Pompon – dowiedz się, jak zrobić go samodzielnie

Autor:
Adrian
Adamczyk
Pompon

Pompony są pomysłową ozdobą naszych mieszkań lub elementem garderoby. Od zawsze kojarzyły się również z dobrą zabawą, jak w przypadku występów cheerleaderek umilających przerwę w meczu. Czy kiedykolwiek pomyślałeś, jak zrobić pompon samodzielnie?

Jeśli brakuje ci pomysłów, jak umilić gościom udział w przyjęciu urodzinowym bądź twoje dziecko potrzebuje rekwizytów do tańca, to świetnie trafiłeś – proste instrukcje podpowiedzą ci, jak wykonać pompony własnoręcznie.

Jak zrobić pompon z włóczki krok po kroku?

Kolorowe włóczki świetnie nadają się do wykonania pomponów. Do zrealizowania zadania potrzebne są:

Ozdoby i biżuteria

Świąteczne miasteczko DDTVN - biżuteria
Świąteczne miasteczko DDTVN - biżuteria Dzień Dobry TVN
wideo 2/5
 • gruby karton,
 • nożyczki,
 • gruba igła,
 • dowolne kółko do odrysowania,
 • ołówek,
 • kolorowa włóczka.

Na kawałku kartonu odrysuj dwa identyczne kółka, następnie dorysuj dwa małe w środku i je wytnij (średnica uzależniona jest od tego, jak duży pompon chcesz wykonać). Przetnij bok powstałych pierścieni, aby ułatwić sobie owijanie. Złóż oba krążki razem, układając jeden na drugim. Nawlecz włóczkę na igłę i owijaj pierścienie tak długo, aż wypełnisz cały środek. Dla uzyskania lepszego efektu użyj dużo włóczki, wówczas pompon będzie bardzo puszysty.

Następnie na zewnętrznej krawędzi kółek rozetnij włóczkę na około. Dodatkowy kawałek włóczki włóż między papierowe krążki i mocno zwiąż. Następnie zdejmij papierowe pierścienie z obu stron. Dla nadania lepszego kształtu możesz przyciąć pompon nożyczkami celem pozbycia się nierówności.

Teraz już wiesz, jak zrobić pompon z włóczki, ale czy znasz sposób na to, jak zrobić pompon z włóczki na widelcu?

Jeśli nie chcesz angażować się w wycinanie kółek z tektury, a pompon ma być nieduży, możesz śmiało wykonać pompon na widelcu. Przygotuj widelec oraz włóczkę , następnie zacznij owijać ząbki widelca, aż utworzy się gęsta wiązka. Wykonaj około 50 obrotów, po czym utnij włóczkę oraz przygotuj około dziesięciocentymetrowy kawałek tej samej włóczki. Kawałek ten przełóż między środkowymi zębami widelca od dołu ku górze. Zwiąż oba końce na supeł.

Następnie zsuń związaną włóczkę z widelca i nożyczkami przetnij pętelki powstałe z zsuniętej włóczki od zewnętrznej strony. Uformuj pompon, przytnij wystające elementy.

Jak zrobić pompon z wełny?

Aby samodzielnie wykonać pompon do czapki, potrzebne są dwa jednakowe pierścienie z tektury, których średnica to około siedemnaście centymetrów, a średnica małego okręgu (środek, który wytniesz) to około pięć centymetrów. Przygotuj dwa kolory wełny tak, aby kolorystycznie pasowały do twojej czapki.

Sposób wykonania takiego pompona z wełny jest podobny, jak metoda na zrobienie pompona z włóczki. Przewiń wełnę (pierwszy wybrany kolor) przez środek złączonych kół, owijając pierścienie następnie zacznij przewijać drugi kolor, po czym znowu użyj pierwszego koloru wełny. Tak przygotowany okrąg przyciśnij np. miseczką, a następnie delikatnie rozetnij wełnę wzdłuż zewnętrznych krawędzi pierścieni.

Następnie pomiędzy tekturowymi kółkami przeciągnij podwójną włóczkę – to będzie środek pompona, mocno zwiąż i zaciśnij supeł, najlepiej dwa razy. Zsuń tekturową formę z wełny. Nadaj odpowiedni kształt pomponowi, przycinając ewentualne nierówności. Zostaw końce włóczki, którymi związałeś pompon, ponieważ przydadzą się do przyszycia go do czapki. To idealny patent, dzięki któremu już wiesz, jak zrobić pompon do czapki z wełny krok po kroku.

Efektowny pompon z futerka - jak go zrobic?

Zastanawiałeś się, jak zrobić pompon z futerka? Przekonasz się, że wykonanie takiego pompona jest bardzo łatwe. Zaopatrz się w:

 • kawałek futerka,
 • nożyczki,
 • ostry nożyk,
 • mulinę,
 • igłę,
 • kawałek wstążeczki,
 • fragment ocieplinki,
 • linijkę.

Przy pomocy ostrego nożyka (najlepiej noża do tapet) utnij kawałek futra, tyle ile potrzebujesz, najlepiej odmierz kwadrat. Po nacięciu we właściwym miejscu sięgnij po nożyczki i wytnij odpowiedni fragment. Następnie nawlecz mulinę na igłę i sfastryguj po obwodzie całe futerko. Po ukończeniu tej czynności pociągnij za mulinę (nitkę). Teraz sięgnij po ocieplinkę i przewiąż ją wstążeczką. Włóż do środka pompona tak, by dwa fragmenty wstążki wystawały na zewnątrz, następnie pociągnij za nitkę, pompon zamknie się do końca. Odgarnij włoski pompona i parę razy przeszyj nicią okolice wystającej wstążki, czyli dół pompona. Zakończ supełkiem, potem przebij igłę na wylot (przez cały pompon). Zakończ pracę, ucinając nić.

Dekoracyjny pompon z bibuły lub krepy – nietuzinkowa ozdoba w pokoju 

Stwórz samodzielnie oryginalny wystrój swojego mieszkania. Pompony z bibuły są lekkie, przez co idealnie nadają się do udekorowania wnętrza chociażby na przyjęcie gości. Jak zrobić pompon z bibuły? Potrzebujesz dziesięciu arkuszy bibuły (nie muszą być jednokolorowe), nożyczki i cienki drucik. Ułóż stos z arkuszy bibuły. Przecinając każdą warstwę, wytnij prostokąty (boki 10 × 15 cm), a następnie zwiń każdy z nich w harmonijkę (szerokość 1 cm).

Przygotuj 45-centymetrowe kawałki drucika, złóż na połowę, następnie przeciągnij przez środek bibułek i solidnie zwiąż. Brzegi bibułek przytnij, tworząc okrągły kształt. Zacznij rozdzierać warstwy bibuły od środka, tak aby powstał pompon.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Thanit Weerawan / Getty Images

Pozostałe wiadomości