Dom

Hibiskus – którą odmianę najlepiej wybrać do ogrodu?

Dom

Autor:
Adrian
Adamczyk

Hibiskus to azjatycka piękność, którą możemy zarówno hodować w naszym ogrodzie, jak i cieszyć się jej właściwościami zdrowotnymi. Opisujemy najpopularniejsze odmiany hibiskusa oraz podpowiadamy, jak należy je pielęgnować.

Hibiskus Hibiskus, krzew
Grace Cary/Getty Images

Hibiskus nazywany jest także ketmią. Roślina pochodzi z terenów Afryki Północnej i Azji, jednak zyskała popularność niemal na całym świecie – zwłaszcza w miejscach o gorącym klimacie. Hibiskus charakteryzuje się sztywnymi pędami, które wznoszą się ku górze oraz pięknymi kwiatami w kolorach bieli, czerwieni i fioletu. Ketmia osiąga zazwyczaj około dwa metry wysokości, a jej kwiaty mogą mieć nawet kilkadziesiąt centymetrów średnicy.

Hibiskus – właściwości

Nie da się nie wspomnieć, że hibiskus ma liczne właściwości zdrowotne. O jego działaniu wiedziano już w starożytności. Napar z hibiskusa najczęściej stosowany był do oczyszczania organizmu. Kwiat hibiskusa jest pełen substancji aktywnych, wśród których wymienić można: wapń, nienasycone kwasy tłuszczowe, witaminę C, błonnik, działające przeciwzapalnie i moczopędnie flawonoidy, pobudzające metabolizm komórkowy kwasy organiczne (jabłkowy, szczawiowy, winowy, cytrynowy), działające antyseptycznie i antyoksydacyjnie fenole oraz olejek eteryczny, który ma właściwości przeciwbólowe, kojące i antybakteryjne.

Odmiany hibiskusa – hibiskus bagienny

Hibiskus bagienny znany jest także jako hibiskus błotny albo hibiskus bylinowy. To jedna z najpopularniejszych odmian hibiskusa. Roślina charakteryzuje się pięknymi, dużymi kwiatami, które mogą mieć nawet około trzydziestu centymetrów średnicy. Uprawa hibiskusa bylinowego nie jest trudna. Potrzebuje on przede wszystkim słonecznego, osłoniętego przed wiatrem oraz ciepłego miejsca do wzrostu. Ziemia powinna być próchnicza, żyzna, przepuszczalna, lekko kwaśna, umiarkowanie wilgotna. Aby roślina ładnie rosła, należy wdrożyć przycinanie hibiskusa, usuwając uschnięte kwiaty i zbyt rozrośnięte gałęzie. Warto utrzymywać także stałą wilgotność i nie dopuścić do przesuszenia rośliny. Roślina rozwija się bardzo szybko, dlatego w celu rozmnożenia hibiskusa wystarczy po osiągnięciu przez sadzonkę około pięćdziesięciu centymetrów zaszczepić górne pędy. Kiedy powinniśmy sadzić hibiskusa bylinowego? Należy sadzić roślinę wiosną, w okresie maja-czerwca, aby miała sporo czasu na zaadaptowanie się do nowego stanowiska. Musimy pamiętać, że w kolejnych latach nasz nowo posadzony krzew będzie późno wchodzić w stan wegetacji, z tego względu przy pracach ogrodniczych trzeba zwracać uwagę, by nie uszkodzić hibiskusa.

Hibiskusy bagienne potrzebują częstego nawożenia z uwagi na intensywne kwitnienie. Dobrze jest, jeśli ziemia, do której sadzimy krzew jest już zakompostowana. Wiosną hibiskusa wesprzeć należy nawozem wieloskładnikowym, zawierającym potas, fosfor i azot. Kolejnym krokiem jest zasilanie hibiskusa nawozem dedykowanym roślinom kwitnącym, który w składzie ma więcej potasu i fosforu. Dawkowanie trzeba uzależnić od zaleceń podanych przez producenta na opakowaniu nawozu. Istotne jest, aby w sierpniu skończyć nawozić nasze rośliny. Hibiskus ten jest dość odporny na niskie temperatury. Jest w stanie przetrwać mroźny okres, nawet gdy termometr wskazuje około -25 st. C. Niemniej jednak w pierwszych latach po posadzeniu dobrze jest zabezpieczyć hibiskus, okrywając go liśćmi, słomą lub włókniną. Zanim to zrobimy, należy przyciąć sporą część pędów, nawet na wysokość około dziesięciu centymetrów.

Odmiany hibiskusa – hibiskus ogrodowy

Hibiskus ogrodowy to inna nazwa, którą określany jest hibiskus syryjski. Jest to roślina charakteryzująca się bardzo pięknymi, ozdobnymi kwiatami. Można ją hodować jako hibiskus doniczkowy – bardzo dobrze odnajduje się, rosnąc w pojemniku. Hibiskus ten potrzebuje gleby żyznej, lekkiej, próchniczej i przepuszczalnej, najlepiej o odczynie kwaśnym. Hibiskus ogrodowy lubi miejsca słoneczne oraz osłonięte przed wiatrem. Ważne jest, aby nie dopuścić do zbytniej wilgotności, hibiskus syryjski nie lubi bowiem podmokłych terenów. Źle czuje się także w glebie nazbyt suchej. Najlepiej jest zatem utrzymywać umiarkowaną wilgotność gleby. Hibiskus ogrodowy cięcie znosi bardzo dobrze. Można formować tę roślinę właśnie za pomocą przycinania, jednak najlepiej hibiskus syryjski prezentuje się jako luźno rosnący. Podcinanie krzewu należy wykonywać wiosną. Jeśli chodzi o hibiskusa ogrodowego zimowanie, trzeba pamiętać o ochronie rośliny przed mrozem. Hibiskus nieosłonięty narażony będzie na odmarzanie, dotyczy to zwłaszcza bardzo młodych egzemplarzy. Młode hibiskusy warto jest okryć włókniną lub słomą. Dobrą wiadomością jest jednak to, że hibiskus ogrodowy ma sporą zdolność do regeneracji.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Cudowna moc hibiskusa

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Grace Cary/Getty Images

Pozostałe wiadomości