarki. Na wierzch położyć świeże przyprawy. Całość suszyć do całkowitej suchości warzyw. W zależności od mocy suszarki, może to trwać od 8 do 18 godzin.
  • Wysuszone i gotowe pomidory najlepiej trzymać w przewiewnym pojemniku lub zalać oliwą i przyprawami.

Tak przygotowane pomidory są świetnym dodatkiem do różnych potraw. Idealnie sprawdzą się jako dodatek do sałatek, sosów, leczo lub mięs. Suszone pomidory można również trzymać w zalewie z oleju lub marynować.

Smacznego!

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło zdjęcia głównego: iStockphoto

Pozostałe wiadomości