Gorące tematy

Paszporty Polityki wręczone po raz 30. "To jedna z tych nagród, której warunków nie dyktuje popularność"

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Paszporty Polityki rozdane
Paszporty Polityki rozdane Dzień Dobry TVN
wideo 2/12

Paszporty Polityki to gala, która elektryzuje całe środowisko artystyczne. W tym roku słynne nagrody świętują 30. urodziny! Gala odbyła się w Teatrze Wielkim w Warszawie, a uświetnił ją Ralph Kaminski, laureat Paszportu Polityki 2021. W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy zaś tegorocznych laureatów: Jana Holoubka, Annę Sułkowską-Migoń, Przemysława Jankowiaka (1988) oraz Grzegorza Piątka.

Laureaci Paszportów Polityki 2022 w studiu Dzień Dobry TVN

Nie ma wątpliwości, że taka nagroda to wyjątkowo prestiżowe wyróżnienie w branży, co jednak oznacza dla twórców? - Jak zobaczyłem listę nazwisk wszystkich laureatów z 30 lat, naprawdę wspaniałych nazwisk, to poczułem się bardzo dumny, że tę nagrodę otrzymałem - przyznał Jan Holoubek, laureat nagrody w kategorii Film.

Obecny w studiu laureat Paszportu Polityki 2022 w kategorii Literatura Grzegorz Piątek zdradził, co było dla niego inspiracją dla jego książki "Gdynia obiecana". - Gdynia jest najważniejszym miastem dla polskiej architekturze modernistycznej, ja piszę głównie o architekturze.

Laureatka w kategorii Muzyka poważna, Anna Sułkowska-Migoń opowiedziała o swojej drodze do batuty. Zanim została dyrygentką była instrumentalistką. Czy to pozwala jej lepiej rozumieć swoją rolę w orkiestrze? - To tak naprawdę naturalna droga dla każdego dyrygenta. Nikt nie zaczyna od dyrygentury, wybieramy dany instrument - podkreśliła. - Moja multidyscyplinarność zachęciła mnie, dodała mi odwagi, żeby spełnić swoje marzenie - dodała.

- To jedna z tych nagród, której warunków nie dyktuje popularność - przyznał laureat Paszportu Polityki 2022 w kategorii Muzyka popularna, 1988, Przemysław Jankowiak. Czym zajmuje się jako producent muzyczny? - Zespolenie logistyczne przedsięwzięcia, praca w studiu z ludźmi, psychologiczna część pracy jest bardzo istotna i to doświadczenie przekuło się w moją relację z Moniką Brodką - dodał.

Paszporty Polityki 2022 - nominowani i zwycięzcy

Paszporty Polityki 2022 zostały przyznane w kategoriach:

  • TEATR: Nominowani: Jakub Skrzywanek, Michał Buszewicz, Agnieszka Jakimiak. Paszport otrzymał Jakub Skrzywanek.
  • LITERATURA: Nominowani: Urszula Honek, Grzegorz Piątek, Ishbel Szatrawska. Paszport otrzymał Grzegorz Piątek.
  • SZTUKI WIZUALNE: Nominowani: Solidarny Dom Kultury Słonecznik, Potencja, Agata Słowak. Paszport otrzymała Agata Słowak.
  • MUZYKA POWAŻNA: Nominowani: Szymon Chojnacki, Lilianna Krych, Anna Sułkowska-Migoń. Paszport otrzymała Anna Sułkowska-Migoń.
  • MUZYKA POPULARNA: Nominowani: 1988 (Przemysław Jankowiak), Mrozu, Szczyl. Paszport otrzymał Przemysław Jankowiak (1988).
  • KULTURA CYFROWA: Nominowani: Anna i Jakub Górniccy (Outriders), Flying Wild Hog, Mateusz Skutnik. Paszport otrzymali Anna i Jakub Górniccy (Outriders).

Przyznano też trzy nagrody specjalne w kategorii Kreator Kultury dla Doroty Masłowskiej, Wilhelma Sasnala i Ryszarda Poznakowskiego.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Lackowska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości