Podróże po Polsce - miasta małe i duże, które warto odwiedzić w 2020 roku

Koronawirus pokrzyżował urlopowe plany wyjazdowe wielu osób. Wszyscy z niecierpliwością wyczekują końca kryzysu epidemiologicznego. Wybiegając w przyszłość sprawdzamy, jak tanio zaplanować wakacje w Polsce, by docenić jej walory turystyczne.

Wakacje w Polsce

Rozprzestrzenianie się koronawirusa wymusiło na wielu ludziach odwołanie planów urlopowych. Tymczasem niektórzy wykorzystują spędzony w izolacji czas na marzenia o wakacjach, na które pojadą, gdy kryzys epidemiologiczny dobiegnie już końca. Niewątpliwie warte uwagi są polskie atrakcje turystyczne, które przed pandemia cieszyły się zainteresowaniem.

Tych kierunków jest bardzo dużo. Polska już od lat zyskuje w rankingach. Jak skończy się cała sprawa z koronawirusem, będziemy mogli jeździć, podróżować. Będzie można to robić w każdy weekend. Dalekie podróże jednak trzeba planować, a tutaj wystarczą 2-3 dni wolnego

– zauważył Jakub Porada, dziennikarz TTV i podróżnik.

Wczasy w Trójmieście

Trójmiasto to jedna z ulubionych destynacji Polaków, którzy z chęcią spędzają tam urlopy i długie weekendy. Zdaniem Jakuba Porady, wybierając się w te okolice warto zboczyć trochę z kursu i odwiedzić mniej znane miejsca. Jedną z nich jest nadmorska dzielnica Gdańska - Wyspa Sobieszewska. Na miejscu czeka na nas cisza, spokój, piękne plaże oraz rezerwaty przyrody - Ptasi Raj i Mewia Łacha.

Mewia Łacha jest o tyle fajna, że to nie tylko jedyne w Polsce miejsce gnieżdżenia się rybitw czubatych, ale jest tam także punkt widokowy, z którego można oglądać foki. Oczywiście te foki przychodzą i odchodzą kiedy chcą. To jest niesamowita frajda, że z zachowaniem i poszanowaniem środowiska naturalnego mamy możliwość podglądania przyrody

– stwierdził dziennikarz.

Z Wyspy Sobieszewskiej rozpościera się fantastyczny widok na ujście Wisły. Czekają tam również rybne przysmaki takie, jak np. pulpety z dorsza w sosie koperkowym. Ceny noclegów wahają się w zależności od ośrodka, ale dobrą opcją są bez wątpienia domki turystyczne - cena 4-osobowej kwatery wynosi ok. 130 zł za noc.

Spacer na Baranią Górę

Beskid Śląski to idealne miejsce dla miłośników turystyki pieszej. Dolina Białej Wisełki i Czarnej Wisełki, które prowadzą na Baranią Górę, zachwycają malowniczymi widokami.

To jest raj dla miłośników pieszych wędrówek, także rodzinnych. Wejście na Baranią Górę, która nie jest bardzo wysoka - ma 1220m, jest na tyle proste, że po tych 2-3 godzinach jesteśmy na platformie widokowej, z której widać szczyty Polski, Czech i Słowacji. Dojechać do Wisły czy do Ustronia też nie jest ciężko

– powiedział Porada.

Przy szlaku prowadzącym na Baranią Górę znajduje się schronisko PTTK. Nocleg w 2-osobowym pokoju kosztuje tam ok. 70 zł za noc. Ośrodek oferuje również pyszne, regionalne dania. Jednym z nim jest żebroczka wiślana, czyli babka ziemniaczana ze skrawkami tłuszczu, cebuli i słoniny.

Spływ kajakowy w Olsztynie

Stolica województwa warmińsko-mazurskiego to miasto słynące chociażby z urokliwej starówki, czy zabytków związanych z Mikołajem Kopernikiem.

Jedną z wielkich atrakcji jest to, że rzeka, która płynie przez centrum Olsztyna, Łyna, umożliwia pływanie na kajakach w sezonie, więc płyniemy kajakami, ale w mieście

– podkreślił podróżnik.

Olsztyn jeziorami stoi. Te najbardziej znane to Ukiel, Kortowskie, czy Skanda. Kuchnia regionalna oferuje moc przysmaków, takich jak dzyndzałki z hreczką i skrzeczkami, czyli pierogi z kaszą gryczaną i mięsem (w różnych odmianach).

Nocleg na campingu to koszt ok. 15 zł za osobę i ok. 8 zł za rozstawienie namiotu.

Malownicze Ponidzie

Ponidzie to mało znana, acz piękna kraina. Urokliwe zakola rzeki Nidy czy też pola lawendy w Winiarach Dolnych zachwycą każdego podróżnika. Przez region przejeżdża Ciuchcia Expres Ponidzie, która łączy Pińczów z Jędrzejowem. Z kolei od Chęcin po Nowy Korczyn ciągnie się wspaniały szlak z uzdrowiskami – Solcem-Zdrojem i Buskiem-Zdrojem, gdzie czekają na nas dobroczynne kąpiele siarkowe. Znajdziemy tam również szlaki rowerowe i piękne widoki dla miłośników kajakarstwa.

Jest co zwiedzać, jest gdzie aktywnie spędzać czas, jest gdzie wypoczywać i od strony wodnej i od strony rowerowej

– powiedział Kuba Porada.

Noc w gospodarstwie agroturystycznym kosztuje ok. 35 zł, a piękne widoki dodatkowo osłodzi nam lokalny sernik z serem jędrzejowskim.

Przewodniki, kursy, oglądanie materiałów podróżników to jest coś, co sprawia, że nawet jeżeli jesteśmy w trudnych czasach, to jesteśmy w stanie przygotować się do tej podróży i jak już się skończy pandemia koronawirusa, to będziemy gotowi, żeby ruszać na szlak

– zauważył podróżnik.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz też:

Jedna z najkrótszych linii tramwajowych w Europie znajduje się w Bytomiu

Projekt Zima w Szklarskiej Porębie. To raj dla narciarzy oraz morsów

Łowcy duchów na zamku w Chęcinach. Jak wygląda praca badaczy zjawisk paranormalnych?

Autor: Agata Polak

podziel się:

Pozostałe wiadomości