Włosy

Jak ocenić porowatość włosów? Trycholog obala mity krążące w sieci

Włosy

Autor:
Justyna
Piąsta
Czym jest porowatość włosa?
Czym jest porowatość włosa?Dzień Dobry TVN
wideo 2/6
Dzień Dobry TVNCzym jest porowatość włosa?

Nie każdy szampon, odżywka czy maska będą odpowiednie dla naszych włosów. Niektóre świetnie zadziałają na kosmyki, a inne sprawią, że będą się one puszyć i plątać. Od czego to zależy? Od porowatości włosów. Trycholog Magdalena Szymczak w Dzień Dobry TVN podpowiedziała, jak prawidłowo określić porowatość.

Porowatość włosów - co to jest?

Temat porowatości włosów stał się bardzo popularny, a na sklepowych półkach coraz częściej pojawiają się kosmetyki do wysokoporowatych, średnioporowatych oraz niskoporowatych włosów.

- Porowatość włosa to taki umowny podział. To kwestia rozchylenia łuski włosa. Każdy nasz pojedynczy włos ma warstwę zewnętrzną, ułożone keratynowe łuski, które mogą być bardziej przylegające albo bardziej rozchylone od warstwy wewnętrznej. Włosy niskoporowate są gładkie, włosy wysokoporowate są bardziej suche, puszyste, to tzw. "baranek". A włosy średnioporowate są czymś pomiędzy, kiedy zmieniają się warunki pogodowe, trochę wilgoci, to mogą się puszyć - wyjaśniła Magdalena Szymczak.

Porowatość to cecha nadawana genetycznie. Jakie są sposoby na określenie porowatości włosów? - Zawsze mówię, że my jesteśmy najlepszymi obserwatorami naszych włosów - stwierdziła trycholog.

Trycholog obala mity na temat porowatości włosów

W Internecie można znaleźć "sprawdzone sposoby" na określenie porowatości włosa. Jednym z nich jest badanie trychologiczne. Magdalena Szymczak chce jednak obalić ten mit. - Nie jesteśmy w stanie zobaczyć łusek. Powiększenie nawet 200-krotne nie daje nam tego obrazu. W trychologii ocenia się stan skóry głowy, liczbę włosów, mieszków włosowych, ale w badaniu nie ocenimy porowatości włosów - podkreśliła ekspertka.

Kolejnym popularnym, ale niemiarodajnym testem na porowatość, jest wrzucenie kilkunastu włosów do szklanki z wodą. Jeśli włosy opadną na dno, to znaczy, że są wysokoporowate, jeśli będą pływać w połowie szklanki - to są średnioporowate, z kolei niskoporowate będą unosić się na powierzchni. Trycholog jednak obaliła i ten mit. - Wszystkie typy włosów unoszą się na wodzie. (...) Moim zdaniem interentowe testy w ogóle się nie sprawdzają, trzeba po prostu obserwować swoje włosy - dodała Magdalena Szymczak.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Justyna Piąsta

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Jagielski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości