Profilaktyka zdrowia

Akcja Złoty Wąs 2021 - przebadaj się, żeby wykluczyć niebezpieczeństwo

Profilaktyka zdrowia

Autor:
Nastazja
Bloch
Zapuść wąsy i idź na badania!

Listopad to miesiąc profilaktyki męskich nowotworów. Plebiscyt Złotego Wąsa to nie tylko zabawa. Głównym celem inicjatywy jest popularyzacja badań oraz uświadomienie, jak znaczące jest regularne kontrolowanie własnego organizmu. Międzynarodowy trend zapuszczania wąsów ma dodatkowo zwrócić uwagę panów na głośną kampanię. Dlaczego jest ona tak istotna? O tym opowiedzieli nam aktorzy Wojciech Błach oraz Piotr Miazga, a także dr n. med. Andrzej Przybyła, androlog, urolog.

Plebiscyt "Złoty Wąs"

Fundacja Forum Mężczyzn po raz trzeci wyłoni zwycięzcę w plebiscycie "Złoty Wąs". To kolejna edycja kampanii, która ma na celu edukować i nakłaniać panów do dbania o swoje zdrowie. Spośród 6 finalistów wąsaczy internauci wybiorą laureata. Imprezę podsumowującą akcję zaplanowano na 20 listopada, podczas której zwycięzca otrzyma statuetkę oraz pakiet badań profilaktycznych.

- My, mężczyźni, więcej wiemy na temat naszego samochodu niż naszego zdrowia i ciała. A przecież jest jasne, że nawet samochód wyścigowy musi także czasem zjechać do boksu. (…) Dlatego niezwykle ważne jest zacząć dbać o siebie dużo wcześniej, niż dopiero wtedy, jak coś "nawali" – twierdzi dr Andrzej Przybyła, mecenas Fundacji Forum Mężczyzn.

Profilaktyka – dlaczego jest tak istotna?

Rak jądra częściej dotyczy młodych mężczyzn między 15.-40. rokiem życia. Stanowi 2-5 proc. nowotworów i co najważniejsze wcześnie zdiagnozowany jest w 90 proc. wyleczalny. Im wcześniej go zdiagnozujemy, tym zminimalizujemy chemioterapię. Ponadto usunięcie jądra wcale nie oznacza bezpłodności. Zatem dajmy się po prostu przebadać i wykluczyć niebezpieczeństwo – apelował dr Andrzej Przybyła. Jak podkreśla specjalista, panowie powinni także raz w miesiącu wykonywać samobadanie jąder. Najlepiej w kąpieli albo w rozluźnionej pozycji ciała. Ważne, żeby same jądra miały wciąż gładką powierzchnię, jeśli w ich kształcie coś nas niepokoi, koniecznie należy zgłosić się do lekarza.

Ja zaliczam się do grupy, która się zbadała, ale 5 lat za późno. Z roku na rok to przesuwałem. Dlaczego? Z braku wiedzy, informacji, strachu. W moim przypadku, kiedy usłyszałem o liczbach, o przypadkach i zagrożeniu, szybko poszedłem się zbadać. Badanie krwi nie jest straszne

- Ja myślałem, że do urologa pójdę tylko po to, by usłyszeć "już masz problem, bo to jest pesel, wiek". Tymczasem usłyszałem, że jeśli pójdę koło 40-ski, to nawet jeśli cokolwiek by się działo, jest to w stu procentach wyleczalne - dodał Wojciech Błach.

Jak mężczyźni mogą chronić swoje zdrowie i zapobiegać niechcianym chorobom? Doktor Andrzej Przybyła zwrócił uwagę na codzienne czynności. Nie należy:

  • trzymać na nogach laptopów,
  • używać podgrzewanych foteli i
  • nosić telefonu w przedniej kieszeni spodni.

Panowie rowerzyści, motocykliści i zawodowi kierowcy, powinni robić sobie przerwy na odpoczynek i rozprostowanie ciała. Istotną kwestią jest także prostata. Zdaniem specjalisty po 40. roku życia panowie powinni robić badanie, sprawdzając, czy prostata nie przerasta, czy nie są to zmiany nowotworowe.

Zobacz także:

Autor:Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Piotr Molęcki/EastNews

Pozostałe wiadomości