Zalipie – polska wieś znana na całym świecie. "Tu kwiaty kwitną cały rok"

''Zalipie – wieś w kwiaty malowana''
Zalipie to wieś położona w Małopolsce, która niezależnie od pory roku zachwyca swoją malowniczością. Wszystko za sprawą pięknych kwiatowych zdobień, które widnieją na tamtejszych domach. Do najbardziej kolorowego miejsca w Polsce wybraliśmy się z naszymi kamerami.

Zalipie – kolorowa wieś w Polsce

Zalipie jest przez wiele osób uznawane za najpiękniejszą i najbardziej barwną miejscowość w Polsce. Wystarczy się tam wybrać, by doświadczyć magii kwiatowych zdobień na ścianach tamtejszych budynków. Tradycja ich tworzenia, sięga paru pokoleń.

Rozpoczęła się ponad 100 lat temu

- zdradziła malarka Bogusława Miś.

82-letnia Maria Chlastała zajmuje się malowaniem wzorów od czasów dzieciństwa i doświadczeniem dzieli się z innymi osobami. Seniorka zdradziła naszej reporterce, skąd pojawił się pomysł na ozdoby.

Jak nie ma kwiatków, to tak jest bardzo smutno, a jak się maluje, to jest wesoło, bo jak się wyjdzie, to są kwiaty. Kwitną w lecie, zimie i na jesieni. W Zalipiu kwitną cały rok

- opowiadała.

Zalipiańskie wzory

Na ścianach zalipiańskich domów znajdziemy przeróżne kwiatowe motywy, które są odzwierciedleniem indywidualnych wyobrażeń danej osoby tworzącej zdobienia. Jak wyjaśniły Maria Chlastała i Bogusława Miś, styl zalipiański jako taki charakteryzuje się jednak tym, że żaden ze wzorów nie jest idealnie równy. Dekoracje muszą też być jak najbardziej kolorowe.

Piękne malowane kwiaty znajdziemy nie tylko na ścianach budynków. W taki sposób zdobi się również inne rzeczy, jak chociażby filiżanki, szklanki, fartuchy czy nawet obrusy. Czynności tej 82-letnia pani Maria potrafi poświęcić nawet cały dzień, a jednym z jej imponujących dzieł jest piękny, kolorowy paw stojących przed jednym z domów.

Jest bardzo trudno go wymalować, ale jak malarz taki zalipski maluje, to namaluje

- powiedziała naszej reporterce, przyznając, że nie liczyła nawet, ile czasu spędziła nad nim.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

Zobacz także:

"Wsi spokojna, wsi wesoła…", czyli historie osób, które zrezygnowały z życia w miejskiej dżungli

Komiks małżeński, który podbił Internet. "Zawsze łatwiej jest przechodzić przez problemy razem"

Mleko roślinne w diecie. Po które warto sięgnąć, kiedy się odchudzamy?

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Wioleta Pyśkiewicz

Reporter: Stefania Kulik

podziel się:

Pozostałe wiadomości