Moda i Uroda

"Wrzesień z drugiej ręki" to modowe wyzwanie dla dobra planety. Jak dołączyć do wyjątkowej akcji?

Moda i Uroda

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
elle.pl
Kobieta przeglądająca ubrania w sklepie z drugiej ręki.

Masowa produkcja ubrań i nieustannie zmieniające się trendy modowe nie służą środowisku. W odpowiedzi na ten problem brytyjska organizacja charytatywna Oxfam kilka lat temu zorganizowała kampanię pod szyldem "Second Hand September", zachęcającą do zmiany nawyków zakupowych. Wyjątkowa akcja została wznowiona z początkiem września 2022 roku. Na czym dokładnie polega? Czy warto się do niej przyłączyć?

"Second Hand September" - na czym polega?

Na przestrzeni ostatnich lat grono zwolenników zrównoważonej mody znacząco się powiększyło. Nic w tym dziwnego, świadome i etyczne zakupy w duchu "slow fashion" pozwalają wypełnić garderobę wysokogatunkowymi ubraniami, zaoszczędzić pieniądze, a przy okazji zadbać o środowisko naturalne. W działaniach mających na celu ograniczenie masowego kupowania i wyrzucania odzieży może wziąć udział każdy. Przekonują o tym organizatorzy akcji "Second Hand September".

"Wrzesień z drugiej ręki" to wyjątkowa inicjatywa, zachęcająca do podjęcia modowego wyzwania. Brytyjska organizacja charytatywna Oxfam namawia ludzi z całego świata do tego, by przez trzydzieści nie kupowali nowych ubrań. Jednocześnie przekonuje, że jesienną garderobę można z powodzeniem skompletować w oparciu o propozycje dostępne w vintage shopach czy sklepach z drugiej ręki.

Miesiąc bez nowych ubrań - jak dołączyć do akcji "wrzesień z drugiej ręki"?

Rezygnacja z wizyt w ulubionych sieciówkach może wydawać się nie lada wyzwaniem. W rzeczywistości to świetna zabawa, która może przerodzić się w użyteczny nawyk. W vintage shopach nierzadko można natrafić na prawdziwe modowe perełki, na przykład wykonywane ręcznie ubrania czy akcesoria pochodzące z kolekcji słynnych domów mody. Sklepy z drugiej ręki to z kolei idealna propozycja dla osób, które pragną wypełnić szafę ponadczasowymi klasykami na jesień, nie nadwyrężając przy tym domowego budżetu.

W trakcie zakupów w lumpeksie warto zwracać uwagę na jakość poszczególnych elementów garderoby. W sklepach z drugiej ręki nierzadko natrafić można na solidnie wykonane ubrania z kaszmiru, bawełny czy jedwabiu, które mogą służyć nam przez lata. Udział w akcji Second Hand September to zatem nie tylko szlachetny gest wsparcia środowiska naturalnego, ale i szansa na stworzenie spektakularnych stylizacji na jesień.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: elle.pl

Źródło zdjęcia głównego: lechatnoir/Getty Images

Pozostałe wiadomości