Oszuści podszywają się pod firmę kurierską. Uważaj na te SMS-y

Kobieta czytająca SMS-a
Oszuści podszywają się pod firmę kurierską. Uważaj na te SMS-y
Źródło: tommaso79/Getty Images
Ponownie nasila się kampania phishingowa z wykorzystaniem SMS-ów. Oszuści podszywają się pod znaną firmę kurierską sugerując, że nasza paczka została wstrzymana. Na co należy uważać? Jak wygląda wiadomość od oszustów?

SMS-y, w których oszuści podszywają się pod InPost

Portal niebezpiecznik.pl poinformował, że od kilku dni otrzymuje więcej zgłoszeń w sprawie SMS-owej kampanii phishingowej. Oszuści nie po raz pierwszy podszywają się pod kurierów pod pretekstem "niedopłaty paczki". Często domagają się niewysokich kwot, np. 0,99 zł lub 1,99 zł.

Uwaga na oszustów

Źródło: Dzień Dobry TVN
Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa w sklepach internetowych
Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu
Oszustwa na SMS-y o odłączeniu prądu
Newsletter wyłudzający dane
Newsletter wyłudzający dane
Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka"
Kobieta przechytrzyła oszustów i ich metodę "na wnuczka"
Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy
Uwaga! TVN. Jak działają scammerzy
Oszustwa na SMS-y od kurierów
Oszustwa na SMS-y od kurierów

SMS jest krótki i zwięzły. W wiadomości znajduje się także informacja, że firma rzekomo "przeprasza za utrudnienia". Poniżej znajduje się link do uregulowania płatności. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy w niego klikać.

SMS o niedopłacie paczki - co robić?

Link z wiadomości prowadzi do fałszywej bramki płatności, która do złudzenia przypomina aplikację InPost. Aby zapłacić, należy podać swój numer telefonu i inne dane wrażliwe do konta bankowego. Można w ten sposób stracić całe swoje oszczędności, ponieważ dane przekazywane są do oszustów. Należy zwracać szczególną uwagę, jeżeli po kliknięciu w link proszeni jesteśmy o podanie numeru PESEL, nazwiska panieńskiego matki lub imienia ojca, to może to świadczyć, że ktoś próbuje ukraść nasze dane. 

Jak informuje portal niebezpiecznik.pl wiadomość SMS trafia do ogromnej liczy osób i rozsyłana jest masowo. Nie oznacza to więc, że nasze dane wyciekły z któregoś ze sklepów lub portali. Oszuści pozyskują nasze numery telefonów z różnych baz danych, np. z serwisów z ogłoszeniami, książek kontaktowych zainfekowanych smartfonów i wielu innych źródeł. Najczęściej korzystają z baz danych, które wyciekły dawno temu, np. miesiące, a nawet lata temu. 

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Teofila Siewko

Źródło: Niebezpiecznik

Źródło zdjęcia głównego: tommaso79/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości