Włosy

Szampony koloryzujące – jak działają? Czy są bezpieczne?

Włosy

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta, która farbuje włosy szamponem koloryzującym

Szampony koloryzujące to koloryzacyjny złoty środek. Sytuuje się je pomiędzy szamponetkami (z którymi często mylnie są utożsamiane) a farbami. Mało kto (oprócz specjalistów z salonów fryzjerskich) wie, czym jedno od drugiego się różni. Warto więc rozwinąć temat i zapytać, na jakiej zasadzie działają szampony koloryzujące.

Szampony koloryzujące nie zawierają amoniaku. To podstawowa różnica między nimi a farbami do włosów. Z tego powodu szampony koloryzujące są mniej trwałe niż farby, łatwiej się wypłukują. Nie osłabiają natomiast włosów, nie obciążają ich i nie wysuszają tak, jak robi to tradycyjna farba fryzjerska. Może więc warto je wypróbować?

Jak działa szampon koloryzujący?

Szampony koloryzujące bez amoniaku gwarantują lepszą ochronę włosów podczas procesu farbowania i mniejsze "zniszczenia". Nie wolno ich jednak mylić z szamponetką, ponieważ nie są to te same produkty. Szamponetka to najdelikatniejszy dostępny na rynku produkt koloryzujący, opierający się w dużej mierze na naturalnych składnikach. Każdy dobry szampon koloryzujący wymaga natomiast użycia utleniacza, a więc silnego środka chemicznego, który w niekorzystny sposób oddziałuje na włosy i skórę głowy.

Czy szampony koloryzujące niszczą włosy?

Koloryzujący szampon do włosów zawsze pozostawia jakiś ślad na włosach. To zasługa wspomnianego utleniacza i zdecydowanie większej dawki farby niż w przypadku szamponetki. Natomiast odpowiednie przygotowanie włosów do procesu koloryzacji i właściwa pielęgnacja po zabiegu, gwarantują szybki ich powrót do formy. Czasami trudno zauważyć jakieś wyraźne pogorszenie stanu włosów, szczególnie jeśli wybieramy te najlepsze szampony koloryzujące.

Jeśli więc ktoś pyta, jaki szampon koloryzujący nie niszczy włosów, to jedyna sensowna odpowiedź brzmi: taki, który jest umiejętnie stosowany. Nawet tak delikatna koloryzacja, jak ta z wykorzystaniem szamponetki, wymaga odpowiedniej pielęgnacji włosów. Zarówno przed, jak i po powinniśmy regularnie korzystać z olejków odżywczych, masek i odżywek, które wzmocnią nasze włosy i podomykają otwarte łuski włosów.

Jaki szampon koloryzujący pokrywa siwe włosy?

To, czy szampon koloryzujący pokryje siwe włosy, w dużej mierze nie zależy od jakości samego szamponu, tylko od skali problemu. Przyjmuje się, że szampon koloryzujący do włosów jest w stanie poradzić sobie z siwizną, jeśli nie obejmuje ona więcej niż 30% objętości wszystkich włosów. Natomiast trzeba również liczyć się z tym, że szampon może nie pokryć wszystkich srebrzystych kosmyków. Szampony koloryzujące dla mężczyzn z reguły dedykowane są ciemnym włosom i łatwiej jest tę sytuację opanować. Jeśli jednak kobieta ma bardzo jasne włosy, to szampon koloryzujący może sobie po prostu nie poradzić z ciemniejszymi, siwiejącymi kosmykami.

Jak farbować włosy szamponem koloryzującym?

O tym, jak nakładać szampon koloryzujący na włosy, dowiemy się z bardzo szczegółowej ulotki dołączonej do produktu. Najczęściej w opakowaniu znajdzie się jeszcze para rękawiczek. Przydadzą się one do mieszania barwnika z utleniaczem. Po wykonaniu tej czynności, w zależności od zaleceń producenta, nakładamy szampon na suche lub mokre włosy. Szampony koloryzujące najczęściej, w przeciwieństwie do farby, nakłada się na włosy mokre. Następnie całą mieszankę należy dokładnie wmasować we włosy i zostawić na około 20-30 minut. Szampon koloryzujący jasny blond trzymamy na włosach mniej więcej pół godziny. Ciemniejsze kolory nie wymagają aż tyle czasu.

Jak używać szamponu koloryzującego?

Szampon koloryzujący niszczy włosy, jeśli korzystamy z niego bez przerwy. jak również w przypadku, gdy nie jesteśmy zadowoleni z efektu koloryzacji i za pomocą silnego szamponu oczyszczającego próbujemy pozbyć się farby. Nie są to rozsądne działania i trzeba się ich wystrzegać. Najlepszy szampon koloryzujący, stosowany zbyt często, bez odpowiedniej pielęgnacji, zniszczy włosy. Należy więc używać go zgodnie z instrukcją producenta, z odpowiednią regularnością i w połączeniu z odżywkami, maskami i olejami regeneracyjnymi.

Nie wystarczy nauczyć się, jak nakładać szampon koloryzujący na włosy, ale również jak o tak farbowane włosy należy dbać.

Zmywanie szamponu koloryzującego trwa do miesiąca, choć przyjmuje się, że jego mikroczęści nie da się do końca z włosów wypłukać. Warto jednak przed kolejną koloryzacją wykonać kilka myć szamponem oczyszczającym, który nie tylko pozbędzie się wszelkich pozostałości po koloryzacji z naszych włosów, ale też dobrze przygotuje je do kolejnego zabiegu.

Po ilu myciach schodzi szampon koloryzujący?

Farbowanie szamponem koloryzującym zapewnia trwałość do max. 24 myć, choć w wielu przypadkach, szczególnie jeśli chodzi o jasne kolory, włosy "zmywają się" szybciej. Wszystko zależy od ich siły, kondycji i odporności na farbowanie, a także wybranego przez nas koloru.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Jak ukryć siwe włosy?

Jak ukryć siwe włosy?
Jak ukryć siwe włosy? Źródło: Dzień Dobry TVN

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: kot2626/Getty Images

Pozostałe wiadomości