Styl życia

Pani Marzena prowadzi zakład szewski. "Klienci mają cały czas nowe zagadki"

Styl życia

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Natalia Górska
Z drukarni do zakładu szewskiego
Z drukarni do zakładu szewskiegoDzień Dobry TVN
wideo 2/5
Dzień Dobry TVNZ drukarni do zakładu szewskiego

Marzena Krawczyk pracowała w drukarni. Jednak sytuacja rodzina sprawiła, że przejęła zakład szewski swojej teściowej. Jak odnajduje się w nowym zawodzie? Jak na kobietę - szewca reagują klienci?

Kobieta szewc

Zakład szewski przy ulicy Sobótki jest jednym z najstarszych w Gdańsku. Ma już 40 lat. W latach 90. był prowadzony przez teściową pani Marzeny. Ciężka choroba uniemożliwiała kobiecie dalsze prowadzenie zakładu. Synowa, wtedy kierowniczka drukarni, podjęła się więc wyzwania, które odmieniło jej życie. Postanowiła zostać szewcem.

- Najpierw musiałam się nauczyć, która część buta jest do naprawy, którą można naprawić, która jak się nazywa. Potem się wdrażałam. Robiłam wkładki, najprostsze rzeczy. Po trochu zaczęłam się przyzwyczajać do tego, że robię coś innego - wspominała w rozmowie z naszą reporterką Marzena Krawczyk.

Jak na kobietę - szewca reagują klienci? - Na samym początku, jak zaczęłam tu pracować, wszedł mężczyzna i patrzy "O, kobieta". Spojrzał, wyszedł, wrócił: "A to szewc? Nie fryzjer?" - mówiła ze śmiechem pani Marzena.

Kto przychodzi do zakładu pani Marzeny?

Mimo że pani Marzena prowadzi zakład w Gdańsku, to jej klientami są także obcokrajowcy. - (...) Ze Szwecji, Norwegii, Niemiec, Holandii. Ostatnio nawet z Chin - wyliczała nasza rozmówczyni. Jak dodała, choć zawód, który wykonuje, jest bardzo stary, to ona ciągle się rozwija.

- Klienci mają cały czas nowe zagadki, co się zastanawiam, jak zrobić. Czy w ogóle dam radę, cały czas mam wyzwania. A wyzwania powodują to, że się chce - podkreśliła.

W każdej wolnej chwili pani Marzenie pomaga córka Alicja. Jak jej się podoba praca szewca? Czy pójdzie w ślady swojej mamy? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Nie widziałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Natalia Górska

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości