Świąteczne zapachy. Jak stworzyć bożnarodzeniowe dekoracje?

Aktualizacja:

Boże Narodzenie kojarzy nam się z zapachem świeżej choinki, domowymi wypiekami i przede wszystkim ciepłem. Kornelia Westergaard zdradziła, jak w naturalny sposób stworzyć świąteczne aromaty, a Magda Borowiak-Wróblewska pokazała, jak przemienić zwykłą świecę w dzieło sztuki. Niech zapachnie świętami!

O tym, że dekoracje bożonarodzeniowe można przygotować samemu - wie każdy. A próbowaliście kiedyś stworzyć takie, które pachną świętami? Kornelia Westergaard, psychodietetyk i propagatorka zdrowego stylu żywienia pokazała, jak je wykonać.

Świeczniki z pomarańczy

Wystarczy ściąć pomarańczę na wysokości 5/6 i wydrążyć, by zmieściła się świeczka tea light, a brzeg owocu nabić goździkami. - Będzie pachniało i goździkami, i pomarańczą. Do tego gwiazdki anyżu, czy laski cynamonu można użyć - oznajmiła ekspertka.

Cytrusowe "bombki"

Pomarańcze i cytryny możemy wykorzystać jako alternatywę dla bombek. Należy pokroić cytrusy w plastry i umieścić je w suszarce do grzybów lub piekarniku. - Trzeba pamiętać, by nie była zbyt wysoka temperatura, żeby nie straciły koloru. Maksymalnie 70-80 st. C - poradziła Kornelia Westergaard. Później wystarczy je przewiązać ozdobną tasiemką i ozdoby na choinkę gotowe.

Aromatyczna przyprawa piernikowa

Psychodietetyczka poleciła też, by nie kupować gotowej przyprawy do pierników, tylko zrobić ją samemu. Wówczas jest bardziej aromatyczna. Zdradziła również rodzinną recepturę. - To przyprawa piernikowa mojej babci, którą robiłyśmy lata temu, gdy byłam malutką dziewczynką – powiedziała.

Składniki na przyprawę do pierników:

  • cynamon
  • anyż
  • gałka muszkatołowa
  • goździki
  • kardamon
  • skórka z pomarańczy i cytryny

- Suszoną skórkę z pomarańczy i cytryny można zrobić w domu samemu. Cytrusy należy umyć i wysuszyć. Skórkę ściąć cienko obieraczką do warzyw, najlepiej bez białej warstwy, która jest gorzka. Położyć skórkę na papierze, na blaszce do pieczenia i suszyć z termoobiegiem w temperaturze 70-80 st. C - tłumaczyła.

Następnie poradziła, by skórkę i przyprawy zmielić w młynku. Każdą osobno. Później wystarczy wymieszać i świąteczną przyprawę możemy używać przez cały rok.

Ozdobne świece - "Sama to ogarniesz"

Architektka wnętrz Magda Borowiak-Wróblewska zaprezentowała, jak odmienić zwykłe białe świece.

Nim zabierzecie się do pracy, warto jednak wybrać się na spacer. – Rozglądajmy się, nie tylko po to, by kontemplować przyrodę, ale także, żeby zbierać piękne okazy – np. liści, gałązek, kawałków kory – to wszystko może nam się przydać w dekorowaniu - wyjaśniła ekspertka.

Liście zabrane. Czas je wysuszyć i wyprostować, a następnie przystąpić do pracy. Oprócz skarbów znalezionych na spacerze potrzebne będą: żelazko i papier do pieczenia.

- Przykładamy liście do świecy, tworząc ładną kompozycję. Następnie papier do pieczenia i delikatnie nagrzane żelazko i prasujemy. Uważamy, by świeca się nie stopiła. Prasujemy tylko na powierzchni liścia. Pod wpływem ciepła liść przyklei się do świecy. Bez pośpiechu, precyzyjnie prasujemy każdy liść. Liście mają różne kształty i kolory. Nic nas tu nie ogranicza. Oprócz wyobraźni. Cała frajda w zbieraniu, suszeniu i robieniu kompozycji - wyjaśniła Magda Borowiak-Wróblewska.

I dekoracja gotowa. Taka świeca nie tylko będzie ładnie prezentowała się na świątecznym stole, ale śmiało można podarować ją bliskiej osobie pod choinkę.

Zobacz w materiale wideo świece, które stworzyła Magda:

Zobacz też:

Najbardziej świąteczny dom w Polsce. Zdobią go setki światełek

Nowoczesny dom antysmogowy w Zakopanem. "Nie ma komina, nie używamy tu żadnych palenisk"

Świąteczny zapach w całym domu, czyli 10 sposobów na wykorzystanie aromatycznej skórki z pomarańczy

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Dominika Czerniszewska

Reporter: Monika Nasternak

Pozostałe wiadomości