Zmarszczki marionetki to zmora coraz młodszych kobiet. Jak je zwalczyć?

Autor:
Berenika
Olesińska
Źródło:
glamour.pl
Kobieta ze zmarszczkami wokół ust i nosa

Bruzdy marionetki uznawane są za pierwsze oznaki starzenia się skóry, choć mogą pojawić się w każdym wieku. To mało estetyczne zmarszczki wokół ust, które sprawiają, że twarz wygląda na smutną oraz zmęczoną. Jak pozbyć się tego problemu domowymi sposobami?

Zmarszczki marionetki - jak je rozpoznać?

Niektórzy mylą je z bruzdami nosowo-wargowymi, ponieważ opadają w tym samym kierunku. Zmarszczki marionetki tworzą się jednak nieco niżej, od kącików ust do podbródka, a nie jak w przypadku tzw. małpiego pyszczka - od płatków nosa do warg. Określane jako linie smutku pojawiają się na twarzy najczęściej po 40. roku życia i wbrew pozorom nie omijają osób pozytywnych oraz radosnych.

Na ich powstanie ogromny wpływ ma jednak genetyka, którą trudno oszukać, dlatego problem może dotyczyć również kobiet młodych. Czy istnieją skuteczne sposoby na to, by zmniejszyć widoczność tych niechcianych niedoskonałości skóry? Tak. Domowe metody są nieinwazyjne i dostosowane do niemal każdej kieszeni.

Jak dbać o skórę?

10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
10 minut dziennie, by pozbyć się zmarszczek
wideo 2/5

Linie smutku - kiedy powstają?

Nie od dziś wiadomo, że łatwiej przeciwdziałać pierwszym oznakom starzenia się skóry, niż je zwalczać. Choć głównym czynnikiem tworzenia się bruzd wokół ust są wcześniej wspomniane genetyka i wiek, estetyczny problem pogłębiają także niewłaściwe nawyki, do których należą:

  • niezdrowy, siedzący tryb życia;
  • picie alkoholu i palenie papierosów;
  • zła dieta;
  • częsta i niekontrolowana zmiana wagi.

Wyeliminowanie z codzienności powyższych przyzwyczajeń zadziała pozytywnie nie tylko na wygląd skóry, lecz także na kondycję całego organizmu.

Opadające kąciki ust - jak zwalczyć?

Jedną z metod na pozbycie się zmarszczek marionetki (nazwanych tak ze względu na duże podobieństwo do drewnianych lalek, których usta poruszane są za pomocą dwóch sznurków) jest uśmiech. Tak niewiele, a może zdziałać cuda. Unoszenie kącików ust aktywuje mięśnie twarzy odpowiedzialne za utrzymanie młodego wyglądu i prawidłowego owalu buzi.

Używanie filtrów UV - to kolejny krok ku jędrnej i pięknej cerze. Jego brak podczas naświetlenia słonecznego może prowadzić do utraty elastyczności skóry, tak niezbędnej do niwelowania zmarszczek. Według ekspertów pierwsze oznaki starzenia pojawiają się około 25. roku życia. Już wcześniej warto korzystać z dobrodziejstw współczesnej kosmetologii i zadbać o odpowiednie nawilżenie oraz odżywienie cery. Preparaty z witaminą C korzystnie wpływają na jej kondycję. Zawarte są najczęściej w kremach oraz serum przeciwzmarszczkowych.

Masaż twarzy - ćwiczenia

Ostatnim na liście, ale najważniejszym elementem walki z liniami smutku jest joga twarzy. Codzienny trening mięśni zgromadzonych wokół ust poprawi ich siłę i pozwoli utrzymać opadające kąciki. Oto kilka skutecznych ćwiczeń:

  • nabierz w oba policzki maksymalną ilość powietrza i przytrzymaj przez kilka sekund;
  • włóż do ust dwa palce i rozciągnij wargi na bok, jednocześnie starając się wypowiedzieć samogłoskę "o";
  • nabieraj powietrze naprzemiennie do jednego policzka, przytrzymuj w każdym po pięć sekund;
  • ułóż usta w dzióbek i wypchnij je jak najdalej, potem rozluźnij.

Powtórz tę sekwencję kilka razy. Trenuj regularnie, najlepiej każdego dnia. Efekty będą zaskakujące.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Źródło: glamour.pl

Źródło zdjęcia głównego: VLG/Getty Images

Pozostałe wiadomości