Niesamowita oferta. Dom na sprzedaż za jedyne 1 euro. Jest jeden haczyk. Jaki?

Źródło: Dzień Dobry TVN
Budowa i remont domu to nie lada wyzwanie
Budowa i remont domu to nie lada wyzwanie
HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Remont małej toalety
HGTV: Mieszkanie w stanie deweloperskim. Plan remontu mieszkania
HGTV: Mieszkanie w stanie deweloperskim. Plan remontu mieszkania
Swego czasu we Włoszech można było kupić dom za symboliczne 1 euro. Teraz podobną ofertę przygotowało francuskie miasteczko. Władze wystawiły na sprzedaż niewielką nieruchomość. Jakie warunki trzeba spełnić, aby zostać właścicielem domu?

Dom za 1 euro we Francji

Miasteczko Saint-Amand-Montrond oddalone o około 45 km na północ od Bourges od pewnego czasu pustoszeje. Obecnie mieszka w nim niecałe 9,5 tys. ludzi. Władze miejscowości, aby przyciągnąć do siebie nowych mieszkańców wystawiły na sprzedaż - za symboliczne euro - niewielki domek.

Nieruchomość ma 77 metrów kwadratowych i jedno piętro z dwiema sypialniami. Do budynku przynależy maleńkie podwórko oraz garaż, który można przekształcić w salon. Mimo że budynek znajduje się w centrum miasteczka, to okolica jest cicha i spokojna.

Francis Blondieau, który odpowiada za planowanie urbanistyczne w regionie, w rozmowie z portalem Ouest France tłumaczył, że sprzedaż domu to element walki z wciąż rosnącą liczbą pustostanów. Co więcej, w ten sposób władze chcą nie tylko zachęcić do odnawiania starych budynków, ale również zrewitalizować centrum miasteczka.

Kto może kupić dom za 1 euro?

Osoby, które zainteresowane są kupnem domu muszą spełnić dwa warunki. Pierwszy z nich to zobowiązanie, że budynek pozostanie zamieszkany przez minimum 10 lat. Jednak nieruchomość nie może być wynajmowana ani traktowana jak domek zastępczy. Mieszkańcy muszą uczestniczyć w życiu lokalnej społeczności.

Drugi warunek, który musi spełnić potencjalny nabywca, to gotowość do porycia kosztów remontu. Ponieważ dom od kilkunastu lat stoi pusty, odnowienie budynku może pochłonąć nawet 120 tys. euro. Władze miasta chcą, aby remont nieruchomości rozpoczął się najpóźniej w maju przyszłego roku i zakończył w lipcu 2028 roku. Nabywcą może zostać każdy, zarówno osoba samotna, rodzina, jak i emeryci. Może pochodzić z okolicy lub być cudzoziemcem.

Budynek zostanie otwarty dla potencjalnych nabywców już w połowie maja, a oferty będą przyjmowane do 15 czerwca. Osoby, które są zainteresowane kupnem zobowiązane są przedstawić miastu m.in. plan inwestycji. Nowy właściciel zostanie ogłoszony we wrześniu. - Wskazane jest przesłanie nam również listu motywacyjnego, ponieważ szukamy poważnego kandydata, który ma plan na życie w Saint-Amand-Montrond i naprawdę chce się tu osiedlić - wyjaśnił Blondieau.

Potencjalny nabywca będzie mógł wystąpić o pomoc finansową na remont, ale żeby otrzymać pieniądze trzeba spełnić kryteria określone w warunkach sprzedaży.

Warto dodać, że to druga taka sytuacja, gdy władze miejscowości Saint-Amand-Montrond chcą sprzedać nieruchomość za grosze. Za pierwszym razem oferty złożyło ponad 90 osób, wśród nich były również osoby pochodzące z innych części Europy.

Więcej na temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady

Zobacz także:

Autor: pb//az/Katarzyna Oleksik

Źródło: TVN 24

Źródło zdjęcia głównego: Jean-Philippe Tournut/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Julia Wieniawa podbija Cannes
Materiał promocyjny

Julia Wieniawa podbija Cannes