Styl życia

Wędka castingowa czy surfcastingowa? Oto jest pytanie

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Wędkarz w łódce. Wędkarstwo. Akcesoria wędkarskie

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się nowoczesne wędkarstwo. Sprzętem używanym przez jego zwolenników są wędki castingowe. Dowiedz się, czym się charakteryzują.

Wędkarze lubiący branżowe nowinki chętnie korzystają również z wędek surfcastingowych. Umożliwiają one połów ryb na brzegiem morza, które jest niezwykle przyjemnym łowiskiem.

Wędka castingowa – dla kogo jest przeznaczona?

Wędki castingowe, mimo iż są już obecne na rynku od dawna, dopiero od kilku lat zaczęły budzić większe zainteresowanie wśród zwolenników bardziej tradycyjnych metod łowieckich. Powodem są m.in. coraz niższe ceny sprzętu, który niegdyś był albo niedostępny, albo bardzo drogi.

Z tych wędek korzystają zarówno zwolennicy dużych i ciężkich przynęt, jak i tych mniejszych i lżejszych. Mimo iż początki łowienia castingowego bywają trudne, to można opanować tę metodę już po kilku próbach. Dobre opanowanie wędki castingowej sprawia, że z czasem można wykonywać dalsze rzuty – a to znacznie podnosi przyjemność z łowienia.

Wędka castingowa - jak jest zbudowana?

Przy jej użyciu łowi się ryby drapieżne, a sama wędka konstrukcją nieco przypomina spinning. Jest sztywna i krótka, lecz posiada multiplikator montowany na górze. Multiplikator, podobnie jak w zwykłym kołowrotku, posiada hamulec, znajdujący się na osi korbki. Wyróżnia się dwa rodzaje wspomnianych multiplikatorów:

  • Low profile – posiadają niski profil, co może już sugerować jego nazwa. Dzięki temu można objąć go ręką, a wędka castingowa ma nowoczesny wygląd. Materiały wykorzystywane do produkcji multiplikatorów tego typu są lekkie – a to dlatego, że używa się ich do cięższych przynęt.
  • Round – w odróżnieniu od multiplikatorów low profile używa się w nich przynęt ważących więcej niż 80 gram. Niemniej jednak z powodzeniem sprawdzają się także podczas korzystania z lekkich przynęt.

Obok multiplikatora znajduje się również pokrętło umożliwiające dociśnięcie szpulki. Ważnym elementem wędki castingowej jest jeszcze przycisk, dzięki któremu zwalnia się szpulkę – działa na podobnej zasadzie co kabłąk w kołowrotku.

Czym się kierować przy zakupie wędki castingowej?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na multiplikator. Wędkarzom jeszcze nieobeznanym z tą metodą łowienia i niedysponującym dużym budżetem poleca się zakup używanego multiplikatora typu low-profile o średnim rozmiarze. Taki sprzęt świetnie nadaje się do nauki, a w razie gdyby nie przypadł do gustu, zawsze można go sprzedać. Przy zakupie wędki castingowej ważna jest także długość wędziska. Najlepszym wyborem jest wędzisko, którego długość oscyluje w granicach od 200 do 240 cm.

Dla kogo są wędki surfcastingowe?

Metoda surfcasting to rodzaj wędkarstwa polegający na łowieniu ryb z plaży. Wędki surfcastingowe są przeważnie dość ciężkie oraz przystosowane do dalekich rzutów. Długość takiej wędki wynosi od 3 do 5 metrów. Jej cechą charakterystyczną jest czuła szczytówka, czyli końcowy element wędziska zakończony tzw. tulipanem (przelotką szczytową).

Wędkarstwo surfcastingowe jest szczególnie popularne jesienią. To wtedy z plaż znikają tabuny turystów, a wędkarze mają więcej miejsca, aby rozłożyć sprzęt. Metoda ta jest popularna wśród miłośników morza, którzy z różnych powodów nie chcą łowić na kutrze.

Osoby zainteresowane łowienie ryb na plaży przy użyciu wędki surfcastingowej powinny robić to legalnie. Przeważnie wystarczy uiścić opłatę w odpowiednim miejscu, a w razie kontroli mieć ze sobą dowód wpłaty. Więcej informacji na ten temat udzielają Urzędy Morskie.

Zakup wędki surfcastingowej – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszymi elementami wędki surfcastingowej są:

  • wędzisko;
  • kołowrotek.

Wielu wędkarzy posiada w swoich kolekcjach przynajmniej kilka wędzisk, lecz przeważnie korzystają tylko z dwóch lub trzech. Nie warto przesadzać z zakupem wielu wędzisk – wystarczy jedno o rozmiarze np. 2,75. Dobra jakościowo wędka w tym rozmiarze sprawdzi się nie tylko podczas plażowego łowienia, ale i na morzu czy przy łowieniu w rzece. Wędka surfcastingowa nie powinna też być zbyt ciężka, aby wędkowanie było przyjemniejsze.

Kołowrotki do wędek surfacastingowych mogą kosztować zarówno 200, jak i 1000 złotych. Przeważnie im sprzęt jest droższy, tym dłużej służy – drogie kołowrotki są odporniejsze na słoną wodę. Jednak zakup takiego kołowrotka może być mało opłacalny dla kogoś, kto rzadko łowi. Warto też pamiętać, że w warunkach plażowych bardzo łatwo uszkodzić sprzęt. Największym zagrożeniem jest woda morska i piasek, które szybko dostają się do mechanizmu.

Oprócz samej wędki surfcastingowej warto też pamiętać o zakupie dobrych przynęt morskich. W niektórych sklepach wędkarskich mają nawet swoje oddzielne stoisko. Wielu zwolenników łowienia na plaży korzysta z wahadła długiego i wąskiego. Dużą popularnością cieszą się również woblery, czyli przynęty imitujące pokarm dla drapieżników. Najwięcej ich zalet można dostrzec podczas zimnych miesięcy, gdy temperatura woda jest niska.

Zobacz także:

Zobacz wideo: Przyjaciele wędkarze na tropie sumów – gigantów

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości