Styl życia

Autoprezent – czy powinniśmy się sami obdarowywać? Jakie prezenty warto zafundować sobie samemu?

Styl życia

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kobieta otwierająca wielkie prezentowe pudełko. Autoprezent.

Pomysły na to, jak sprawić sobie prezent można mnożyć. Dla każdego tą przyjemnością będzie coś innego. Jest jednak kilka takich rzeczy, które każdy z nas z powodzeniem może sobie zaserwować, by w mgnieniu oka poczuć się lepiej i nabrać sił do działania.

W dzisiejszych czasach bardzo modne jest mówić o sobie, że jest się hedonistą lub też zwolennikiem stylu życia według zasad hygge. Osoby wyznające tego typu teorie bywają brane za egocentryków. Tymczasem sprawianie przyjemności sobie samemu, nawet najmniejszymi upominkami, działa jak balsam na naszą duszę, sprawiając, że czujemy się szczęśliwsi. Autoprezent więc to dobra recepta na to, by na długo zachować dobre zdrowie mentalne i uchronić się od stresu.

Autoprezent – dlaczego jest tak ważny?

Chyba jedno z najbardziej popularniejszych haseł reklamowych zachęcających nas do nabycia danego produktu brzmi: "zrób sobie prezent" (zwłaszcza w okresie przedświątecznym). Tymczasem to banalne zdanie można przekuć w realny czyn i potraktować całkiem poważnie. Czy naprawdę musimy mieć wyjątkową okazję, by sprawić sobie przyjemność? Dlaczego by nie pokusić się o zafundowanie sobie prezentu ot tak, po prostu, dla poprawy humoru? Nawet najmniejsza rzecz, która sprawi, że na naszych twarzach pojawi się uśmiech, jest warta tego, by po nią sięgnąć i to bez wyrzutów sumienia. W końcu psychologowie często uczą nas, że miłość do innych i pozytywne nastawienie do życia bierze się z miłości do samego siebie. Powinniśmy więc obdarowywać się jak najczęściej!

Zobacz wideo: Kupując prezenty od polskich marek, wspieraj lokalne rzemiosło

Kupując prezenty od polskich marek, wspieraj lokalne rzemiosło
Kupując prezenty od polskich marek, wspieraj lokalne rzemiosło Prezenty od polskich marek Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news

Jaki autoprezent wybrać?

To, co wybierzemy zależy wyłącznie od naszych potrzeb czy fantazji. I wcale nie chodzi tu o dobra materialne, które możemy nabyć w luksusowych sklepach. Autoprezentem może być bowiem także coś ulotnego, co będziemy mogli zatrzymać na długo nie w naszej szafie czy na komodzie, ale w naszych głowach. Jakie pomysły na autoprezent polecamy? Jest ich kilka, ale za każdym z nich kryją się podstawowe zasady, które powinniście znać, aby chwila przyjemności dla samego siebie odniosła oczekiwany rezultat.

Pośpiechowi powiedz "STOP!"

Mieszkasz w dużym mieście? Masz stresogenne środowisko pracy? A może masz dość pędu metropolii, hałasu, kurzu i spalin? Postaw na wypad za miasto! Taka wyprawa będzie zbawienna dla odzyskania równowagi, ukojenia nerwów, ale i zdobycia nowych doświadczeń. Nie musi to być wcale pobyt w luksusowym ośrodku spa. Popularnością cieszą się weekendy agroturystyczne na wsi, gdzie bez komórek, tabletów, laptopów, samochodu i zgiełku miasta można wypocząć i naładować akumulatory na kolejne wyzwania w pracy. Taki autoprezent może mieć działanie terapeutyczne i okazać się zbawienne dla naszej psyche.

Pozwól sobie na małe grzeszki

Jesteś na diecie i ćwiczysz, wylewając z siebie siódme poty? To świetnie! Ciało na pewno odwdzięczy Ci się za włożoną pracę w dbałość o jego formę. Nie katuj się jednak surowymi zakazami, jeśli chodzi o jedzenie. Pyszne ciastko zjedzone w ulubionej kawiarni czy kawałek czekolady od czasu do czasu jeszcze nikogo nie wpędziły w otyłość. Zachowaj umiar, ale nie odmawiaj sobie małych przyjemności.

Coś dla ciała i ducha

Nic tak nie poprawia humoru (zwłaszcza kobietom), jak akceptacja i zadowolenie z własnego wyglądu. Zamiast więc popadać w kompleksy z powodu tego, co w sobie nie lubimy, lepiej zacząć to zmieniać. Fryzjer, kosmetyczka, dietetyk, karnet do siłowni, dentysta? Zamiast narzekać – działaj! Taki auto prezent nie tylko poprawi Ci humor, ale sprawi, że będziesz wyglądać naprawdę zachwycająco.

Odkładanie "na potem" zostaw innym

Zamiast narzekać na to, jak wiele chcesz zrobić, a jakoś nigdy Ci się nie udaje, przystąp do działania. Chcesz nauczyć się gotowania? Kup książkę kucharską lub zapisz się na kurs. Chcesz nadrobić zaległości filmowe? Zarezerwuj sobie czas na filmowy maraton z pizzą lub popcornem. Czujesz, że potrzebujesz spotkania na sztuką? Pędź po bilet do teatru, idź na wystawę czy odwiedź muzeum. Nie przekładaj tego "na jutro". Działaj tu i teraz!

Utrwalaj wspomnienia

Nie ma nic piękniejszego niż wracanie do wspomnień, które wywołują uśmiech na naszych twarzach. Ponadczasowy autoprezent może być idealnym rozwiązaniem właśnie dla Ciebie. Nigdy nie masz czasu na wywołanie zdjęć czy zrobienie filmu w wakacji? Zadbaj o to, aby go znaleźć! Odwołaj spotkania, na które wcale nie musisz iść i poświęć chwilę na sentymentalny powrót do przeszłości. Taki czas sam na sam ze wspomnieniami na płycie czy papierze poprawi Ci humor, a satysfakcja z tego, że udało Ci się uporządkować zdjęcia będzie naprawdę ogromna.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Betsie Van der Meer/Getty Images

Pozostałe wiadomości