Dom

Na czym polega działanie termometru z higrometrem?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk
Na czym polega działanie termometru z higrometrem?
Jerome Quek/Getty ImagesNa czym polega działanie termometru z higrometrem?

Termometr z higrometrem, lub po prostu termohigrometr, to urządzenie łączące funkcje obu przyrządów. Oznacza to, że możemy jednocześnie zmierzyć zarówno temperaturę w pomieszczeniu, jak i wilgotność w nim panującą.

Wszyscy wiedzą, czym jest termometr. Jednak wiele osób może zastanawiać się, jak działa i czemu służy higrometr, nazywany inaczej wilgotnościomierzem. Nazwa urządzenia pochodzi z języka greckiego – hygros oznacza mokry, wilgotny. Higrometr służy do mierzenia wilgotności w pomieszczeniu. Dzisiaj wilgotnościomierze to najczęściej bardzo dokładne w pomiarach, elektryczne urządzenia. Termometry z higrometrem łączą funkcje obu urządzeń – dzięki temu możemy jednocześnie dokładnie zmierzyć zarówno temperaturę, jak i wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu. Urządzenia te znajdują zastosowanie zarówno w meteorologii, jak i w domu.

Zobacz wideo: "Odpicowane mieszkanie"

"Odpicowane mieszkanie"

Odpicowane mieszkanie – amerykański dom na polskiej wsi
Odpicowane mieszkanie – amerykański dom na polskiej wsi Dzień Dobry TVN
wideo 2/13

Termometr z higrometrem – historia i budowa

Pierwszy higrometr powstał prawdopodobnie już w XVIII wieku. Jednym z głównych elementów wilgotnościomierza był ludzki lub zwierzęcy włos. Pod wpływem wilgoci włosy zmieniają swoją długość – im bardziej są one wilgotne, tym robią się dłuższe. Do pojedynczego włosa przywiązana jest wskazówka pokazująca na specjalnej tarczy ze skalą, jaka w danym pomieszczeniu panuje wilgotność. Takie wilgotnościomierze można spotkać również dzisiaj. Należy jednak pamiętać, że nie należą one do bardzo dokładnych urządzeń. Są one wykorzystywane raczej do wychwytywania zmian wilgotności powietrza niż do dokładnego mierzenia. Oprócz higrometrów włosowych powstały również inne rodzaje tych urządzeń. Wilgotnościomierze kondensacyjne są zrobione ze szkła lub metalu. Temperatura skraplania się pary wodnej na częściach higrometru kondensacyjnego służy do wyznaczania wilgotności powietrza. Z kolei budowa psychrometrów jest bardziej skomplikowana. Urządzenia te składają się z dwóch termometrów. Na podstawie różnicy temperatur termometru "suchego" i termometru "mokrego" oblicza się wilgotność powietrza w danym pomieszczeniu. Z kolei higrometry elektrolityczne są wyposażone w precyzyjny czujnik, który określa wilgotność powietrza. Są one proste w użyciu i dokładne w pomiarach, dlatego dzisiaj to jedne z najczęściej stosowanych higrometrów (najczęściej połączonych z termometrem). Używa się ich np. w urządzeniach klimatyzacyjnych i systemach ogrzewania. Współczesne wilgotnościomierze są w stanie zmierzyć kilka parametrów, które są związane z wilgotnością powietrza. Główne parametry to:

  • wilgotność bezwzględna – oznacza masę pary wodnej, która jest zawarta w 1 m³, Wilgotność bezwzględną oznacza się "dv" i podaje się w gramach;
  • wilgotność względna – oznacza proporcje masy pary wodnej w konkretnej objętości powietrza względem masy pary nasycającej tę konkretną objętość w identycznej temperaturze. Wilgotność względną podaje się w procentach i oznacza się "RH";
  • wilgotność właściwa – określa masę pary wodnej w 1 kg powietrza. Podaje się ją w gramach i określa literą "r".

Dzisiejsze higrometry rzadko występują jako oddzielne urządzenia, łączy się je często z termometrem czy barometrem. Są one wykorzystywane do różnych celów – do precyzyjnego mierzenia warunków meteorologicznych w terenie, ale też do mierzenia wilgotności i temperatury w terrarium czy wiwarium. Termohigrometry są również używane w domach. W porównaniu z dokładnymi i specjalistycznymi urządzeniami wykorzystywanymi w meteorologii mają one dosyć prostą budowę, jednak dzięki takim urządzeniom możemy wiedzieć, jaka jest dokładna temperatura i wilgotność powietrza w domowych pomieszczeniach.

Termometry z higrometrem – dlaczego warto mieć to urządzenie w domu

Poziom wilgotności powietrza w naszym otoczeniu może znacząco wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Dla człowieka najlepsza wilgotność względna powietrza wynosi od 40% do 60% RH. Jeśli powietrze będzie zbyt suche, możemy mieć objawy takie jak suchość w gardle, kaszel czy suchość skóry. W skrajnych przypadkach możemy również mieć problemy z oddychaniem. Zbyt duża wilgotność jest również niekorzystna dla naszego zdrowia. Nieodpowiednia wilgotność powietrza panująca w domu może również wpływać niekorzystnie na różne przedmioty i sprzęty domowego użytku, takie jak meble, tapety, ale i żywność. Dlatego kontrolowanie temperatury i wilgotności powietrza w mieszkaniach jest jak najbardziej przydatne i wskazane. Na rynku można znaleźć wiele rodzajów termohigrometrów. Najprostsze modele to niewielkie urządzenia, wyglądem przypominające biurkowe budziki. Dwie tarcze ze wskazówkami podają temperaturę i wilgotność powietrza. Inne, bardziej zaawansowane termometry z higrometrem to elektryczne urządzenia, które wyświetlają precyzyjne pomiary. Najlepiej zdecydować się na termometr z higrometrem z atestem – dzięki temu będziemy mieć pewność, że urządzenie będzie precyzyjne i niezawodne. 

Zobacz też:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Jerome Quek/Getty Images

Pozostałe wiadomości