Newsy

Kobieta premierem tunezyjskiego parlamentu. Kim jest Najla Bouden Romdhane?

Newsy

Autor:
Adam
Barabasz
Źródło:
Wysokie Obcasy, TVN24
Frederic Cerez / EyeEm / Getty ImagesTunezja

63-letnia Najla Bouden Romdhane stanęła na czele tunezyjskiego parlamentu. Pierwsza kobieta na tym stanowisku będzie musiała zmierzyć się z narastającym kryzysem społecznym i politycznym w kraju. Co o niej wiadomo?

Kim jest Najla Bouden Romdhane

Najla Bouden Romdhane przyszła na świat w 1958 r. w prowincji Kairuan w Tunezji. Wyższe wykształcenie w zakresie geologii zdobyła we Francji, tam też zrobiła doktorat. W Tunezji pracowała jako profesor w Narodowej Szkole Inżynierów. W 2011 roku objęła stanowisko dyrektora do spraw jakości w Ministerstwie Szkolnictwa Wyższego. Odpowiadała za badania naukowe oraz realizację programów we współpracy z Bankiem Światowym.

To pierwsza kobieta w historii Tunezji na stanowisku szefa rządu. Zagraniczne media określają ją jako "mało znaną geolożkę" i podkreślają jej brak politycznych powiązań. Wiadomo jednak, że będzie miała bardziej ograniczone pole działania niż jej poprzednicy. Prezydent Tunezji, Kais Saied, zdecydował, że podczas ogłoszonego w kraju stanu wyjątkowego, parlament będzie podlegał jego władzy.

Nominacja kobiety na premiera wywołała euforię w środowiskach walczących o prawa kobiet w Tunezji, która jest uznawana za jeden z najbardziej liberalnych obyczajowo krajów arabskich.

Kryzys w Tunezji

Jako premier Najla Bouden Romdhane będzie musiała zmierzyć się z przybierającym na sile społecznym buntem. W minioną niedzielę na ulicach Tunisu obywatele protestowali przeciwko prezydentowi, domagając się jego ustąpienia. W lipcu Kais Saied zdymisjonował premiera i zawiesił parlament, co wielu Tunezyjczyków uznało za zamach stanu. Jest to najpoważniejszy kryzys demokracji od czasów jaśminowej rewolucji w 2011 roku.

Zobacz wideo: Zapaść, czyli sytuacja polskich miasteczek

Zapaść, czyli sytuacja polskich miasteczek
Zapaść, czyli sytuacja polskich miasteczek
Dzień Dobry TVN

Zobacz także:

Autor:Adam Barabasz

Źródło: Wysokie Obcasy, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Frederic Cerez / EyeEm / Getty Images

Pozostałe wiadomości