Pomaga kobietom, prowadzi program w TVN Style i przyjaźni się z Wellman. Kim jest Marta Klepka?

"Babski biznes". Kim jest Marta Klepka?
"Babski biznes". Kim jest Marta Klepka?
Źródło: courtneyk/Getty Images, Instagram/@martaklepka
Jej nazwisko coraz częściej pojawia się w kontekście kobiecego przywództwa, inspirujących projektów i telewizyjnych formatów, które realnie zmieniają życie bohaterek. Marta Klepka, dyrektorka hotelu w Karkonoszach, organizatorka ogólnopolskich konferencji i prowadząca program "Babski biznes", to jedna z tych osób, które nie tylko mówią o wspieraniu kobiet, ale robią to na co dzień. Dziś opowiada o swojej drodze zawodowej i przyjaźniach w show-biznesie.

Dalsza część tekstu poniżej.

Casting do programu "Babski biznes"
Casting do programu "Babski biznes"

Marta Klepka: naturalna liderka od pierwszych szkolnych lat

Marta Klepka podkreśla, że jej potrzeba działania i angażowania się w inicjatywy pojawiła się bardzo wcześnie.

- Już w szkole podstawowej lubiłam działać, organizować i angażować się w ciekawe projekty. Byłam przewodniczącą klasy, szkoły, udzielałam się w kółku PCK, teatralnym, biologicznym - wspomina w wywiadzie dla magazynu "Viva!".

Bizneswoman nie ukrywa, że to rodzice nauczyli ją podstaw, które później stały się fundamentem jej kariery: "Rodzice nauczyli mnie samodzielności i zaradności. Spełniali się zawodowo i nie zamartwiali się tym, czy ja i moja siostra Agata zjadłyśmy obiad, czy odrobiłyśmy lekcje".

W jej domu praca była czymś naturalnym i wartościowym. - Rodzice wierzyli, że praca nie tylko uszlachetnia, ale przede wszystkim rozwija. (...) Chciałam, żeby tata, mój autorytet, był ze mnie dumny. Wymarzył sobie, że zostanę prawnikiem, więc skończyłam studia prawnicze dla niego, choć marzyłam o psychologii, bo lubiłam pomagać innym - zaznacza prowadząca program "Babski biznes".

Dziś Marta Klepka jest dyrektorką hotelu w Karkonoszach i, jak sama mówi, właśnie tam realizuje swoją potrzebę wspierania ludzi.

- Mam taką możliwość. Staram się pomagać ludziom w zdobywaniu wykształcenia, nauce zawodu, podnoszeniu kwalifikacji - dodaje.

Wsparcie kobiet i przyjaźnie w show- biznesie

W życiu Marty Klepki ogromne znaczenie mają relacje - szczególnie te z kobietami, które ją wspierały i inspirowały.

- Przede wszystkim moja siostra. Wspiera mnie i jest dla mnie najważniejsza. Bardzo wdzięczna jestem Ani Kargul, mojej nauczycielce i opiekunce samorządu uczniowskiego. (...) Istotną rolę w moim życiu odegrała Grażyna Kulczyk, która we mnie uwierzyła i zatrudniła mnie w Starym Browarze zaraz po studiach i bez doświadczenia - opowiada bizneswoman w magazynie "Viva!".

Dziś Martę Klepkę otaczają znane kobiety, które stały się jej bliskimi koleżankami. - Moje przyjaciółki Dorotę Wellman i Grażynę Wolszczak poznałam dzięki pracy, a Kasia Sokołowska zaprosiła mnie do współpracy przy jej hotelowych projektach - zaznacza prowadząca "Babski biznes".

- Czasem sama nie wierzę, że współpracuję i tworzę projekty z osobami, które kiedyś mogłam podziwiać jedynie na szklanym ekranie. Z Dorotą przyjaźnimy się od 10 lat. Jej wsparcie, obecność i każda rada są bezcenne - doprecyzowuje dyrektorka hotelu.

"Babski biznes" - telewizyjny format, który zmienia perspektywę

Zanim Marta Klepka trafiła do telewizji, fascynował ją sam proces powstawania programów.

- Ciekawiło mnie, jak powstają programy telewizyjne i cała stojąca za tym produkcja. Ta fascynacja, chęć nauki i ciekawość drugiego człowieka przerodziły się w coś większego - najpierw w konferencję "Być kobietą" w Poznaniu, a później w projekt #byckobieta-ontour - opowiada organizatorka.

Program "Babski biznes" w TVN Style stał się naturalnym przedłużeniem jej misji. Praca nad pierwszym sezonem była dla niej ważną lekcją.

- Podczas kręcenia pierwszej serii "Babskiego biznesu" zrozumiałam dwie rzeczy. Po pierwsze, jeśli nie stoi za tobą rodzina, jeśli nie wspiera cię w codziennym życiu, bardzo trudno prowadzić biznes z sukcesem. Po drugie, że wciąż jeszcze pokutuje przekonanie, szczególnie w małych miejscowościach, że gotowanie, sprzątanie i opieka nad rodziną to przede wszystkim zadanie kobiet - uświadamia prowadząca.

Marta Klepka podkreśla, że chce zmieniać te schematy. Przy okazji ogromnie docenia współpracujący z nią zespół.

- Przy tym programie pracuje mnóstwo ludzi, wszyscy bardzo się angażują i zależy nam, żeby powstał naprawdę dobry materiał do drugiego sezonu. Nie chciałabym zawieść nikogo, ani współpracowników, ani bohaterek, ani widzów - zapewnia w wywiadzie dla magazynu "Viva!".

Myślę, że jestem w dobrym miejscu. Nie przypuszczałam, że mój 45. rok życia okaże się przełomowy. Nie spodziewałam się, że poprowadzę program w telewizji, który pozwoli mi być tak blisko kobiet i który będzie ze mną tak bardzo spójny
- dodaje Marta Klepka.

Zobacz także: