Porady

Segregując śmieci - pamiętaj o bateriach. Ochronisz zdrowie i środowisko

Porady

Aktualizacja:

Z problemem wyrzucania zużytych baterii borykamy się na co dzień. Wiele osób szczerze przyznaje, że lądują one zazwyczaj w koszu przeznaczonym dla odpadów mieszanych. Tymczasem odpowiednia segregacja może uchronić nasze zdrowie i środowisko przed skażeniem. - W małej baterii można znaleźć sporo szkodliwych substancji - powiedział ekspert ds. ochrony środowiska.

Gdzie wyrzucać baterie?

Z uwagi na metale ciężkie takie jak ołów, rtęć, kadm, lit, nikiel, a także substancje mające właściwości żrące, zużyte baterie zaliczane są do odpadów niebezpiecznych, stanowiących zagrożenie dla naszego zdrowia i środowiska. Z tego względu należy je wyrzucać do pojemników przeznaczonych na elektrośmieci. Dzięki prawidłowej segregacji zawartość baterii nie ma szans przedostać się do gleby oraz wód powierzchniowych i podziemnych.

Pojemniki na baterie mogą mieć formę zwykłych, tekturowych pudełek, które pojawiają się w naszych okolicznych szkołach, sklepach, na uczelniach i w urzędach.

- powiedział Bartłomiej Kozek, ekspert ds. ochrony środowiska.

Inna opcją pozbycia się baterii jest wywiezienie ich do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

Ponadto, na wielu polskich ulicach pojawiły się Miejskie Punkty Elektroodpadów. Są to automaty składające się z tub, do których - oprócz baterii - można wrzucać zużyte:

  • płyty CD/DVD,
  • tonery,
  • telefony i ładowarki,
  • kasety VHS,
  • żarówki energooszczędne,
  • żarówki tradycyjne.

Mimo obowiązku segregacji śmieci, wiele osób przyznaje, że wyrzuca zużyte baterie do worka z mieszanymi odpadami, bo nie chce im się z jedną czy dwoma sztukami specjalnie jechać do punktu ich zbierania. Nasz rozmówca ma na to dobry patent:

Warto znaleźć w domu zacienione i suche miejsce, gromadzić tam baterie i przy okazji zakupów w sklepie z elektroniką tam je wymienić lub zostawić

- stwierdził.

Co dalej z zużytymi bateriami?

Trafiają one do wyspecjalizowanych firm, gdzie są przetwarzane - niebezpieczne substancje są unieszkodliwiane, a surowce budujące - odzyskiwane.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:

Autor: Iza Dorf

Pozostałe wiadomości