Ile zarabiają nauczyciele? Od czego zależy wysokość ich pensji?

Nauczyciel
Ile zarabiają nauczyciele?
Źródło: Robert Kneschke / EyeEm/ Getty Images
Zarobki nauczycieli uzależnione są nie tylko od stażu pracy, ale również od posiadanego stopnia awansu zawodowego. Inną pensję będzie otrzymywać nauczyciel dyplomowany, a inny kontraktowy czy mianowany. Ile zarabiają?

Stopnie nauczycielskie a zarobki

Awans zawodowy dzieli się na cztery stopnie: stażysta, kontraktowy, mianowany i dyplomowany. Pierwszym etapem kariery jest zatrudnienie na rok jako nauczyciel stażysta. Na tym etapie zarobki są najniższe, jest to też okres, w którym osoba ma szansę sprawdzić, czy jest to zawód dla niej.

Nauka

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?

Do zdobycia stopnia nauczyciela kontraktowego pedagodzy przygotowują się przez 9 miesięcy. Po uzyskaniu pozytywnej opinii, udzielany jest awans na ten stopień. Kolejnym etapem jest nauczyciel mianowany - o to mogą starać się osoby wykonujące pracę na stopniu kontraktowym od roku lub posiadające stopień naukowy doktora. Najwyżej plasuje się nauczyciel dyplomowany i to te osoby mają najwyższe zarobki.

Ile zarabiają nauczyciele

- Nauczyciel rozpoczynający pracę w szkole, magister po uniwersytecie, dostaje kwotę brutto 3400 złotych. To jest po potrąceniu podatku poniżej 3 tysięcy złotych. Podwyżka 20-procentowa musiała się pojawić, bo jego zarobki byłyby poniżej płacy minimalnej - mówił wiceszef MEiN Dariusz Piontkowski dla Polskiego Radia. 

Jak podaje portal TVN24 nauczyciel, który dopiero wchodzi do zawodu, według wypowiedzi wiceszefa MEiN zarabia "[...] nieco ponad cztery tysiące złotych". Z kolei osoby na stopniu nauczyciela dyplomowanego, a więc najwyższego stopnia awansu zawodowego, przeciętnie zarabiają 6800-6900 zł brutto. Przy czym są to kwoty łącznie z dodatkami. 

Od września 2022 roku stopnie nauczyciel stażysta i nauczyciel kontraktowy zostają zrównane. Zgodnie z projektem nowelizacji rozporządzenia MEiN w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli [...] od 1 września mają oni zarabiać:

 • nauczyciel stażysta / nauczyciel kontraktowy 3424 zł brutto
  • nauczyciel mianowany - 3597 zł brutto
   • nauczyciel dyplomowany - 4224 zł brutto

    Więcej przeczytasz na TVN24.

    Zobacz także:

    Autor: Teofila Siewko

    Źródło: TVN24/poradnikpracownika.pl

    Źródło zdjęcia głównego: Robert Kneschke / EyeEm/ Getty Images

    podziel się:

    Pozostałe wiadomości