Profilaktyka zdrowia

Jak często powinniśmy się myć? Eksperci promują nowe podejście: "Trzeba to jednak robić mądrze i dbać o skórę"

Profilaktyka zdrowia

Aktualizacja:

Niedawno aktorska para Mila Kunis i Ashton Kutcher poinformowali, że myją swoje dzieci dopiero wtedy, gdy wyraźnie widać, że są brudne. Jack Gyllenhaal wyznał z kolei, że kąpie się zaledwie raz w tygodniu. Czy to właściwy kierunek? Czy zbytnia dbałość o higienę może być niebezpieczna? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z dr. n. med. Bartłomiejem Kwiekiem, dermatologiem.

Czy częste mycie skraca życie?

Choć wyznanie gwiazd może budzić spore kontrowersje, to w ocenie dr. n. med. Bartłomieja Kwieka jest coś na rzeczy. - Przestrzegając zasad higieny i myjąc skórę, tak naprawdę ją niszczymy. Środki, których używamy, niszczą płaszcz lipidowy skóry, czyli jej naturalną ochronę -mówił w Dzień Dobry TVN dermatolog.

Zbytnia higiena sprawiła, że coraz więcej osób ma alergię. W ciągu 50 lat ta liczba podniosła się o 20 proc. - W tej chwili 1/4 społeczeństwa ma alergię. Skóra nie wytrzymuje tego zniszczenia i staje się dziurawa. Tłuszcz, który się na niej znajduje, zostaje zabrany, w konsekwencji tracimy też wodę i zmagamy się z problemem suchej skóry. Jednocześnie wszystkie alergeny łatwiej przenikają do organizmu i wywołują stan zapalny - tłumaczył.

Jak często trzeba się myć?

W ocenie specjalisty, mycie się wtedy, gdy jesteśmy brudni lub zaczynamy brzydko pachnieć jest jak najbardziej słuszne. - Trzeba to jednak robić mądrze i dbać o skórę - dodał. Po pierwsze, bardzo gorąca woda szkodzi naszej skórze i zmywa z niej z warstwę ochroną. Po drugie, powinniśmy używać mydeł, które mają właściwe pH. - Bezpieczne dla skóry mydło powinno mieć odczyn kwaśny, czyli pH 5,5 - mówił specjalista.

Ogromne znaczenie ma także to, jak dbamy o skórę po myciu. - Od razu po kąpieli należy posmarować skórę, dzięki temu możemy odbudować jej płaszcz lipidowy. O ile kobiety nie mają z tym problemu, to mężczyźni już tak. Jednak warto, aby się przełamali i smarowali przynajmniej ręce - tłumaczył.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości