Podróże

Pelion - wyjątkowy półwysep w Grecji. Według mitologii żyły tam centaury

Podróże

Autor:
Justyna
Piąsta
Do zobaczenia w Grecji

Wzgórza półwyspu Pelion to jedno z najbardziej zielonych zakątków w Grecji. Miejsce to jest uznawane za krainę mitycznych centaurów i letnią rezydencję bogów z Olimpu. To raj dla miłośników trekkingu i i jazdy na rowerach górskich. Co warto tam zobaczyć?

Pelion w Grecji

Michał Cessanis w ramach swojego cyklu "Do zobaczenia" zabiera widzów Dzień Dobry TVN w najpiękniejsze i nieoczywiste miejsca w Polsce i na świecie. Tym razem odwiedził Grecję, a właściwie półwysep Pelion, który słynie m.in. z ziół, rośnie tam wyjątkowo dużo gatunków.

Na wzgórzach Pelionu znajduje się wiele urokliwych miasteczek. - Po górskich wioskach porusza się wąskimi, brukowanymi uliczkami. Powstawały setki lat temu, nazywają się kalderimi i służyły do transportowania mułów. Są tak wyboiste, że nie przejadą tędy samochody. Dzięki temu nie ma tu ani zbyt dużego ruchu kołowego, ani zbyt wielu turystów - powiedział Michał Cessanis.

Według wierzeń greccy bogowie nazywali ten półwysep swoją letnią rezydencją. Wiosną opuszczali Olimp i spędzali lato w pięknych okolicach Pelionu. Co jest najbardziej niezwykłe na tym półwyspie? - Mamy tu 24 tradycyjne górskie wioski. Ojciec medycyny, Hipokrates, studiował tutaj. Według mitologii żyły też tutaj centaury. To wszystko tworzy wyjątkowość tego miejsca. Mamy ponad 300 km szlaków górskich - zachwalała Georgia Tampaki, mieszkanka miasta Volos.

Szlak centaurów

Na sąsiednim wzgórzu leży wieś Portaria, gdzie znajduje się brama do wąwozu i szlaku centaurów. - Zgodnie z mitologią grecką właśnie tutaj żyły centaury. To byli uzdrowiciele, w połowie ludzie, w połowie konie. Według innych historii centaury szkoliły także greckich bohaterów - opowiedział Panagiotis Charalanpous, przewodnik górski.

Jakie sporty można uprawiać na półwyspie Pelion? - To raj dla miłośników trekkingu i jazdy na rowerach górskich. Poza tym w tej okolicy można spływać kajakiem lub jeździć konno. To idealna kombinacja zielonych gór i piaszczystych plaż. Jednocześnie jest to wyjątkowo autentyczne miejsce, nietknięte przez masową turystykę. W 40 minut można ze szczytów gór dotrzeć na plażę - podkreślił Charalanpous.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości