Moda i Uroda

Domowe sposoby na piękne i lśniące włosy. Nie ufaj błędnym mitom na temat mycia i pielęgnacji

Moda i Uroda

Autor:
Oskar
Netkowski
Domowe sposoby na piękne i lśniące włosy

Szampon i odżywka nie wystarczą, by nadać naszym włosom wygląd jak z reklamy. Dobrze zadbać o pielęgnację, która wcale nie musi być wymagająca ani droga. Naturalne kosmetyki do włosów i niezbędne do ich odżywienia produkty często mamy na wyciągnięcie ręki. W Dzień Dobry TVN przekonywała o tym Agnieszka Niedziałek, autorka książki "Robię Włosing".

Przepis na zdrowe włosy

Agnieszka Niedziałek to włosomaniaczka z prawdziwego zdarzenia. Autorka książki "Robię Włosing" opowiedziała w naszym studiu o błędach, jakie popełniamy przy pielęgnacji włosów.

- Często napotykamy w sklepach produkty na przetłuszczające się włosy i do suchych końców jednocześnie, co sobie przeczy. Zapaliłaby mi się czerwona lampka. Jeśli chodzi o przetłuszczającą się skórę głowy, musimy zadbać o źródło. Sebum samo w sobie jest mechanizmem ochronnym dla skóry głowy. Kiedy np. wydziela się smog, skóra chce się bronić. Tak samo jest, gdy używamy zbyt mocnych szamponów - usuwamy sobie całe sebum i ono musi się nadprodukować - tłumaczyła.

Ekspertka obaliła także mity na temat mycia włosów. Okazuje się, że częste mycie wcale nie musi być szkodliwe.

- Przy skórze głowy typ produktu jest najważniejszy, tutaj stosujmy szampon, a na końce odżywki. To produkty, które w tym przypadku mają największe znaczenie. Włosy myjmy wtedy, gdy są przetłuszczone, gdy źle wyglądają. Lepiej je umyć, niż tak jak mówi panujący mit , przetrzymywanie ich w tym stanie. To bardzo szkodliwe - ostrzegała gościni Dzień Dobry TVN.

Produkty do włosów przetłuszczających się

By zadbać odpowiednio o skórę głowy, wcale nie musimy sięgać po sklepowe produkty z górnej półki. Większość znajdziemy w naszej kuchni.

- Kora dębu działa ściągając, antybakteryjne i przeciwgrzybiczo. Zanim jednak położymy ją na włosy, wrzucamy do garnka, zalewamy wodą i gotujemy na wolnym ogniu. Tworzy się płyn o zielnym zapachu i wcieramy ją w skórę głowy - radziła ekspertka.

- Inny produkt to glutek lniany, można go przygotować, gotując nasiona lnu z wodą. On się łatwo nakłada i docieramy go do skóry głowy. To kompleks nawilżający dla naszej głowy - wskazywała Agnieszka Niedziałek.

Wzmacnianie włosów

Wielu z nas po przebytym koronawirusie zmaga się z osłabionymi włosami. Są sposoby, by temu zaradzić.

- Polecam zioła indyjskie, można mieszać przeróżne mieszanki. Kładziemy ją w wolnych miejscach na skórę głowy, około 20 minut przed myciem. Nie ma problemu jeśli położymy więcej, ale polecam równomiernie rozkładać produkt, by zadziałało na miejscach, gdzie tych włosów jest mniej - wyjaśniała Agnieszka Niedziałek.

- Dobry będzie też olej z czarnuszki. Możemy go zaaplikować na skórę głowę, a nabędziemy go w sklepie spożywczym. Wcierajmy go opuszkami. Jeśli mamy problem z zakolami, to możemy zastosować go tylko miejscowo - mówiła autorka książki "Robię Włosing".

Czesanie włosów to podstawa

Panuje mit, jakoby skóra głowy przetłuszczała się od częstego czesania. Nic bardziej mylnego. To ważny element pielęgnacji, który - regularnie stosowany - może przynieść dużo dobrego.

- Masaż szczotką zapewni nam lepsze ukrwienie i to także sposób na wypadające włosy. To absolutna podstawa. Fakt, czasami rozprowadzamy sebum, które się już wydzieliło, ale nie doprowadza do zwiększonego przetłuszczania się włosów - dodała nasza rozmówczyni. - Polecam plastikowe szczotki, najłatwiej utrzymać w takiej szczotce higienę - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. 

Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Wojciech Olkuśnik/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości