Dalsza część tekstu pod wideo:
Książę Harry w centrum sprawy o zniesławienie
Książę Harry znów ma problemy. Syn króla Karola III został pozwany przez organizację charytatywną Sentebale, którą współtworzył w 2006 roku i z której zrezygnował w ubiegłym roku.
Sprawę o "zniesławienie, w tym oszczerstwo i pomówienie" wniesiono do Sądu Najwyższego w Londynie, przeciwko księciu i byłemu powiernikowi organizacji Markowi Dyerowi. W piątek 10 kwietnia oświadczenie potwierdzające wszczęcie postępowania prawnego wydała Rada Powiernicza i Dyrektor Wykonawczy Sentebale.
Organizacja charytatywna chce walczyć z księciem Harrym w sądzie
Czego domaga się organizacja charytatywna?
- Interwencji, ochrony i zadośćuczynienia ze strony sądu w związku ze skoordynowaną, niekorzystną kampanią medialną prowadzoną od 25 marca 2025 r., która spowodowała zakłócenia w działalności i zaszkodziła reputacji organizacji, jej kierownictwa i partnerów strategicznych - przekazano w komunikacie Sentebale.
Sprawę skomentował już rzecznik księcia Harry'ego i Marka Dyera w rozmowie z People.
- Jako współzałożyciel i członek zarządu Sentebale, kategorycznie odrzucają te obraźliwe i szkodliwe oskarżenia. To niezwykłe, że fundusze charytatywne są obecnie wykorzystywane do wszczynania postępowań sądowych przeciwko tym samym osobom, które zbudowały i wspierały tę organizację przez prawie dwie dekady, zamiast być przekazywane społecznościom, którym organizacja charytatywna miała służyć - tłumaczył.
Książę Sussex i 59-letni książę Seeiso z Lesotho wycofali się z działaności charytatywnej w zeszłym roku, w wyniku sporu z przewodniczącą Sentebale, dr Sophie Chandauką. Do odejścia księcia doszło w cieniu oskarżeń o zastraszanie, rasizm i mizoginię ze strony dr Chanduaki, jednak oskarżenia te nie zostały potwierdzone.
Charity Commission for England and Wales skrytykowała obie strony sporu za rozgrywanie tego konfliktu publicznie.
Zobacz także:
- Przez wiele lat ochraniał księżną Dianę. Teraz ujawnia, jakim człowiekiem jest były książę Andrzej
- Karol III abdykuje w ciągu 12 miesięcy? "Książę już jest nieoficjalnie królem"
- Andrzej zostanie usunięty z królewskiej linii sukcesji? Brytyjczycy mają go dość