Finanse i Praca

Pieniądze w lotnictwie – ile zarabiają piloci?

Finanse i Praca

Autor:
Adrian
Adamczyk
lotnictwo

Jakim sposobem można oglądać świat z miejsca, które znajduje się kilka kilometrów nad ziemią, oferuje niesamowite widoki, sporo emocji i masę niezapomnianych wrażeń? Nie jest to wcale proste. Lata nauki, szkoleń, egzaminów, zdobywania licencji, ale w efekcie... opłaca się. No właśnie, sprawdźmy, ile zarabia pilot.

Według skrupulatnych wyliczeń zdobycie wszelkich uprawnień do tego, by zostać pilotem samolotów pasażerskich nie dość, że kosztuje sporo zdrowia, nauki i czasu, to jeszcze masę pieniędzy, bo... około 200 tysięcy złotych. Czy tego rodzaju inwestycja w swoją zawodową przyszłość, równorzędna cenie niewielkiego mieszkania, może się zwrócić? Bez wątpienia. Zarobki pilota samolotów pasażerskich wciąż są godne pozazdroszczenia. Ale jest to zwrot rozłożony na wiele lat. A ile zarabiają piloci śmigłowców, myśliwców czy w ratownictwie?

Podróże samolotem i nie tylko 

Słuchają się jej samoloty
Słuchają się jej samolotyDzień Dobry TVN
wideo 2/6

Ile zarabia pilot samolotu pasażerskiego?

Marzenie, by zostać pilotem samolotu nie zawsze musi iść w parze z tak wysokimi kosztami inwestowanymi w rozwój i naukę. A przynajmniej nie trzeba ponosić ich jednorazowo. Naukę pilotażu można zacząć na wyższych uczelniach, gdzie zdobycie odpowiednich kwalifikacji nie jest przecież odpłatne. Tego rodzaju nauki (również w przypadku lotnictwa cywilnego) można pobierać w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie czy wyższej szkole zawodowej w Chełmie. A kiedy już dostaniemy pracę marzeń, na jakie kwoty możemy liczyć? Pilot PLL LOT zarabia od 11 do 18 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Kwoty zależą od tego, jakiego rodzaju samolot pilotuje (boeing, dreamliner). Za granicą w popularnych liniach lotniczych pilot samolotu pasażerskiego może zarobić znacznie więcej, bo od 40 do 75 tysięcy miesięcznie. To jednak pułap dostępny wyłącznie dla najlepszych, ponieważ sito rekrutacyjne jest w liniach lotniczych bardzo szczelne. Preferowani są doskonale wyszkoleni fachowcy z wylataną dużą liczbą godzin i sporym doświadczeniem. Nowicjusze mogą zaś liczyć na zatrudnienie w mniejszych, lokalnych liniach lotniczych, gdzie zarobki w przeliczeniu na złotówki wynoszą 15–18 tysięcy złotych brutto.

Ile zarabia pilot F-16?

Lektura doniesień medialnych dotyczących pilotów F-16 nie nastraja optymizmem. Spora grupa doświadczonych pilotów odchodzi z pracy w wojsku ze względu na niskie zarobki. Ile zarabia pilot F-16? W przypadku F-16, czyli maszyn pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, które dopiero od niedawna znajdują się na stanie naszej armii, konieczne jest odpowiednie przeszkolenie oficerów. Koszt takiego szkolenia, poniesiony przez państwo, wynosi nawet kilka milionów dolarów. Dobrze wyszkolony oficer w stopniu pułkownika z dodatkami do pensji otrzymuje około 10 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Niższe stopnie to oczywiście niższe zarobki. Kapitan może otrzymać 5 tysięcy złotych brutto miesięcznie. Porównując powyższe kwoty do tych, które możliwe są do osiągnięcia w lotnictwie cywilnym, łatwo można wyciągnąć wnioski. Doskonale wyszkoleni piloci odchodzą tam, gdzie mogą zarobić lepsze pieniądze.

Ile zarabia pilot myśliwca w polskich siłach powietrznych? Na początek kariery w lotnictwie wojskowym jest to 3500 złotych netto + dodatki. Kwota rośnie z upływem lat i doświadczeniem. Po 10 latach doświadczenia może to być od 8 tysięcy złotych wzwyż.

Ile zarabia pilot helikoptera?

Szkoleniem pilotów helikoptera zajmuje się przede wszystkim armia oraz lotnictwo sanitarne. Do obsługi maszyn potrzebna jest licencja pilota zawodowego. To, ile zarabia pilot helikoptera, zależy od stażu pracy i doświadczenia. Wynagrodzenie zaczyna się od 5 tysięcy złotych netto miesięcznie, jednak można zarobić nawet 8–12 tysięcy złotych. Na takie zarobki może również liczyć pilot helikoptera ratowniczego.

Pilot – zawód przyszłości?

Czy piloci mogą liczyć na stabilne zatrudnienie w swojej branży? Zdarza się, że branża przechodzi okresowe kłopoty i dochodzi do zwolnień wśród załóg samolotowych, jednak perspektywy są zgoła inne. Rynek linii lotniczych wciąż się rozwija, na co wpływ ma coraz większa dostępność cen biletów. Przewoźnicy zainteresowani są unowocześnianiem i powiększaniem swojej floty samolotowej, co automatycznie oznacza nowe miejsca pracy dla kolejnych pilotów i całych załóg. Poza pracą w liniach lotniczych zarobki pilotów w Polsce można zwiększać, współpracując z prywatnymi operatorami lub "wypożyczając" swoje usługi na loty czarterowe. To wynagrodzenia, których wysokość zaczyna się od 7 tysięcy złotych brutto. Kapitan w samolocie czarterowym może zarobić nawet 12 tysięcy złotych brutto. Zatrudnienie w administracji państwowej jako pilot może zagwarantować pensję od 6 do 11 tysięcy złotych brutto. To niewielkie kwoty w porównaniu do pensji oferowanych przez największe światowe cywilne linie lotnicze, ale pozwalają na zarobienie dodatkowych pieniędzy do pensji.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Andrea Comi/Getty Images

Pozostałe wiadomości