Polska

Niezwykła galeria na łódzkich wsiach. Poznajcie Folkowe Przystanki

Polska

To jedyna taka galeria w Polsce. Wielkoformatowe dzieła sztuki można podziwiać na odremontowanych wiejskich wiatach PKS-u. Folkowe Przystanki są prawdziwą atrakcją regionu łódzkiego. Skąd wziął się ten pomysł?

Pomysł na renowację przystanków

Odnawianiem starych przystanków zajmuje się łódzka fundacja "Tu Brzoza". Pomysłodawczynią projektu jest Bożena Gortat, która wychowała się w jednej z tamtejszych wsi.

- Spędziłam tam 20 lat - dzieciństwo i młodość. Potem zaginęłam w rożnych innych przestrzeniach na kolejnych lat 15, a potem wróciłam znowu na wieś, przywożąc bagaż różnych pomysłów i doświadczeń - opowiadała w Dzień Dobry TVN Bożena Gortat.

Okazało się, że po powrocie najbardziej brakowało jej sztuki. Pragnęła jakoś wprowadzić ją w wiejski krajobraz, przy okazji robiąc coś pożytecznego.

- Oko zatrzymywało się na brzydkich, starych wiatach przystankowych. Pojawiła się koncepcja, żeby zająć się tymi przystankami, zmienić tę przestrzeń, która nie będzie odstraszała, a będzie fajnym elementem wiejskim - tłumaczyła inicjatorka Folkowych Przystanków.

Folkowe Przystanki

W ciągu 5 lat w różnych częściach województwa łódzkiego na przystankach powstało już 13 dzieł sztuki. 10 z nich to reprodukcje obrazów znanych malarzy, głównie młodopolskich, natomiast 3 są współczesnymi impresjami artystów. Na wiatach można oglądać m.in. "Babie lato" Chełmońskiego, "Wiosnę" Malczewskiego czy też "Wiejskie podwórko" Makowskiego.

- Kto przejeżdża obok, staje i robi sobie ładne fotki, bo nie widzieli dawno takich dzieł na wsi - mówiła w naszym programie Agnieszka Gortat, mieszkanka Chrop.

Śródpolna Galeria rozciąga się w zachodniej części województwa łódzkiego, sięga od Poddębic do zalewu Jeziorsko. Całą trasę można bez problemu przejechać rowerem, autobusem czy też autem.

- Dotychczas finansowanie każdorazowo pochodziło z innego źródła. Wnioskujemy zazwyczaj na poziomie wojewódzkim, bierzemy udział w konkursach grantowych. Często pomagają nam również burmistrzowie, wójtowie, sołtysi. Angażują się też mieszkańcy, którym zależy na tym, żeby te wsie nabierały uroku - podkreślała Bożena Gortat.

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Reporter: Miłka Fijałkowska

Pozostałe wiadomości