Zimna Zośka - czy nastąpi ochłodzenie?

Aktualizacja:
Autor:
Berenika
Olesińska
Prognoza pogody
Prognoza pogody Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Zimna Zośka to nagły, kilkudniowy spadek temperatury, który występuje w okresie wiosennym i przynosi ostatnie przymrozki. Czy w tym roku oszczędzi ogrodników oraz rolników? Na które dni maja przypada? Diana Kautz podzieliła się z widzami Dzień Dobry TVN przewidywaniami synoptyków.

Zimna Zośka - co to za zjawisko?

Diana Kautz, korzystając z pięknej pogody, przeniosła się wraz z kamerami Dzień Dobry TVN do poznańskiej Malty - osiedlowej części miasta położonej na północnym i południowym brzegu Jeziora Maltańskiego. Na tle przyjemnych dla oka krajobrazów mobilizowała widzów do aktywności na świeżym powietrzu i jednocześnie przestrzegła, że aura w najbliższych dniach może ulec znacznemu pogorszeniu. Wszystkiemu winna ma być tzw. zimna Zośka.

- Zachęcam do tego, żeby w wolnym czasie, po pracy wyjść na zewnątrz. Złapać trochę słońca tam, gdzie się da i się wygrzać, bo to będzie najcieplejszy dzień w tym tygodniu. Później już czekają nas zmiany i stopniowe ochłodzenie - zapowiedziała pogodynka.

Jak wyjaśniła, symptomy zimnej Zośki są odnotowywane każdego roku przez meteorologów. - Wtedy do Europy zaczyna napływać układ niskiego ciśnienia. Za jego sprawą zmienia się cyrkulacja powietrza i zaczyna napływać chłodne, polarne powietrze, i następuje gwałtowny spadek temperatury - tłumaczy.

Zimna Zośka 2022 - prognozy w Polsce

Zimna Zośka jest utrapieniem nie tylko dla spragnionych letnich temperatur wczasowiczów, ale szczególnie dla rolników oraz ogrodników, którzy w tych dniach martwią się o zasadzone rośliny. Przymrozki nie wpływają pozytywnie na dalszy rozwój kwiatów. Czy w tym roku pogoda ich oszczędzi?

- Tego najbardziej boją się oczywiście wszyscy ci, którzy sadzą rośliny na swoich balkonach, ogrodach, tarasach. Na szczęście w prognozach na te najbliższe dni, przynajmniej na razie, nie widać niskich temperatur. Wszystko wskazuje na to, że tegoroczna zimna Zośka nie będzie taka zimna - uspokaja Diana Kautz.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Jacky Parker Photography/Getty Images

Pozostałe wiadomości