Beata Poźniak nagrodzona przez Kongres USA. Polska aktorka wyróżniona za Dzień Kobiet 

Źródło: Dzień Dobry TVN
To ona zrobiła prawdziwą karierę w Hollywood
To ona zrobiła prawdziwą karierę w Hollywood
Pandemia w krótkim metrażu Beaty Poźniak
Pandemia w krótkim metrażu Beaty Poźniak
Beata Poźniak ma ogromne powody do dumy. Amerykańska Izba Reprezentantów nagrodziła polską aktorkę mieszkającą w USA dyplomem uznania. Otrzymała go za to, że 30 lat temu doprowadziła do ustanowienia przez Kongres 8 marca Dniem Kobiet w Stanach Zjednoczonych. W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z gwiazdą o jej sukcesie.

Beata Poźniak z dyplomem uznania

Deputowana do Izby Reprezentantów z Kalifornii Maxine Waters przypomniała w swoim wystąpieniu, że w 1994 roku właśnie za namową Beaty Poźniak wprowadziła pod obrady w niższej izbie Kongresu akt prawny wnoszący o wyznaczenie w USA 8 marca Dniem Kobiet. W dobie walki o prawa kobiet to ogromny krok, za który Polka dostaje liczne podziękowania.

- Zapoczątkowałam to symbolicznie. (...) Byłam zainspirowana innymi kobietami. (...) To święto jest potrzebne, żeby przypomnieć gdzie byłyśmy, gdzie jesteśmy i ile jeszcze jest do zrobienia - mówiła Beata Poźniak.

Beata Poźniak wydała tomik poezji

Beata Poźniak jest kobietą wielu talentów. To m.in. zdobywczyni Voice Arts Award. Wśród laureatów i nominowanych do tych nagród, wręczanych między innymi za audiobooki i dubbing, znaleźli się: Holly Hunter, Tom Hanks czy Cate Blanchett. Co ciekawe, nikomu innemu dla kogo angielski nie jest pierwszym językiem, nie udało się zdobyć tej statuetki. Teraz znowu zaskakuje pomysłowością, proponując swoją twórczość. - Byłam zaproszona do Teatru Narodowego, gdzie recytowałam wiersze. Jeżdżę też na spotkania autorskie, bo wydałam tomik "PoezJA dyskordia". Widzę, że nowa generacja idzie w kierunku "Ja". To wszystko musi być bardzo osobiste, trzeba się odważyć, żeby coś takiego zaproponować - mówiła Beata Późniak.

- Przez wiele lat pisałam do szuflady. Moja poezja była tłumaczona na ormiański i koreański. Stwierdziłam, że jestem w Polsce i dlaczego by się nie podzielić rzeczami osobistymi. Jestem zainspirowana chaosem, którym jesteśmy otoczeni - podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Autor: Oskar Netkowski

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

podziel się:

Pozostałe wiadomości