Polska bateria, która może zmienić świat. Dzięki niej telefon będzie wydolny przez 68 lat

Autor:
Daria
Pacańska
Polskie baterie, które mogą zmienić świat
Polskie baterie, które mogą zmienić światDzień Dobry TVN
wideo 2/9

Polacy wspólnie z Litwinami i Białorusinami pracują nad baterią do smartfonów i innych urządzeń, którą naładujemy w zaledwie osiem minut. Zdaniem naukowców przeżyje ona nawet kilkadziesiąt tysięcy cykli ładowania i będzie można ją dowolnie wyginać i formować.

Przełomowa bateria

Polscy, Litewscy i Białoruscy naukowcy opracowali baterię cienkowarstwową, która dzięki ładowaniu w osiem minut, zredukuje swój koszt stworzenia do 200 razy.

- Bez spadku jakości jesteśmy w stanie ładować nasz telefon zawierający taką baterię przez 68 lat, jeżeli będziemy ładować go raz dziennie. To jest bateria, którą ładujemy od czterech do ośmiu minut. To jest bateria, która wytrzymuje bez spadku jakości od temperatury -40 do 170 st. C - tłumaczył dr Maciej Kawecki, ekspert ds. nowych technologii.

Ten wynalazek może być przełomem, bo znane do tej pory baterie cienkowarstwowe są niezwykle drogie, przez co nie ma możliwości używania ich w smartfonach.

Przełomowa bateria stworzona przez Polaków

Ten wynalazek to przełom na skalę światową. - Największą rewolucją jest to, że udało się zamknąć proces produkcji tych baterii w cenie nawet 150 razy tańszej niż najtańsza technologia dzisiaj istniejąca na świecie - tłumaczył dr Kawecki.

Okazuje się, że możliwość wbudowania tych baterii do naszych telefonów to nie jest jedynie pieśń przyszłości. Sprzedaż ma się rozpocząć już pod koniec 2023 roku.

- Trzymamy kciuki, żeby producenci sprzętu elektronicznego zrozumieli potrzebę inwestowania w tego typu projekty, bo boję się tylko jednej rzeczy. Ktoś, gdzieś u góry, u któregoś z gigantów technologicznych pomyśli, "ale nie jest nam na rękę, żeby telefon był tak samo wydolny przez 68 lat, bo nam zależy na tym, żeby telefony wymieniać non stop" - wyjaśnił ekspert.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło zdjęcia głównego: Michał Żebrowski/East News

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości