Wielki zlot Krystyn w Gdańsku. "To nie jest tylko imię. To osobowość, siła charakteru, skuteczność"
Spotkanie Krystyn z całej Polski
Paweł Tworek wybrał się do Gdańska, gdzie właśnie odbywa się wyjątkowe spotkanie Krystyn. Za całe zamieszanie odpowiadają prezeski i wiceprezeski stowarzyszenia zrzeszającego kobiety o tym imieniu. To one od lat dbają o to, by tradycja spotkań była kontynuowana, a kolejne zjazdy przyciągały coraz więcej uczestniczek z różnych części Polski.
Historia tej nietypowej inicjatywy sięga jednak 1998 roku i zaczęła się na Śląsku. Jak wspomina jedna z organizatorek, pomysł narodził się dość spontanicznie.
- Krysia Bochenek, która wtedy była redaktorem Radia Katowice, w sierpniu stwierdziła, że jest okres ogórkowy i trzeba by coś wymyślić. No i wpadła na pomysł spotkań z Krystynami – opowiada prezeska stowarzyszenia.
Początkowo miało to być jedynie radiowe przedsięwzięcie. Szybko jednak okazało się, że rozmowy z Krystynami są tak ciekawe i pełne energii, że nie wymagają żadnej obróbki.
- Kiedy zaczęła się z nami spotykać, stwierdziła, że nie trzeba nic poprawiać. Wszystko, co nagrywamy, co mówimy, jest takie, że od razu można wrzucić na antenę. Stwierdziła, że trzeba napisać książkę. Powstała "Krystyna z Krystyną". Inicjatywa już była taka, że trzeba to było rozszerzyć - powiedziała prezeska.
Od tego momentu spotkania zaczęły nabierać coraz większego rozmachu. Pierwsze z nich było dość kameralne i odbyło się w Filharmonii Śląskiej. Z biegiem lat liczba uczestniczek rosła, a zloty zaczęły odbywać się w różnych miastach Polski. Na jednym ze spotkań w Szczecinie niewiele brakowało nawet do pobicia rekordu liczby Krystyn zgromadzonych w jednym miejscu.
Krystyny świętują imieniny w Gdańsku
Gdańsk stał się dziś miejscem wyjątkowego spotkania. Do miasta przyjechały Krystyny ze Śląska, ale także z różnych zakątków Polski, a nawet świata. Wszystko po to, by wspólnie świętować swoje imieniny podczas kolejnego zjazdu kobiet noszących to imię.
- Spotykamy się na placu Targu Węglowym i w asyście orkiestry przechodzimy do dworu Artusa. I tam na schodach powita nas pani prezydent miasta i zaproszeni goście. I tam będzie oficjalne otwarcie zjazdu. A w godzinach popołudniowych mamy rewelacyjne spotkanie z byłą pierwszą damą RP, z panią Danutą Wałęsową. Na koniec będzie piękny koncert imieninowy w wykonaniu Gdańskiej Orkiestry Akademickiej - powiedziała wiceprezeska.
Jakie są Krystyny? Według samych uczestniczek to kobiety pełne wiary, odwagi i dobra. Są życzliwe, pracowite, wiecznie uśmiechnięte i bardzo rozmowne.
- Ja może powiem tyle, że Krystyna to nie jest tylko imię. To jest osobowość, siła charakteru, skuteczność, sprawczość i taki upór. I myślę, że Krystyny zawsze w każdej dziedzinie trzymają wysokie C do końca - dodała jedna z uczestniczek.
Zobacz także:
- Co mówią o nas imiona? "Stanowią tylko część tego, co składa się na nasz charakter"
- To imię nadano zaledwie 100 dziewczynkom w Polsce. Składa się tylko z trzech liter
- Co planety mówią o imionach? Numerologiczna prawda o Baśkach i Mikołajach
Autorka/Autor: NB
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN