Od lat tworzą szczęśliwe polsko-romskie małżeństwo. "Początki znajomości były bardzo trudne"

Autor:
Katarzyna
Lackowska
Widzimy się w Andrychowie - Stowarzyszenie Jamaro
Widzimy się w Andrychowie - Stowarzyszenie JamaroDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Gerard i Sylwia Linder to małżeństwo, które działa na rzecz integracji społeczności romsko-polskiej. Prowadzą Stowarzyszenie Jamaro, dzięki któremu dzieci z obu społeczności mogą wyjeżdżać razem na ferie czy wakacje. W Dzień Dobry TVN opowiedzieli, jak wygląda ich wspólne życie i jak z ich perspektywy wygląda połączenie dwóch rodzin z odmiennych kultur.

Integracja polsko-romska w Andrychowie

Gerard i Sylwia od lat działają na rzecz polsko-romskiej integracji w Andrychowie, gdzie mieszka około 120 Romów. Powołane przez małżeństwo Linderów Stowarzyszenie Jamaro pomaga potrzebującym rozwiązać trudne sytuacje dnia codziennego.

- W miarę możliwości pomagamy społeczności romskiej i nie tylko, bo stowarzyszenie działa na takiej zasadzie, że wspieramy każdą osobę, która do nas się zgłosi - wyznał w rozmowie z Małgosią Rozenek i Krzysztofem Skórzyńskim Gerard Linder.

Jak radzą sobie funkcjonując na pograniczu dwóch kultur? - Łamiemy te wszystkie stereotypy poprzez nasze działania w stowarzyszeniu i przez moją działalność sportową - dodał Gerard.

Sylwia i Gerard Linder - jakim są małżeństwem?

Małżeństwo od lat tworzy szczęśliwą, wspierającą się rodzinę. Mają sześcioro dzieci. Jak się poznali? - Przewróciłam się podczas przejażdżki rowerowej, mąż mi wtedy pomógł - zdradziła Sylwia. - Początki znajomości były bardzo trudne, ale z jednej i drugiej strony dostaliśmy akceptację. Jesteśmy rodziną mieszaną, przestrzegamy romskich tradycji - dodała.

W lokalnej społeczności Gerard działa jako trener - nie tylko sam odnosi liczne sukcesy sportowe, ale także może pochwalić się osiągnięciami swoich podopiecznych. - Damian był w kadrze narodowej - zdradził z dumą. - Udało mi się zdobyć złoty medal na światowych Igrzyskach Sportów Walki w Genewie, jestem wielokrotnym mistrzem Polski w formule sanda, mam też za sobą walki zawodowe, jak i amatorskie w MMA - pochwalił się Damian Linder, syn Gerarda i Sylwii.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl. Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Katarzyna Lackowska

Tagi:
Prowadzący: