Szyje kobietom gorsety na miarę. "Jedna wizyta wystarczy, żeby zbudować pewność siebie"

Autor:
Berenika
Olesińska
Reporter:
Anna Grzymkowska
Gorset szyty na miarę
Gorset szyty na miarę Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

Kobiety od setek lat noszą gorsety. Początek tej mody szacuje się na koniec XIV wieku. Podstawowym zadaniem gorsetów było wówczas usztywnienie korpusu, wysmuklenie linii talii czy uwydatnienie biustu. Jak na przestrzeni lat zmieniło się zastosowanie tego elementu garderoby damskiej?

Gorseciarz, który pomaga kobietom

Łukasz Budzisz zajmuje się na co dzień projektowaniem i szyciem gorsetów, które na przestrzeni lat przeszły istną ewolucję - nie spełniają już wyłącznie funkcji medycznych i nie są ściśle związane z suknią. Obecnie podkreślana jest ich rola estetyczna, dlatego mogą być noszone chociażby pod marynarką jako samoistna część garderoby.

Tworzenie gorsetów na miarę to dla Łukasza Budzisza ważna misja. W ten sposób pomaga kobietom uwierzyć we własne piękno i zminimalizować złe wspomnienia oraz rozczarowanie po nieudanych przymiarkach w sklepach bieliźniarskich z ustaloną odgórnie rozmiarówką.

- Patrząc po kobietach, które szyją sobie gorsety u mnie, przede wszystkim to dla nich jest pewność siebie. (...) Jedna taka wizyta wystarczy, żeby zbudować pewność siebie ponownie i stać się nową kobietą - zapewnia gorseciarz Łukasz Budzisz.

Z tej formy odzyskania wiary we własną kobiecość korzystają również kobiety po mastektomii.

Jak dobrać gorset do figury?

Według Łukasza Budzisza istnieje wyłącznie jedna zasada ograniczająca swobodę noszenia dowolnych gorsetów. Dotyczy ona wzrostu pań.

- Jeżeli mamy kobietę wysoką, ten gorset nie może być zbyt krótki, ponieważ zrobi się figura bardzo komiczna. Jeśli chodzi o resztę wytycznych gorsetu, to już faktycznie bardziej jest fantazja klientki - miseczki wycięte, zabudowane, wycięte na plecach, bardziej wycięte do talii - wymienia ekspert.

- Bardzo się zmieniło na przestrzeni lat. Pamiętam lata 90., to dużo szyłyśmy takich gorsetów ozdobnych - półgorset i do tego panie doszywały sobie suknie. W tej chwili raczej bielizna korygująca, troszkę wyszczuplająca i na to elegancka sukienka - dodaje gorseciarka Ewa Krause.

Jak wygląda najstarszy krój gorsetu? Tego dowiesz się z naszego materiału wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Berenika Olesińska

Reporter: Anna Grzymkowska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości